ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը «դե ֆակտո անվավեր է», ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը «դե ֆակտո կարող է անվավեր համարվել»։
«Մինչ երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմը Մինսկի խումբը գործել է 28 տարի, եւ այդ ընթացքում համանախագահները, հավանաբար, հարյուրավոր այցելություններ էին կատարել Ադրբեջան եւ Հայաստան։ Արդյունքը՝ զրո։ Ադրբեջանն ինքը լուծեց այս հակամարտությունը ռազմաքաղաքական ճանապարհով։ Հակամարտությունը լուծելու համար Մինսկի խմբին տրված մանդատը, թեեւ «դե յուրե» ուժի մեջ է, բայց «դե ֆակտո» կարող է անվավեր համարվել»,- ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից ոչ մի առաջարկ չի արվել։
«Եվ ներկայիս պայմաններում Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափը փաստացի գտնվում է ոչ ֆունկցիոնալ վիճակում։ Այս մասին արդեն խոսում են համանախագահող երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաները, եւ այս դեպքում որեւէ խմբային գործունեության մասին խոսք լինել չի կարող»,- նշել է Ալիեւը։
Նա ընդգծել է, որ օրակարգում է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցը։ «Ցանկացած միջազգային կազմակերպություն, որը կարող է նպաստել այս գործին, ընդունելի է»,- հավելել է նա։

Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that the mandate of the OSCE Minsk Group “may be considered de facto invalid.”
“Before the second Karabakh war, the Minsk Group operated for 28 years, and over these years the co-chairs probably paid hundreds of visits to Azerbaijan and Armenia. The result is zero. Azerbaijan itself resolved this conflict in a military-political way. The mandate issued to the Minsk Group to resolve the conflict, although de jure is in force, de facto can be considered invalid,” Aliyev said.
He said that after the end of war in Karabakh OSCE Minsk Group has not come forth with a single proposal.
“And in the current conditions, the format of the Minsk Group co-chairs is actually in a non-functional state. High-ranking officials of the co-chairing countries are already talking about this, and in this case, there can be no talk of any group activity,” Aliyev said.
He stressed that the issue of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia is on the agenda. “Any international organization capable of contributing to this cause is acceptable,” he added.