Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան՝ փետրվարի 18-ին նշանակված ՀՀ նախագահական ընտրությունները երկշաբաթյա ժամկետով հետաձգելու եւ իր հանդեպ առկա «Անհաղթահարելի խոչընդոտը» ճանաչելու հայցով:
Այս մասին Մեդիամաքս-ին այսօր հայտնել է Պարույր Հայրիկյանի մամուլի քարտուղար Մայա Այվազյանը:
«ՍԴ դիմելու ժամկետների համար դեռ հանձնարարական չենք ստացել, գուցե այսօր դիմենք»,-ասել է նա:
Նշենք, որ երեկ Պարույր Հայրիկյանին այցելած ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը ասել էր, որ թեկնածուի կողմից դիմում ստանալուց հետո դատարանը 24 ժամվա ընթացքում պետք է որոշի հայցի քննման գրավոր կամ բանավոր ընթացակարգը, ապա 4 օրվա ընթացքում հայցը մերժելու կամ բավարարելու վերաբերյալ որոշում կայացնի:
ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, «Հանրապետության նախագահի թեկնածուներից մեկի համար անհաղթահարելի խոչընդոտներ առաջանալու դեպքում Հանրապետության Նախագահի ընտրությունը հետաձգվում է երկշաբաթյա ժամկետով: Այդ ժամկետում անհաղթահարելի ճանաչված խոչընդոտները չվերանալու կամ մինչև քվեարկության օրը թեկնածուներից մեկի մահվան դեպքերում անցկացվում է նոր ընտրություն»:

Ереван/Медиамакс/. Кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян, получивший 31 января огнестрельное ранение, обратится в Конституционный суд с иском о признании «непреодолимых препятствий» для ведения избирательной кампании, в случае удовлетворения которого президентские выборы будут отложены на 2 недели.
Об этом сообщила сегодня Медиамакс пресс-секретарь Паруйра Айрикяна Мая Авагян.
«Мы пока не получали от господина Айрикяна поручения относительно сроков обращения в Конституционный суд, но не исключаю, что сделаем это сегодня», - сказала она.
Посетивший накануне Паруйра Айрикяна в больнице председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян сказал, что после получения обращения суд должен в течение 24 часов определить процедуру его рассмотрения и затем в течение 4 дней вынести решение.