Կյանքից հեռացել է Թուրքիայի նախկին նախագահ Սուլեյման Դեմիրելը
Երեւան: Մեդիամաքս: 91 տարեկան հասակում մահացել է Թուրքիայի նախկին նախագահ եւ վարչապետ Սուլեյման Դեմիրելը:
Դեմիրելը Թուրքիայի նախագահն էր 1993-2000 թթ.: 1960-ից 1990 թվականը ընկած ժամանակահատվածում նա մի քանի անգամ զբաղեցրել էր Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը եւ երկու անգամ հեռացվել էր պաշտոնից զինվորական հեղաշրջումների արդյունքում:
1999թ. նոյեմբերին Սուլեյման Դեմիրելը Ստամբուլում հանդիպել էր Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Հանդիպումից հետո Դեմիրելն ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություների բարելավումը եւ սահմանի բացումը կախված է հայ-ադրբեջանական հարաբերություների հաջող ընթացքից»:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին, թե արդյո՞ք կարող է ԱՄՆ-ը միջնորդի դեր ստանձնել Երեւան-Անկարա փոխհարաբերությունների բարելավման գործում, Դեմիրելն ասել էր.
«Ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի անկախ հանրապետությունը ընդամենը ութ տարվա պատմություն ունի: Սակայն խաղաղության հաստատումը Կովկասում շահավետ է բոլորիս համար, թե Թուրքիայի, թե Հայաստանի, թե Վրաստանի եւ թե Ադրբեջանի»:
2007 թվականի Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում Թուրքիայի նախկին փոխարտգործնախարար, դեսպան Օզդեմ Սանբերկն ասել էր.
«Երբ Սուլեյման Դեմիրելը 1998 թվականին առաջին անգամ հանդիպեց Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, Թուրքիայի նախագահը հարցրեց նրան. ո՞րն է վեցամյա Հայաստանի Հանրապետության եւ 75-ամյա Թուրքական Հանրապետության միջեւ թշնամության պատճառը: Դեմիրելն առաջարկեց. մենք կարող ենք օգնել ձեր երիտասարդ հանրապետությանն ինտեգրվել աշխարհին, ձեր քաղաքացիներն իրավունք ունեն ավելին ակնկալել ձեզանից 70 անպտուղ տարիներից հետո»:

Скончался экс-президент Турции Сулейман Демирель
Ереван /Медиамакс/. Бывший президент и премьер-министр Турции Сулейман Демирель скончался в Анкаре в возрасте 91 года.
Демирель занимал пост президента Турции в 1993-2000 гг. В период с 1960 г. по 1990 он несколько раз занимал пост премьер-министра Турции и дважды был свергнут в результате военных переворотов.
В ноябре 1999 года Сулейман Демирель в Стамбуле встретился с президентом Армении Робертом Кочаряном в ходе саммита ОБСЕ. После встречи Демирель сказал, что «налаживание отношений и открытие границы между Арменией и Турцией зависит от успешного развития армяно-азербайджанских отношений».
Отвечая тогда на вопрос спецкора Медиамакс о том, могут ли США стать посредником для нормализации отношений Ереван-Анкара, Демирель сказал:
«Хочу отметить, что независимая Армянская республика имеет всего 8-летнюю историю. Однако установление мира на Кавказе выгодно всем нам: и Турции, и Армении, и Грузии, и Азербайджану».
В эксклюзивном интервью Медиамакс в 2007 году бывший замминистра иностранных дел Турции, посол Оздем Санберк рассказывал:
«Когда Сулейман Демирель в 1998 году впервые встретился с президентом Армении Робертом Кочаряном, то спросил его, в чем причина вражды между 6-летней армянской Республикой и 75-летней Турецкой Республикой? Демирель предложил: мы можем помочь вашей молодой республике интегрироваться в мир, ваши граждане имеют права ждать от вас большего после 70 бесплодных лет».