Պուտին. Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Հայաստանին անվտանգության ապահովմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Հայաստանին անվտանգության ապահովման գործում։
«Ռուսաստանը ավանդաբար, եթե նայենք պատմությանը, ուշադրություն է դարձրել այս ուղղությամբ կայունությանը եւ հնագույն ժամանակներից աջակցել է մեր հայ բարեկամներին հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում»,- ասել է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով։
«Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը, ապա մենք այսօր անում ենք հնարավոր ամեն ինչ Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների համապարփակ եւ համալիր կարգավորման հասնելու համար։ Մենք հսկայական քանակությամբ կապեր ունենք եւ՛ Երեւանի, եւ՛ Բաքվի հետ, եւ դա հաշվի չառնելը պարզապես անհնար է։ Իհարկե, բոլորս էլ բավականին ծանր վիճակում ենք, սակայն մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել Ռուսաստանի բարեկամ պետությունների միջեւ առկա խնդիրներից ու հակասություններից եւ միշտ պատրաստ ենք նպաստել դրանց խաղաղ կարգավորմանը։ Մենք շահագրգռված ենք, որ Անդրկովկասը լինի հանգիստ եւ կայուն զարգացող տարածաշրջան։
Անկասկած, խաղաղության հասնելու միակ հնարավոր եւ իրատեսական ճանապարհը կարող է լինել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հայտնի համատեղ հայտարարությունների բոլոր դրույթների խստիվ պահպանումը։
Հենց այդ պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացման շնորհիվ է հնարավոր հասնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կայուն կարգավորմանը։ Մենք դա բազմիցս քննարկել ենք Հայաստանի վարչապետի հետ, եւ որքանով հասկանում եմ, մեր գործընկերը լիովին համաձայն է դրա հետ։ Հարցն այն է, թե ինչպես գտնել լուծումներ: Դա հեշտ չէ, սակայն գտնել այն հնարավոր է միայն այս ճանապարհով: Ապագայում դա հնարավորություն կտա հասնել նաեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը»,- ասել է Պուտինը։

Россия всегда поддерживала Армению в обеспечении безопасности, заявил Путин - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что Россия всегда поддерживала Армению в обеспечении безопасности.
«Россия традиционно, так скажем, если заглянуть в историческую составляющую, всегда уделяла внимание стабильности на этом направлении и поддерживала наших армянских друзей в обеспечении безопасности армянского народа - с давних времен», - заявил Путин, выступая на внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ в режиме видео-конференции.
«Что касается армяно-азербайджанского урегулирования, мы и сегодня делаем всё возможное для достижения комплексной и всеобъемлющей нормализации отношений между Баку и Ереваном. У нас огромное количество связей и с Ереваном, и с Баку, и не учитывать это просто невозможно. Безусловно, все мы в достаточно сложном положении. Но мы не можем оставаться в стороне от проблем и противоречий между близкими для России государствами и неизменно готовы способствовать их мирному разрешению. И мы заинтересованы в том, чтобы Закавказье было спокойным и стабильно развивающимся регионом.
Без сомнения, единственно возможным и реалистичным путем к миру может быть неукоснительное соблюдение сторонами всех положений известных совместных заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана.
Именно за счёт последовательного выполнения этих договорённостей можно добиться устойчивой нормализации отношений Армении с Азербайджаном. Мы и с премьер-министром Армении об этом много раз говорили, и я так понимаю, что наш коллега с этим полностью согласен. Вопрос – как найти эти решения, это всё непросто, но найти их можно только на этом пути. В дальнейшем это позволит выйти и на заключение мирного договора», - заявил Путин.