Ադրբեջանը Հայաստանի ԱԳՆ-ին կոչ է արել «դադարեցնել հիստերիան» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը տարածաշրջանում իրավիճակի սրման մասին Հայաստանի ԱԳՆ հայտարարությունն անվանել է «միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու հերթական փորձ»։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ տարածաշրջանում հստակեցվում են դիրքերն ու տեղակայման կետերը, հիստերիայի պատճառներ չկան։ Հայկական կողմը զբաղված է ապատեղեկատվությամբ՝ արհեստականորեն ուռճացնելով թեման»,- ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Դրանում նաեւ նշվում է, որ «Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ժամանակավոր տեղակայման տարածքում գազամատակարարման խնդիրը կապված է եղանակային բարդ պայմանների հետ», իսկ «Հայաստանը մտադիր է օգտագործել այդ իրավիճակը որպես քաղաքական շահարկման գործիք»։

Азербайджан призвал МИД Армении «прекратить истерику» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В МИД Азербайджана назвали заявление внешнеполитического ведомства Армении о нагнетании Азербайджаном обстановки в регионе «очередной попыткой ввести в заблуждение международное сообщество».
«По сообщению минобороны Азербайджана, в регионе уточняются позиции и пункты дислокации, поводов для истерики нет. Армянская сторона занимается дезинформацией, искусственно раздувая эту тему», - говорится в сообщении МИД Азербайджан.
Здесь также отметили, что «проблема с газоснабжением на территории временного пребывания российского миротворческого контингента в Карабахе связана со сложными погодными условиями», а «Армения намерена использовать ситуацию как инструмент политического манипулирования».