Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր ասել է, որ Բաքուն մերժել է Երեւանի առաջարկը զորքերի «հայելային հետքաշման» մասին ։
«Հայաստանն առաջարկել էր դեէսկալացիոն միջոցառումներ իրականացնել եւ զորքերն ու սահմանապահներին հետ քաշել սահմանից։ Սակայն ադրբեջանական կողմը հրաժարվեց դրանից, քանի որ Ադրբեջանի սահմանադրական իրավունքն ու պարտականությունն է պաշտպանել իր սահմանները»,- ասել է նա։
Բայրամովն ասել է, որ սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հերթական նիստի օրը դեռ որոշված չէ։ Նա նշել է, որ սահմանի սահմանազատումը «ընդհանուր առմամբ երկար գործընթաց է», եւ հաշվի առնելով Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախկին հարաբերությունները, «մենք կարծում ենք, որ այդ գործընթացը հեշտ չի լինելու»։

Баку отверг предложение Еревана о «зеркальном отводе» войск - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов сказал сегодня, что Баку отверг предложение Еревана о «зеркальном отводе» войск.
«Армения предлагала провести меры деэскалации и отвести войска и пограничников от границы. Но азербайджанская сторона отказалась от этого, так как защищать свои границы - это конституционное право и долг Азербайджана», - отметил он.
Байрамов сказал, что дата очередного заседания комиссий по делимитации границы пока не определена. Он заметил, что делимитация границы «является, в целом, долгим процессом», и учитывая прошлые отношения между Азербайджаном и Арменией, «мы думаем, что этот процесс не будет легким».