Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ ռազմական համագործակցության համաձայնագրի շրջանակում Լաչինի շրջանում մեկնարկել են երկու երկրների համատեղ մարտավարական զորավարժությունները՝ մարտական հրաձգությամբ:
Ինչպես հայտնում է Trend-ը, վկայակոչելով Ադրբեջանի ՊՆ-ն, զորավարժությունների հիմնական նպատակը ռազմական գործողությունների ընթացքում փոխգործակցության բարելավումն է, այդ թվում՝ որոշումների կայացման եւ ստորաբաժանումների հրամանատարների կառավարման հմտությունների զարգացումը:
Զորավարժությունների ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվում ժամանակակից ռազմական տեխնիկայի կիրառման հմտությունների կատարելագործմանը բարդ տեղանքի պայմաններում:

Yerevan /Mediamax/. In accordance with the military cooperation agreement between Azerbaijan and Turkey joint tactical exercises of the two countries are being held in Lachin region with live ammunition firing.
Quoting Azerbaijani Ministry of Defense, Trend news agency reports that the key objective of the drills is improvement of interaction during the conduction of military operations, including development of decision-making skills of commanders and management of subdivisions.
The agency reports that a special attention is being paid to the improvement of skills of using modern military equipment and other military means in conditions of area with difficult terrain.