Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է իր աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին` ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ վերջնական զեկույցի հրապարակումից հետո վերսկսել Ընտրական օրենսդրության եւ ընթացակարգերի բարեփոխման աշխատանքային խմբի գործունեությունը:
Փետրվարի 27-ին Սերժ Սարգսյանն հրավիրել էր Ազգային անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին խորհրդի անդամներից բացի, մասնակցել են ՀՀ կառավարության անդամները եւ կառավարությանն առընթեր մարմինների ղեկավարները, Երեւանի քաղաքապետը, ՀՀ օրենքով ստեղծված անկախ հանձնաժողովների, Կենտրոնական բանկի, Վերահսկիչ պալատի եւ Վճռաբեկ դատարանի նախագահները, ՀՀ մարզպետները:
Վիգեն Սարգսյանին հանձնարարվել է ըստ անհրաժեշտության աշխատանքային խմբի կազմում ապահովելով քաղաքական ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է երկու ձեռքբերում. միջազգային հանրության գերազանցապես դրական արձագանքը եւ ընտրությունների անցկացումը առանց ատելության մթնոլորտի:
«Հիմա շատ կարեւոր է, որպեսզի մենք չթուլանանք, կանգ չառնենք, այլ մեր ամենօրյա ակտիվ աշխատանքով ամրապնդենք ձեռք բերվածը: Ընտրությունների ավարտով ընտրական մեխանիզմի կատարելագործումը չի ավարտվում, ընդհակառակը՝ մենք պարտավոր ենք ամփոփել միջազգային դիտորդների կողմից արված առաջարկները, դիտողությունները, պարտավոր ենք հատիկ առ հատիկ ուսումնասիրել մամուլում եւ սոցիալական ցանցերում եղած նյութերը եւ, բնական է, որ այստեղ աշխատանք ունեն կատարելու ոչ միայն օրենսդիր, գործադիր իշխանությունները, այլ նաեւ իրավապահները», - ընդգծել է ՀՀ նախագահը:

Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян поручил главе своей администрации Вигену Саргсяну возобновить деятельность Рабочей группы по реформированию Избирательного кодекса и процедур после публикации окончательного заключения миссии БДИПЧ/ОБСЕ о президентских выборах, состояшихся 18 февраля.
27 февраля состоялось расширенное заседание Совета национальной безопасности, в котором, кроме членов Совета, участвовали также члены правительства и главы ведомств при правительстве, мэр Еревана, главы независимых комиссий, Центрального банка, Контрольной палаты, Кассационного суда и губернаторы.
Вигену Саргсяну было поручено также при необходимости обеспечить участие в Рабочей группе представителей политических сил и гражданского общества.
Серж Саргсян подчеркнул важность двух достижений: преимущественно положительные отзывы международного сообщества и проведение выборов без атмосферы ненависти.
«Сейчас очень важно, чтобы мы не расслаблялись, не останавливались и укрепляли приобретенное каждодневной работой. Совершенствование избирательных механизмов не заканчивается выборами, наоборот, мы обязаны учесть замечания международных наблюдателей, обязаны изучить все сообщения в прессе и соцсетях, и естественно, что здесь должны быть задействованы не только законодательная и исполнительная власть, но и правоохранительные органы», - подчеркнул президент Армении.