Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը այսօր ասել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 52 եւ Ընտրական օրենսգրքի 98 հոդվածների համաձայն, ՀՀ նախագահի թեկնածուի համար անհաղթահարելի խոչընդոտ առաջանալու դեպքում, նախապես նշանակված ընտրությունների օրը կարող է հետաձգվել 2 շաբաթով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր անդրադառնալով Պարույր Հայրիկյանի հետ կապված միջադեպին, Տիգրան Մուկուչյանը հավելել է, որ խոչընդոտների չվերանալու դեպքում 2 շաբաթ ավարտից հետո, ընտրությունները տեղի կունենա 40 օրը լրանալուն պես:
«Անհաղթահարելի խոչընդոտ ճանաչելու իրավասությունը վերապահված է Սահմանադրական դատարանին», - ասել է նա՝ նշելով, որ ընտրությունները հետաձգելու խնդրանքով Սահմանադրական դատարան կարող է դիմել բացառապես թեկնածում կամ նրա լիազորված անձը:
Դիմումը ստանալուց 4 օր անց Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է որոշում կայացնել ընտրությունների անցկացման հետ կապված:
Պարույր Հայրիկյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը Տիգրան Մուկուչյանն որակել է «ստոր արարք»՝ հույս հայտնելով, որ մեղավորները արժանի պատիժ կկրեն:

Ереван/Медиамакс/. Председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян сказал сегодня, что согласно 52-ой статье Конституции и 98-ой статье Избирательного кодекса, в случае, если у кого-либо из кандидатов возникли «непреодолимые препятствия» для ведения избирательной кампании, проведение президентских выборов может быть отложено на 2 недели.
Как сообщает Медиамакс, комментируя покушение на жизнь кандидата Паруйра Айрикяна, Тигран Мукучян добавил, что в случае, если препятствия не будут преодолены по прошествии 2 недель, то выборы будут проведены по истечению 40 дней.
«Полномочиями определять «непреодолимое препятствие» наделен Конституционный суд», - сказал Мукучян, отметив, что с просьбой о переносе даты выборов в данный орган может обратиться лишь сам кандидат или же его доверенное лицо.
Конституционный суд обязан вынести заключение в течение 4-х дней после получения соответствующего обращения.
Тигран Мукучян назвал инцидент с Паруйром Айрикяном «подлым поступком», выразив надежду, что виновные понесут заслуженное наказание.