Կյանքից հեռացել է Թուրքիայի նախկին նախագահ Սուլեյման Դեմիրելը
Երեւան: Մեդիամաքս: 91 տարեկան հասակում մահացել է Թուրքիայի նախկին նախագահ եւ վարչապետ Սուլեյման Դեմիրելը:
Դեմիրելը Թուրքիայի նախագահն էր 1993-2000 թթ.: 1960-ից 1990 թվականը ընկած ժամանակահատվածում նա մի քանի անգամ զբաղեցրել էր Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը եւ երկու անգամ հեռացվել էր պաշտոնից զինվորական հեղաշրջումների արդյունքում:
1999թ. նոյեմբերին Սուլեյման Դեմիրելը Ստամբուլում հանդիպել էր Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակում:
Հանդիպումից հետո Դեմիրելն ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություների բարելավումը եւ սահմանի բացումը կախված է հայ-ադրբեջանական հարաբերություների հաջող ընթացքից»:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հատուկ թղթակցի հարցին, թե արդյո՞ք կարող է ԱՄՆ-ը միջնորդի դեր ստանձնել Երեւան-Անկարա փոխհարաբերությունների բարելավման գործում, Դեմիրելն ասել էր.
«Ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի անկախ հանրապետությունը ընդամենը ութ տարվա պատմություն ունի: Սակայն խաղաղության հաստատումը Կովկասում շահավետ է բոլորիս համար, թե Թուրքիայի, թե Հայաստանի, թե Վրաստանի եւ թե Ադրբեջանի»:
2007 թվականի Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում Թուրքիայի նախկին փոխարտգործնախարար, դեսպան Օզդեմ Սանբերկն ասել էր.
«Երբ Սուլեյման Դեմիրելը 1998 թվականին առաջին անգամ հանդիպեց Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, Թուրքիայի նախագահը հարցրեց նրան. ո՞րն է վեցամյա Հայաստանի Հանրապետության եւ 75-ամյա Թուրքական Հանրապետության միջեւ թշնամության պատճառը: Դեմիրելն առաջարկեց. մենք կարող ենք օգնել ձեր երիտասարդ հանրապետությանն ինտեգրվել աշխարհին, ձեր քաղաքացիներն իրավունք ունեն ավելին ակնկալել ձեզանից 70 անպտուղ տարիներից հետո»:

Former President of Turkey Suleyman Demirel
Suleyman served as Turkish President from 1993 to 2000. From 1960 to 1990 he served as Turkey’s PM for several times and was twice relieved from his post because of military coups.
In November 1999, Suleyman Demirel had a meeting with President of Armenia Robert Kocharyan in Istanbul, within the framework of the OSCE Summit.
After the meeting Demirel had said that “the normalization of Armenian-Turkish relations and the opening of the border depend on the progress in Armenian-Azerbaijani relations.”
Asked whether the U.S. can act as a mediator in the normalization of Yerevan-Ankara ties by Mediamax’s special correspondent, Demirel had said then:
“I would like to note that the independent Republic of Armenia has a history of merely eight years. However, the establishment of peace in the Caucasus is beneficial for all of us – Turkey, Armenia, Georgia and Azerbaijan.”
In his exclusive interview to Mediamax in 2007, former Turkish Deputy Foreign Minister Ozdem Sanberk said:
“When Suleyman Demirel first met President of Armenia Robert Kocharyan back in 1998, the Turkish President asked him ‘what is the reason for hostility between six-year-old Armenian Republic and 75-year-old Turkish Republic?’ Demirel offered to help your young state integrate into the world; your citizens have the right to expect more from you after 70 fruitless years.”