«Ղարաբաղը նվաճած» Ալիեւին հանձնել են սուլթան Մեհմեդի թուրի նմանակը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախկին վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին նվիրել է սուլթան Մեհմեդ Ֆաթիհի թուրի նմանակը։
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները ՝ Յըլդըրըմն ասել է, որ սուլթան Մեհմեդ Ֆաթիհը նվաճել էր Ստամբուլը, իսկ նրա թուրի նմանակը հանձնվում է «Ղարաբաղը նվաճած» Իլհամ Ալիեւին։
Թուրքական պետությունների կազմակերպության ավագանու նախագահ, Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ Բինալի Յըլդըրըմն այս շաբաթ այցելել է Շուշի՝ մասնակցելու «Շուշիի հռչակագրի» ստորագրման առաջին տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը։

Аналог сабли султана Мехмеда вручен «покорителю Карабаха» Ильхаму Алиеву - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший премьер-министр Турции Бинали Йылдырим вручил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву аналог сабли султана Мехмеда Фатиха.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Йылдырим заявил, что Султан Мехмед Фатих покорил Стамбул, а аналог его сабли вручается «покорителю Карабаха» Ильхаму Алиеву.
Бинали Йылдырим, занимающий пост председателя Совета старейшин Организации тюркских государств и являющийся заместителем председателя правящей в Турции Партии справедливости и развития посетил на этой недели Шуши для участия в мероприятии, посвященном первой годовщине подписания «Шушинской декларации».