Փորձագետը ՀՀ զինված ուժերի աստիճանական վերափոխման մոդել է առաջարկում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռազմական փորձագետ Լեոնիդ Ներսիսյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է հետեւի Ուկրաինայի օրինակին, որը 2015 թվականից հետո՝ ակտիվ պատերազմական գործողությունների բացակայության պայմաններում, աստիճանաբար բարեփոխեց իր բանակը:
Հանդես գալով Երեւանում ԱՊՐԻ Արմենիա վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Գտնելով կայունություն անկայուն աշխարհում» ֆորումի ժամանակ, Լեոնիդ Ներսիսյանն առաջարկել է մի քանի ռազմական միավորներ դուրս բերել սահմանային ծառայությունից եւ բարեփոխել դրանք: Նրա խոսքով, դա թույլ կտա աստիճանական վերափոխում իրականացնել:
Խոսելով 2020 թվականի պատերազմի դասերի մասին, ԱՊՐԻ Արմենիայի ավագ գիտաշխատողն ասել է, որ ամենամեծ ձախողումը զորքերի արդյունավետ վերահսկման անկարողությունն էր եւ Գլխավոր շտաբի կողմից իրավիճակի ոչ ճիշտ գնահատումը եւ ապավինումը հին խորհրդային մոտեցումներին:
Լեոնիդ Ներսիսյանը նկատել է, որ թեեւ արտաքին և անվտանգային հարաբերություններում դիվերսիֆիկացումը դրական միտում է, այնուամենայնիվ, Հայաստանը պիտի զգույշ լինի նոր գործընկերային հարաբերություններ ստեղծելիս՝ նոր թշնամիներ ձեռք բերելուց խուսափելու համար։

Expert proposes model for gradual transformation of the Armenian Armed Forces - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Military expert Leonid Nersisyan believes that Armenia should follow the Ukrainian model after 2015, when, during an absence of full-scale war, it steadily reformed its army.
Speaking at the “Finding Stability in an Unstable World” forum organized by the APRI Armenia think tank in Yerevan, Leonid Nersisyan proposed withdrawing a few military units from routine border service and reforming them. According to him, this would allow for a gradual transformation.
As for 44-day war lessons for Armenia, senior research fellow of APRI Armenia said that the biggest failure was the inability to effectively control own troops and lack of situational awareness among the general staff and reliance on old Soviet approaches.
Nersisyan noted that diversified foreign and security partnerships is a positive trend, however Armenia should be cautious while establishing new partnerships in order to avoid new enemies.