Երեւանում բացվել է Եվրամիության Կենտրոնը - Mediamax.am
Հայաստանում ԵՄ Պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան իր խոսքում ասել է, որ «այսօր Եվրամիության համագործակցությունը Հայաստանի հետ ավելի ակտիվ է, քան երբեւէ» եւ «նորաբաց Կենտրոնը լինելու է ԵՄ համագործակցության սիրտը Հայաստանում»:
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, իր հերթին, նշել է, որ Կենտրոնի բացումը «Եվրամիության հետ մեր 3-4 տարվա համատեղ աշխատանքի արդյունքն է»:
Արթուր Բաղդասարյանի խոսքով, այս պահի դրությամբ, Հայաստանն ունի Եվրամիության հետ մոտ 80 համատեղ ծրագրեր, սակայն այդ թիվը հնարավոր է ընդլայնել եւ հասցնել 150-ի:
«Այսօր մենք ունենք Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության հրաշալի ընթացք, եւ Կենտրոնը մեզ լրացուցիչ հնարավորություններ կտրամադրի», - ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
ԵՄ Կենտրոնը Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն ԵՄ հաղորդակցությանը՝ Հայաստանում բարեփոխումների վերաբերյալ» ծրագրի հիմնական բաղադրիչն է: Կենտրոնը ծառայելու է նաեւ որպես ԵՄ տեղեկատվական կենտրոն:

В Ереване открылся Центр ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Ереване по адресу пр. Маштоца 43/34 открылся новый Центр Европейского Союза.
Глава Делегации ЕС в Армении Траян Христеа отметил, что «сегодня сотрудничество ЕС с Арменией активнее, чем когда-либо» и «новый Центр будет сердцем этого сотрудничества».
Секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян, в свою очередь, отметил, что открытие Центра является «результатом нашего взаимодействия с Евросоюзом на протяжении последних 3-4 лет».
По словам Артура Багдасаряна, на данный момент Армения реализует порядка 80 совместных с ЕС программ, однако эта цифра может возрасти до 150.
«Сегодня у нас есть прекрасный процесс сотрудничества, и Центр предоставит нам дополнительные возможности», - сказал Артур Багдасарян.
Центр ЕС является составной частью финансируемого Евросоюзом проекта «Содействие ЕС реформам в Армении». Центр также будет служить в качестве Информационного центра Европейского Союза.