Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում դատախազական ծառայության 95-ամյակի առիթով եվրոպական մի շարք երկրներից եւ ԱՊՀ-ից Հայաստան ժամանած գլխավոր դատախազների պատվիրակությանը:
Ընդգծելով, որ 21-րդ դարում աշխարհի որեւէ երկիր ի վիճակի չէ միայնակ արդյունավետ պայքար իրականացնել կազմակերպված հանցավորության դեմ, Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել այն բոլոր երկրներին, ովքեր սերտորեն համագործակցում եւ իրավական աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանին:
ՀՀ նախագահը հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային պարգեւատրել է Պատվո շքանշանով՝ արդարադատության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության մեջ ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
Յուրի Չայկան փաստել է, որ ՀՀ եւ ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջեւ ձեւավորվել են հարաբերություններ, որոնք լիարժեքորեն կարող են կոչվել ռազմավարական գործընկերություն: ՌԴ գլխավոր դատախազը կարեւորել է ոչ միայն երկկողմ փոխգործակցությունը, այլ նաեւ ԱՊՀ անդամ երկրների գլխավոր դատախազների կորդինացիոն խորհրդում, Եվրոպայի խորհրդի մարմիններում, ինչպես նաեւ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի շրջանակներում համատեղ արդյունավետ աշխատանքը:

Президент Армении наградил генпрокурора России Орденом Чести - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня делегацию генеральных прокуроров ряда европейских государств и стран СНГ, прибывших в Ереван по случаю 95-летия прокурорской службы в Армении.
Подчеркнув, что в XXI веке ни одна страна мира не может в одиночку эффективно бороться с организованной преступностью, Серж Саргсян выразил благодарность тем странам, которые тесно сотрудничают с Арменией и оказывают республике правовое содействие.
На встрече президент наградил генерального прокурора России Юрия Чайку Орденом Чести за значительный вклад в армяно-российское сотрудничество в сфере юстиции.
Юрий Чайка отметил, что между генеральными прокуратурами Армении и России сформировались взаимоотношения, которые можно охарактеризовать как стратегическое партнерство. Генпрокурор РФ подчеркнул важность не только двухстороннего взаимодействия, но и совместную эффективную работу в Координационном совете генпрокуроров стран СНГ, в органах Совета Европы и Международной Ассоциации прокуроров.