Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է իր աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին` ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ վերջնական զեկույցի հրապարակումից հետո վերսկսել Ընտրական օրենսդրության եւ ընթացակարգերի բարեփոխման աշխատանքային խմբի գործունեությունը:
Փետրվարի 27-ին Սերժ Սարգսյանն հրավիրել էր Ազգային անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին խորհրդի անդամներից բացի, մասնակցել են ՀՀ կառավարության անդամները եւ կառավարությանն առընթեր մարմինների ղեկավարները, Երեւանի քաղաքապետը, ՀՀ օրենքով ստեղծված անկախ հանձնաժողովների, Կենտրոնական բանկի, Վերահսկիչ պալատի եւ Վճռաբեկ դատարանի նախագահները, ՀՀ մարզպետները:
Վիգեն Սարգսյանին հանձնարարվել է ըստ անհրաժեշտության աշխատանքային խմբի կազմում ապահովելով քաղաքական ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է երկու ձեռքբերում. միջազգային հանրության գերազանցապես դրական արձագանքը եւ ընտրությունների անցկացումը առանց ատելության մթնոլորտի:
«Հիմա շատ կարեւոր է, որպեսզի մենք չթուլանանք, կանգ չառնենք, այլ մեր ամենօրյա ակտիվ աշխատանքով ամրապնդենք ձեռք բերվածը: Ընտրությունների ավարտով ընտրական մեխանիզմի կատարելագործումը չի ավարտվում, ընդհակառակը՝ մենք պարտավոր ենք ամփոփել միջազգային դիտորդների կողմից արված առաջարկները, դիտողությունները, պարտավոր ենք հատիկ առ հատիկ ուսումնասիրել մամուլում եւ սոցիալական ցանցերում եղած նյութերը եւ, բնական է, որ այստեղ աշխատանք ունեն կատարելու ոչ միայն օրենսդիր, գործադիր իշխանությունները, այլ նաեւ իրավապահները», - ընդգծել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan assigned the Head of his Staff Vigen Sargsyan to restart the activity of the Task Force aimed at reforming Electoral Code and procedures after the OSCE/ODIHR final report is published.
On February 27, Serzh Sargsyan invited an enlarged session of the National Security Council with participation of the Armenian government members and heads of the bodies at the government, Yerevan Mayor, Central Bank, chairmen of Control Chamber and Court of Appeal, marzpets, besides the members of the council.
Vigen Sargsyan was instructed to ensure participation of the political forces and civil society in the Task Force if necessary.
Serzh Sargsyan highlighted two achievements - the mostly positive response of the international community and holding of elections without atmosphere of hatred.
“Now it's very important for us not to relax and stop but bolster our achievements with day-to-day active work. The improvement of the election mechanism isn't over with the end of the elections, vice versa, we ought to sum up the proposals and recommendations made by the international observers. We ought to study the materials in press and social networks in detail, and naturally, not only the legislative and executive bodies but also the law enforcement agencies should work to this end”, stressed the Armenian President.