Ալիեւը չի հերքում, որ տարածքային պահանջներ ունի Հայաստանի հանդեպ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը այսօր ասել է, որ պատրաստ է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, իսկ Երեւանի՝ դրան անպատրաստ լինելը կարող է «մեծ սխալ» լինել:
«Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ մենք պատրաստ ենք Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել, այսինքն` պատրաստ ենք սկսել այդ աշխատանքը: Սակայն Հայաստանից պաշտոնական պատասխան չկա: Ոչ պաշտոնական ճանապարհներով մենք տեղեկություններ ենք ստանում, որ Հայաստանը պատրաստ չէ դրան: Կարծում եմ, դա կարող է եւս մեկ մեծ սխալ լինել: Կողմերը պետք է ճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ճանաչեն սահմանները եւ սկսեն աշխատանքներ սահմանազատման ուղղությամբ: Այժմ միջազգային կազմակերպությունները նույնպես դրական ազդակներ են ուղարկում սահմանազատման վերաբերյալ: Եթե Հայաստանը դա չի ուզում, իր գործն է: Բայց նա պետք է լավ մտածի, այլապես ուշ կլինի»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Ալիեւը նշել է, որ հուլիսի 7-ին հրամանագիր է ստորագրել Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանի ստեղծման մասին, որն ընդգրկում է Ղարաբաղի բոլոր շրջանները:
«Ստեղծվել է նաեւ Արեւելյան Զանգեզուր տնտեսական շրջանը: Հիմա այս թեմայով Հայաստանում հիստերիա է: Դա ավելորդ է, քանի որ Արեւելյան Զանգեզուրը մեր պատմական հողն է: Ինչպես եւ Արեւմտյան Զանգեզուրը: Մենք չենք կարող մոռանալ պատմությունը: Թող բացեն պատմական փաստաթղթերը, քարտեզները եւ տեսնեն, թե երբ է Խորհրդային Միության կառավարությունը Զանգեզուրը վերցրել Ադրբեջանից եւ փոխանցել Հայաստանին: Դա 101 տարի առաջ էր: Մենք ճշմարտությունն ենք ասում. ամբողջ Զանգեզուրը՝ Արեւելքը եւ Արեւմուտքը, մեր հողերն են: Հիմա Հայաստանում ասում են, որ Իլհամ Ալիեւը տարածքային պահանջներ է ներկայացնում: Այո, Արեւմտյան Զանգեզուրը մեր նախնիների երկիրն է: Ես ասացի, որ մենք կվերադառնանք այնտեղ: Ես դա ասել եմ դեռ 10 տարի առաջ: Դա մեր նախնիների երկիրն է, մենք պետք է այնտեղ վերադառնանք եւ մենք կվերադառնանք ու վերադառնում ենք։ Ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել մեզ: Մենք հաստատ կվերադառնանք, քանի որ այլ տարբերակ չկա»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:

Алиев не отрицает территориальные претензии к Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что готов подписать мирное соглашение с Арменией, а неготовность Еревана к этому может быть «большой ошибкой».
«Я несколько раз говорил, что мы готовы подписать мирное соглашение с Арменией, то есть, готовы начать эту работу. Но со стороны Армении официальной реакции на это нет. По неофициальным каналам до нас доходит информация о том, что Армения не готова к этому. Считаю, что может стать очередной большой ошибкой. Стороны должны признать территориальную целостность друг друга, признать границы, дать старт работам по делимитации. Международные организации также сейчас дают положительные сигналы по делимитации. Если Армения этого не хочет, то это ее дело. Но ей нужно хорошенько подумать, а то потом будет поздно», - заявил президент Азербайджана.
Алиев отметил, что 7 июля подписал указ о создании Карабахского экономического района, в котором собраны все районы Карабаха.
«Также создан экономический район Восточный Зангезур. Сейчас по этому поводу в Армении истерика. В этом нет необходимости, так как Восточный Зангезур - это наша историческая земля. Как и Западный Зангезур. Мы не можем забывать историю. Пусть откроют исторические документы, карты и посмотрят, когда советская власть отняла Зангезур у Азербайджана и передала Армении. Это было 101 год назад. Мы говорим правду, весь Зангезур - Восточный и Западный - это наши земли. Сейчас в Армении говорят, что Ильхам Алиев выступает с территориальными претензиями. Да, Западный Зангезур это земля наших предков. Я говорил, что мы туда вернемся. Я это говорил еще 10 лет назад. Это земля наших предков, мы туда должны вернуться, вернемся и возвращаемся. Нас никто не сможет остановить. Мы обязательно вернемся, так как другого пути нет», - сказал президент Азербайджана.