Պուտին. Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Հայաստանին անվտանգության ապահովմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Հայաստանին անվտանգության ապահովման գործում։
«Ռուսաստանը ավանդաբար, եթե նայենք պատմությանը, ուշադրություն է դարձրել այս ուղղությամբ կայունությանը եւ հնագույն ժամանակներից աջակցել է մեր հայ բարեկամներին հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում»,- ասել է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով։
«Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը, ապա մենք այսօր անում ենք հնարավոր ամեն ինչ Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների համապարփակ եւ համալիր կարգավորման հասնելու համար։ Մենք հսկայական քանակությամբ կապեր ունենք եւ՛ Երեւանի, եւ՛ Բաքվի հետ, եւ դա հաշվի չառնելը պարզապես անհնար է։ Իհարկե, բոլորս էլ բավականին ծանր վիճակում ենք, սակայն մենք չենք կարող մի կողմ քաշվել Ռուսաստանի բարեկամ պետությունների միջեւ առկա խնդիրներից ու հակասություններից եւ միշտ պատրաստ ենք նպաստել դրանց խաղաղ կարգավորմանը։ Մենք շահագրգռված ենք, որ Անդրկովկասը լինի հանգիստ եւ կայուն զարգացող տարածաշրջան։
Անկասկած, խաղաղության հասնելու միակ հնարավոր եւ իրատեսական ճանապարհը կարող է լինել Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հայտնի համատեղ հայտարարությունների բոլոր դրույթների խստիվ պահպանումը։
Հենց այդ պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացման շնորհիվ է հնարավոր հասնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կայուն կարգավորմանը։ Մենք դա բազմիցս քննարկել ենք Հայաստանի վարչապետի հետ, եւ որքանով հասկանում եմ, մեր գործընկերը լիովին համաձայն է դրա հետ։ Հարցն այն է, թե ինչպես գտնել լուծումներ: Դա հեշտ չէ, սակայն գտնել այն հնարավոր է միայն այս ճանապարհով: Ապագայում դա հնարավորություն կտա հասնել նաեւ խաղաղության պայմանագրի կնքմանը»,- ասել է Պուտինը։

Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin said today that Russia has always supported Armenia in ensuring security.
“If to look at the historical component, traditionally, Russia has always paid attention to stability in this direction and supported our Armenian friends in ensuring the security of the Armenian people – from ancient times,” Putin said, speaking at the extraordinary session of the CSTO Collective Security Council held via teleconference.
“As for the Armenian-Azerbaijani settlement, today as well, we are doing everything possible to achieve a complex and comprehensive normalization of relations between Baku and Yerevan. We have a huge number of ties with both Yerevan and Baku, and it is simply impossible not to consider it. Of course, we are all in a rather difficult situation. But we cannot stay away from problems and contradictions between states close to Russia and are invariably ready to contribute to their peaceful resolution. And we are interested in Transcaucasia being a calm and steadily developing region.
Undoubtedly, the only possible and realistic way to peace can be the strict observance of all the provisions of the well-known joint statements of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan by the parties.
Through the consistent implementation of these agreements we can achieve a sustainable normalization of Armenia’s relations with Azerbaijan. We have talked with the Prime Minister of Armenia about this many times, and I understand that our colleague fully agrees with this. The question is how to find these solutions, it is not easy, but it is possible to find them only on that way. In the future, this will also make it possible to sign a peace treaty,” Putin said.