Երեւան: Մեդիամաքս: Այս շաբաթ տարածաշրջան կատարած այցի ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ Գործող նախագահը Ադրբեջանին կրկին կոչ արեցին դիպուկահարներին հեռացնել շփման գծից:
Մեդիամաքսի տվյալներով, պաշտոնական Բաքուն հերթական անգամ մերժումով է պատասխանել:
Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Ադրբեջանում որոշել են դիպուկահարներ պատրաստել արդեն դպրոցական նստարանից:
Ադրբեջանի Կամավոր ռազմահայրենասիրական մարզատեխնիկական հանրապետական խորհրդի նախագահ, գեներալ-մայոր Նովրուզալի Օրուջեւն ասել է, որ «Ադրբեջանում նախնական մարտական պատրաստության համար գնվել է գերժամանակակից սպառազինություն»:
«Մեծ հետաքրքրություն կա դիպուկահարային դասընթացների նկատմամբ: Ծնողները ցանկանում են, որպեսզի իրենց երեխաները մասնակցեն դրանց»,- ասել է գեներալը:
Օրուջեւի խոսքերով, դիպուկահարային դասընթացներում հիմնականում օգտագործվելու է Դրագունովի դիպուկահարային հրացանը: «Բացի դրանից, պատանիները սովորելու են ինչպես վարվել ադրբեջանական արտադրության «Իստիգլալ» դիպուկահարային հրացանի հետ»,- ասել է նա:

Ереван/Медиамакс/. В ходе состоявшегося на этой неделе визита в регион сопредседатели Минской группы ОБСЕ и Действующий председатель ОБСЕ вновь призвали Азербайджан отвести снайперов с линии соприкосновения.
По информации Медиамакс, официальный Баку в очередной раз ответил отказом.
Между тем, как свидетельствует сообщение Trend, в Азербайджане решили готовить снайперов уже со школьной скамьи.
Председатель Совета Добровольного военно-патриотического спортивно-технического общества Азербайджана генерал-майор Новрузали Оруджев сказал, что «для проведения начальной военной подготовки подростков в Азербайджане закуплено самое современное вооружение».
«Есть большой интерес к снайперским курсам. Родители хотят, чтобы их дети приняли в них участие», - сказал азербайджанский генерал.
По словам Оруджева, на снайперских курсах в основном будет использоваться Снайперская винтовка Драгунова (CВД). «Наряду с СВД подростки будут обучаться обращаться с винтовкой «Истиглал» азербайджанского производства», - сказал он.