Ալիեւ. Հայաստանը ոչինչ չի անում «Զանգեզուրի միջանցքի» գործարկման համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Հայաստանին մեղադրել է իր տարածքում Զանգեզուրի միջանցքը գործարկելու ուղղությամբ աշխատանքներ չկատարելու համար։
«Հայաստանը պետք է միջանցք ապահովեր Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության եւ Ադրբեջանի հիմնական մասի միջեւ։ Մինչ օրս ոչ միայն չի տրամադրվել միջանցքը, այլեւ մեզ նույնիսկ չեն հայտնել դրա երթուղին»,- ասել է Ալիեւը՝ սեպտեմբերի 21-ին Լաչին կատարած այցի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում, ընդհակառակը, ակտիվ աշխատանքներ են տարվում, եւ մինչեւ 2023 թվականի վերջ երկաթուղին եւ ավտոմոբիլային մայրուղին կհասցվեն Հայաստանի հետ սահմանին։
«Իսկ Հայաստանի տարածքում ոչ մի աշխատանք չի կատարվում, եւ կարծես չեն ուզում որեւէ աշխատանք կատարել։ Նորից ժամանակ են ձգում»,- ասել է Ալիեւը։

По словам Алиева, Армения не ведет никаких работ для запуска «Зангезурского коридора» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил Армению в том, что «она не ведет на своей территории никаких работ для запуска Зангезурского коридора».
«Армения должна была предоставить коридор, обеспечивающий сообщение Нахичеванской автономной республики с основной частью Азербайджана. До сегодняшнего дня не только не предоставлен коридор, но нам даже не объявлен его маршрут», - сказал Алиев, посетивший 21 сентября Лачин.
Он отметил, что в Азербайджане, наоборот, работы ведутся, и к концу 2023 года до границы с Арменией будут доведены железная и автомобильная дороги.
«А на территории Армении никакая работа не ведется, и, похоже, никакую работу вести не хотят. Вновь тянут время», - заявил Алиев.