Փաշինյան. «Միջանցքի» մասին ձեւակերպումները «կարմիր գիծ» են մեզ համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ բազմաթիվ հարթություններում հաղորդակցություն ունի, եւ վերջերս կազմվել է Սահմանազատման հանձնաժողով:
Նա ասել է, որ մեկ հանդիպում է տեղի ունեցել, բայց արդեն համաձայնություն կա, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, իսկ երրորդ հանդիպումը` Բրյուսելում:
«Հույս ունենք, որ մեր միջազգային գործընկերների աջակցությամբ մեզ կհաջողվի դելիմիտացիայի ենթարկել մեր սահմանները: Իրականում Սահմանազատման հանձնաժողովը որեւէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, որովհետեւ մենք Ադրբեջանի հետ հաղորդակցության տարբեր հարթություններ ունենք, որոնցից մեկը սահմանազատման աշխատանքներին է վերաբերում: Նաեւ շատ կարեւոր է նշել սահմանի անվտանգության հարցը, որը նույնպես այս հանձնաժողովի մանդատի ներքո է, որովհետեւ մենք պետք է պահպանենք կայունություն եւ անվտանգություն ամբողջ սահմանի երկայնքով»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ երկրորդ հարթությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն է։ Կա եւս մեկ հարթություն, որը տարածաշրջանային, տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների բացման մասին է, բայց ամենահրատապ հարցը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եւ տարածաշրջանային խաղաղության համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի մոտեցումն ու դիրքորոշումն այն միջանցքի նկատմամբ, որը ենթադրաբար պետք է կապի Ադրբեջանը եւ Թուրքիան, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ անընդունելի են այսպես կոչված միջանցքի մասին ձեւակերպումները:
«Դա մեզ համար կարմիր գիծ է, քանի որ մեր տարածաշրջանում, համաձայն եռակողմ հայտարարության, մենք ունենք մեկ միջանցք: Դա Լաչինի միջանցքն է, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին։ Բայց մեր եռակողմ հայտարարության մեջ ունենք մեկ այլ դրույթ, որը հաղորդակցությունների բացման մասին է։ Նկատի ունեմ երկաթուղիներ, ճանապարհներ, եւ մենք արդեն քննարկում ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունները բացելու հարցը՝ երկուստեք ինքնիշխանության եւ սահմանների անքակտելիության հարգանքի սկզբունքով»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in an interview with Al Jazeera, said that Armenia contacts with Azerbaijan on different platforms and added that a delimitation commission has recently been set up between the parties.
He said that one meeting has already taken place, and there is already an agreement to hold the next one in Moscow and the third in Brussels.
“We hope that with the support of our international partners we will succeed in delimitation of our borders. In fact, the delimitation commission has nothing to do with the Nagorno Karabakh issue, because we have different platforms of communication with Azerbaijan, one of which relates to delimitation. It is also very important to mention the issue of border security, which is also under the mandate of this commission, because we must maintain stability and security along the entire border,” Pashinyan said.
He noted that the second dimension is the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. There is another dimension, which is about the opening of regional, transport and economic communications, but the most urgent issue between Armenia and Azerbaijan and for the peace in the region is the issue of Nagorno Karabakh.
In response to the question about Armenia’s approach and position towards the corridor, which is supposed to connect Azerbaijan and Turkey, Nikol Pashinyan said that the so-called “corridor” wording is unacceptable.
“It is a red line for us, because, according to the trilateral declaration, in our region we have one corridor. It is the Lachin corridor that connects Nagorno Karabakh with Armenia. But we have another provision in our trilateral statement, which is about opening communications. I mean railways, roads, and we are already discussing the issue of opening regional communications on the principle of mutual respect for sovereignty and inviolability of borders,” the Armenian prime minister said.