Երեւան: Մեդիամաքս: Այս շաբաթ տարածաշրջան կատարած այցի ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ Գործող նախագահը Ադրբեջանին կրկին կոչ արեցին դիպուկահարներին հեռացնել շփման գծից:
Մեդիամաքսի տվյալներով, պաշտոնական Բաքուն հերթական անգամ մերժումով է պատասխանել:
Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է Trend-ը, Ադրբեջանում որոշել են դիպուկահարներ պատրաստել արդեն դպրոցական նստարանից:
Ադրբեջանի Կամավոր ռազմահայրենասիրական մարզատեխնիկական հանրապետական խորհրդի նախագահ, գեներալ-մայոր Նովրուզալի Օրուջեւն ասել է, որ «Ադրբեջանում նախնական մարտական պատրաստության համար գնվել է գերժամանակակից սպառազինություն»:
«Մեծ հետաքրքրություն կա դիպուկահարային դասընթացների նկատմամբ: Ծնողները ցանկանում են, որպեսզի իրենց երեխաները մասնակցեն դրանց»,- ասել է գեներալը:
Օրուջեւի խոսքերով, դիպուկահարային դասընթացներում հիմնականում օգտագործվելու է Դրագունովի դիպուկահարային հրացանը: «Բացի դրանից, պատանիները սովորելու են ինչպես վարվել ադրբեջանական արտադրության «Իստիգլալ» դիպուկահարային հրացանի հետ»,- ասել է նա:

Yerevan/Mediamax/. During the visit to the region this week, OSCE Minsk Group Co-chairs and OSCE Chairman-in-Office again urged Azerbaijan to withdraw snipers from the contact line.
According to the information Mediamax possesses, official Baku has again refused.
Meanwhile, as the information of Trend evidences, Azerbaijan has decided to train snipers from school age.
Chairman of the Board of Voluntary Military-Patriotic Sports-Technical Society of Azerbaijan Major General Novruzali Orujev stated that “the most advanced armaments are purchased in order to carry out the initial military training in Azerbaijan”.
“There is great interest towards sniper courses. Parents want their children to participate in them”, Azerbaijani General said.
According to Orujev, Dragunov sniper rifle (DSR) will be mainly used in the sniper courses. “Along with DSR, the teenagers will be trained to deal with “Istiglal” rifle of Azerbaijani production”, he stated.