Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ փետրվարի 18-ին նշանակված ՀՀ նախագահական ընտրությունները երկշաբաթյա ժամկետով հետաձգելու եւ իր հանդեպ առկա «Անհաղթահարելի խոչընդոտը» ճանաչելու հայցով:
Այս մասին Մեդիամաքս-ին այսօր հայտնել է Պարույր Հայրիկյանի մամուլի քարտուղար Մայա Այվազյանը:
«ՍԴ դիմելու ժամկետների համար դեռ հանձնարարական չենք ստացել, գուցե այսօր դիմենք»,-ասել է նա:
Նշենք, որ երեկ Պարույր Հայրիկյանին այցելած ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ասել էր, որ թեկնածուի կողմից դիմում ստանալուց հետո դատարանը 24 ժամվա ընթացքում պետք է որոշի հայցի քննման գրավոր կամ բանավոր ընթացակարգը, ապա 4 օրվա ընթացքում հայցը մերժելու կամ բավարարելու վերաբերյալ որոշում կայացնի:
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, «Հանրապետության նախագահի թեկնածուներից մեկի համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ առաջանալու դեպքում Հանրապետության Նախագահի ընտրությունը հետաձգվում է երկշաբաթյա ժամկետով: Այդ ժամկետում անհաղթահարելի ճանաչված խոչընդոտները չվերանալու կամ մինչև քվեարկության օրը թեկնածուներից մեկի մահվան դեպքերում անցկացվում է նոր ընտրություն»:

Paruyr Hayrikyan to appeal to Constitutional Court to postpone presidential elections in Armenia for two weeks - Mediamax.am
4521 views
Paruyr Hayrikyan to appeal to Constitutional Court to postpone presidential elections in Armenia for two weeks
Yerevan/Mediamax/. Armenian Presidential candidate Paruyr Hayrikyan, who received a gunshot wound on January 31, will appeal to the Constitutional Court on recognizing the "insurmountable obstacles” for conducting an election campaign.
Spokeswoman for Paruyr Hayrikyan Maya Ayvazyan informed Mediamax about this today.
If the Constitutional Court satisfies his appeal, presidential elections will be postponed for 2 weeks.
“Mr. Hayrikyan has not instructed us when to appeal to the Constitutional Court yet, but it’s not ruled out that we will do it today,” she said.
The Chairman of the Constitutional Court of Armenia, Gagik Harutyunyan , who visited Paruyr Hayrikyan at the hospital yesterday, stated that after receiving the appeal, the Court will have to define the procedure of its consideration within 24 hours and then make a decision during 4 days.