Բրիտանիան հետաքրքրված է հայաստանյան շուկայում իր ընկերությունների ներգրավվածության ընդլայնմամբ - Mediamax.am
3059 դիտում
Բրիտանիան հետաքրքրված է հայաստանյան շուկայում իր ընկերությունների ներգրավվածության ընդլայնմամբ
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի մշտական փոխքարտուղար Սայմոն Ֆրեյզերն այսօր ասել է, որ «մենք հետաքրքրված ենք հայաստանյան շուկայում բրիտանական ընդկերությանների ներգրավվածության ընդլայնմամբ, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում»:
Ինճպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին նա ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են երկկողմ շահագրգռվածությունը՝ հայ-բրիտանական համագործակցության զարգացման եւ տնտեսական նոր կապերի հաստատման գործում: Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ֆինանսական, գյուղատնտեսության, վերամշակող արդյունաբերության, դեղագործության բնագավառներում հնարավոր համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վերաբերյալ՝ Սայմոն Ֆրեյզերը Մեծ Բրիտանիայի աջակցությունն է հայտնել մեր երկրին՝ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման եւ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ճանապարհին:
Սայմոն Ֆրեյզերին այսօր ընդունել են նաեւ ՀՀ նախագահը եւ արտգործնախարարը:
2012թ. սեպտեմբերին Մեդիամաքս-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Դեւիդ Լիդինգթոնը նշել էր, որ «Հայաստանը պետք է իրեն էլ ավելի գրավիչ դարձնի արտասահմանյան ներդրումների համար, ինչպես նաեւ ձեւավորի մրցակցային ներքին շուկա»:

Great Britain is interested in expanding its companies' involvement on Armenian market - Mediamax.am
3056 views
Great Britain is interested in expanding its companies' involvement on Armenian market
Yerevan/Mediamax/. Permanent Under-Secretary at the Foreign Office of United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Simon Fraser said today that "we are interested in expanding involvement of British companies on the Armenian market - in particular, information technologies, tourism and other spheres”.
He said this during his meeting with Prime Minister Tigran Sargsyan, Mediamax reports.
The sides stressed the bilateral interest to develop Armenian-British cooperation and establish new economic ties. The sides also touched upon possible cooperation in the spheres of finance, agriculture, processing industry and pharmacy.
Speaking on Armenia's European integration process, Simon Fraser expressed Great Britain's support to our country on the path of signing Association Agreement and implementation of reforms in Armenia.
Simon Fraser was also received by the Armenian President and Foreign Minister today.
In his exclusive interview to Mediamax in 2012, Great Britain’s Foreign Office State Minister for Europe David Lidington noted that "Armenia should make it more attractive for foreign investments and form a competitive domestic market". --0--