Փաշինյան. «Միջանցքի» մասին ձեւակերպումները «կարմիր գիծ» են մեզ համար - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ բազմաթիվ հարթություններում հաղորդակցություն ունի, եւ վերջերս կազմվել է Սահմանազատման հանձնաժողով:
Նա ասել է, որ մեկ հանդիպում է տեղի ունեցել, բայց արդեն համաձայնություն կա, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, իսկ երրորդ հանդիպումը` Բրյուսելում:
«Հույս ունենք, որ մեր միջազգային գործընկերների աջակցությամբ մեզ կհաջողվի դելիմիտացիայի ենթարկել մեր սահմանները: Իրականում Սահմանազատման հանձնաժողովը որեւէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, որովհետեւ մենք Ադրբեջանի հետ հաղորդակցության տարբեր հարթություններ ունենք, որոնցից մեկը սահմանազատման աշխատանքներին է վերաբերում: Նաեւ շատ կարեւոր է նշել սահմանի անվտանգության հարցը, որը նույնպես այս հանձնաժողովի մանդատի ներքո է, որովհետեւ մենք պետք է պահպանենք կայունություն եւ անվտանգություն ամբողջ սահմանի երկայնքով»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ երկրորդ հարթությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումն է։ Կա եւս մեկ հարթություն, որը տարածաշրջանային, տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների բացման մասին է, բայց ամենահրատապ հարցը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եւ տարածաշրջանային խաղաղության համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպիսի՞ն է Հայաստանի մոտեցումն ու դիրքորոշումն այն միջանցքի նկատմամբ, որը ենթադրաբար պետք է կապի Ադրբեջանը եւ Թուրքիան, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ անընդունելի են այսպես կոչված միջանցքի մասին ձեւակերպումները:
«Դա մեզ համար կարմիր գիծ է, քանի որ մեր տարածաշրջանում, համաձայն եռակողմ հայտարարության, մենք ունենք մեկ միջանցք: Դա Լաչինի միջանցքն է, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին։ Բայց մեր եռակողմ հայտարարության մեջ ունենք մեկ այլ դրույթ, որը հաղորդակցությունների բացման մասին է։ Նկատի ունեմ երկաթուղիներ, ճանապարհներ, եւ մենք արդեն քննարկում ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունները բացելու հարցը՝ երկուստեք ինքնիշխանության եւ սահմանների անքակտելիության հարգանքի սկզբունքով»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян в интервью телеканалу «Аль-Джазира» заявил, что Армения контактирует с Азербайджаном во многих плоскостях, а недавно была создана также комиссия по делимитации.
Он сообщил, что одна встреча состоялась, и уже есть договоренность о том, что вторая встреча состоится в Москве, а третья – в Брюсселе.
«Надеемся, что при поддержке наших международных партнеров мы сможем делимитировать наши границы. На самом деле делимитационная комиссия не имеет никакого отношения к нагорно-карабахскому конфликту, поскольку у нас разные направления общения с Азербайджаном, одним из которых является делимитация. Очень важно также упомянуть вопрос безопасности границ, который также входит в мандат этой комиссии, потому что мы должны поддерживать стабильность и безопасность по всей протяженности границы», - сказал Пашинян.
Он отметил, что второй платформой является нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном. Есть еще одна сфера - это открытие региональных, транспортных и экономических коммуникаций, однако самым актуальным вопросом как для Армении и Азербайджана, так и для регионального мира остается вопрос Нагорного Карабаха.
Отвечая на вопрос, каков подход и позиция Армении в отношении коридора, который должен соединить Азербайджан и Турцию, Никол Пашинян заявил, что формулировки о так называемом «коридоре» для Еревана неприемлемы.
«Для нас это красная черта, поскольку в нашем регионе, согласно трехстороннему заявлению, есть один коридор. Это Лачинский коридор, связывающий Нагорный Карабах с Арменией. Однако в нашем трехстороннем заявлении есть еще одно положение, которое касается открытия коммуникаций. Я имею в виду железные и автомобильные дороги, и мы уже обсуждаем вопрос об открытии региональных сообщений по принципу взаимного уважения суверенитета и нерушимости границ»,- сказал премьер.