ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը «դե ֆակտո անվավեր է», ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը «դե ֆակտո կարող է անվավեր համարվել»։
«Մինչ երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը Մինսկի խումբը գործել է 28 տարի, եւ այդ ընթացքում համանախագահները, հավանաբար, հարյուրավոր այցելություններ էին կատարել Ադրբեջան եւ Հայաստան։ Արդյունքը՝ զրո։ Ադրբեջանն ինքը լուծեց այս հակամարտությունը ռազմաքաղաքական ճանապարհով։ Հակամարտությունը լուծելու համար Մինսկի խմբին տրված մանդատը, թեեւ «դե յուրե» ուժի մեջ է, բայց «դե ֆակտո» կարող է անվավեր համարվել»,- ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից ոչ մի առաջարկ չի արվել։
«Եվ ներկայիս պայմաններում Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափը փաստացի գտնվում է ոչ ֆունկցիոնալ վիճակում։ Այս մասին արդեն խոսում են համանախագահող երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաները, եւ այս դեպքում որեւէ խմբային գործունեության մասին խոսք լինել չի կարող»,- նշել է Ալիեւը։
Նա ընդգծել է, որ օրակարգում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցը։ «Ցանկացած միջազգային կազմակերպություն, որը կարող է նպաստել այս գործին, ընդունելի է»,- հավելել է նա։

Алиев: мандат Минской группы ОБСЕ «де-факто недействителен» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что мандат Минской группы ОБСЕ «де-факто может считаться недействительным».
«До второй карабахской войны Минская группа действовала 28 лет, и сопредседатели за эти годы совершили, наверное, сотни визитов в Азербайджан и Армению. Результат - ноль. Азербайджан сам решил этот конфликт военно-политическим путем. Выданный Минской группе мандат на разрешение конфликта хотя де-юре и находится в силе, де-факто может считаться недействительным», - сказал Алиев.
По его словам, после окончания военных действий в Карабахе от Минской группы ОБСЕ не поступило ни одного предложения.
«А в нынешних условиях формат сопредседателей Минской группы фактически находится в нефункциональном состоянии. Об этом уже говорят высокопоставленные лица стран-сопредседателей, и в таком случае о какой-либо групповой деятельности не может быть и речи», - отметил Алиев.
Он подчеркнул, что на повестке дня стоит вопрос нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. «Любая международная организация, способная внести свой вклад в это дело, приемлема», - добавил он.