Փաշինյան. «Բաց է մնում ՀՀ ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժման հարցը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացում ««միջանցքային» որևէ տրամաբանություն չի կարող լինել»։
Կառավարությունից հայտնում են, որ ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպմանը վարչապետը խոսել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեության, տարածաշրջանային հաղորդուղիների բացման, Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի մասին:
«Վարչապետն ընդգծել է՝ Հայաստանը շահագրգիռ է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմամբ, և բոլոր ճանապարհները, որոնք պետք է բացվեն, գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. «միջանցքային» որևէ տրամաբանություն չի կարող լինել, և սա համընդհանուր ընկալում է։ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն առանցքային է համարել ԼՂ կարգավիճակի հարցը և ընդգծել, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
ՀՀ վարչապետը նկատել է՝ դեռևս բաց է մնում 2021թ. մայիսից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զորքերի ներխուժման հարցը, ինչի կապակցությամբ ՀՀ-ն դիմել է ՀԱՊԿ: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ մշտադիտարկման և արագ արձագանքման մեխանիզմների լավարկման շուրջ, ինչը կբարձրացնի կազմակերպության գործունեության և անդամ երկրների անվտանգային մարտահրավերների սպասարկման արդյունավետությունը», - ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that “there can be no any “corridor” logic in the process of unblocking regional communications.”
Government’s press service reports that during the meeting with the CSTO foreign ministers, the prime minister spoke about the activity of the Armenia-Azerbaijan demarcation and border security commission, the opening of regional routes, the return of Armenian prisoners of war, detainees and other civilians still held in Azerbaijan.
“The prime minister emphasized that Armenia is interested in unblocking regional communications. All the roads that should be opened will operate under the sovereignty of the countries through the territory of which they pass. There can be no “corridor” logic, and this is a common perception.
The Armenian prime minister said that the issue of the incursion of Azerbaijani troops into the sovereign territory of Armenia since May 2021 remains open. He reminded that Armenia has applied to the CSTO in connection with it. In this context, views were exchanged on the improvement of CSTO monitoring and rapid response mechanisms, which will increase the effectiveness of the activity of the organization and its response to the security challenges of the member states,” the news release reads.