«Ղարաբաղը նվաճած» Ալիեւին հանձնել են սուլթան Մեհմեդի թուրի նմանակը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի նախկին վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին նվիրել է սուլթան Մեհմեդ Ֆաթիհի թուրի նմանակը։
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները ՝ Յըլդըրըմն ասել է, որ սուլթան Մեհմեդ Ֆաթիհը նվաճել էր Ստամբուլը, իսկ նրա թուրի նմանակը հանձնվում է «Ղարաբաղը նվաճած» Իլհամ Ալիեւին։
Թուրքական պետությունների կազմակերպության ավագանու նախագահ, Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ Բինալի Յըլդըրըմն այս շաբաթ այցելել է Շուշի՝ մասնակցելու «Շուշիի հռչակագրի» ստորագրման առաջին տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը։

Replica of Sultan Mehmed’s sword handed over to the “conqueror of Karabakh” Ilham Aliyev - Mediamax.am
4612 views
Replica of Sultan Mehmed’s sword handed over to the “conqueror of Karabakh” Ilham Aliyev
Yerevan /Mediamax/. Former Turkish Prime Minister Binali Yildirim handed over to Azerbaijani President Ilham Aliyev a replica of the Sultan Mehmed Fatih’s sword.
According to Azerbaijani media, Yildirim said that Sultan Mehmed Fatih conquered Istanbul, and the replica of his sword is being awarded to the “conqueror of Karabakh” Ilham Aliyev.
Binali Yildirim, chairperson of the Council of Elders of the Organization of Turkic States and deputy chairperson of Turkey’s ruling Justice and Development Party, visited Shushi this week to participate in an event dedicated to the first anniversary of the signing of the “Shusha Declaration”.