Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը այսօր ասել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 52 եւ Ընտրական օրենսգրքի 98 հոդվածների համաձայն, ՀՀ նախագահի թեկնածուի համար անհաղթահարելի խոչընդոտ առաջանալու դեպքում, նախապես նշանակված ընտրությունների օրը կարող է հետաձգվել 2 շաբաթով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր անդրադառնալով Պարույր Հայրիկյանի հետ կապված միջադեպին, Տիգրան Մուկուչյանը հավելել է, որ խոչընդոտների չվերանալու դեպքում 2 շաբաթ ավարտից հետո, ընտրությունները տեղի կունենա 40 օրը լրանալուն պես:
«Անհաղթահարելի խոչընդոտ ճանաչելու իրավասությունը վերապահված է Սահմանադրական դատարանին», - ասել է նա՝ նշելով, որ ընտրությունները հետաձգելու խնդրանքով Սահմանադրական դատարան կարող է դիմել բացառապես թեկնածում կամ նրա լիազորված անձը:
Դիմումը ստանալուց 4 օր անց Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է որոշում կայացնել ընտրությունների անցկացման հետ կապված:
Պարույր Հայրիկյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը Տիգրան Մուկուչյանն որակել է «ստոր արարք»՝ հույս հայտնելով, որ մեղավորները արժանի պատիժ կկրեն:

Constitutional Court is authorized to recognize “insurmountable obstacle”, Armenian CEC Chief says
Yerevan/Mediamax/. Chairman of the Central Election Commission of Armenia Tigran Mukuchyan said today that under N52 clause of Armenian Constitution and N98 clause of Electoral Code, the election day may be put off for 2 weeks in case a presidential candidate faces an "insurmountable obstacle”.
Touching upon the incident with Paruyr Hayrikyan today, Tigran Mukuchyan added that in case the obstacles remain within 2 weeks, the elections will take place in 40 days, Mediamax reports.
“The Constitutional Court is authorized to recognize an insurmountable obstacle”, he said noting that only the presidential candidate or his proxy may file a request to the Constitutional Court to postpone the elections.
4 days after the request is sent, the Constitutional Court should make a decision on holding of the elections.
Tigran Mukuchyan called the incident happened to Paruyr Hayrikyan "mean deed" expressing the hope that those responsible for it will get their deserved punishment.