Փաշինյան. «Բաց է մնում ՀՀ ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժման հարցը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացում ««միջանցքային» որևէ տրամաբանություն չի կարող լինել»։
Կառավարությունից հայտնում են, որ ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների հետ հանդիպմանը վարչապետը խոսել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեության, տարածաշրջանային հաղորդուղիների բացման, Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի մասին:
«Վարչապետն ընդգծել է՝ Հայաստանը շահագրգիռ է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակմամբ, և բոլոր ճանապարհները, որոնք պետք է բացվեն, գործելու են այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. «միջանցքային» որևէ տրամաբանություն չի կարող լինել, և սա համընդհանուր ընկալում է։ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն առանցքային է համարել ԼՂ կարգավիճակի հարցը և ընդգծել, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
ՀՀ վարչապետը նկատել է՝ դեռևս բաց է մնում 2021թ. մայիսից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի զորքերի ներխուժման հարցը, ինչի կապակցությամբ ՀՀ-ն դիմել է ՀԱՊԿ: Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել ՀԱՊԿ մշտադիտարկման և արագ արձագանքման մեխանիզմների լավարկման շուրջ, ինչը կբարձրացնի կազմակերպության գործունեության և անդամ երկրների անվտանգային մարտահրավերների սպասարկման արդյունավետությունը», - ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что в процессе разблокировки региональных коммуникаций «ни о какой «коридорной» логике речи быть не может».
По сообщению пресс-службы правительства Армении, в ходе встречи с главами МИД стран ОДКБ премьер-министр рассказал о деятельности комиссии по демаркации армяно-азербайджанской границы, открытии региональных маршрутов, а также затронул вопрос возвращения армянских военнопленных, заложников и других гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане.
«Премьер подчеркнул, что Армения заинтересована в разблокировании региональных коммуникаций, и все дороги, которые должны быть открыты, будут действовать под суверенитетом стран, через которые они проходят. Никакой «коридорной» логики быть не может - это общее мнение. В контексте урегулирования нагорно-карабахского конфликта Никол Пашинян счел ключевым вопрос статуса Нагорного Карабаха, подчеркнув, что конфликт должен быть урегулирован мирным путем в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Премьер-министр Армении заметил, что вопрос вторжения азербайджанских войск на суверенную территорию Армении с мая 2021 год остается открытым, подчеркнув, что в связи с этим Армения обращалась в ОДКБ. В данном контексте состоялся обмен мнениями по совершенствованию механизмов мониторинга и оперативного реагирования ОДКБ, что повысит эффективность деятельности организации в решении задач безопасности государств-членов»,- говорится в сообщении правительства.