Պարույր Հայրիկյանն առաջարկում է կանանց եւ աղջիկներին զորակոչել 10 ամսով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանն առաջարկում է զորակոչել երիտասարդ աղջիկներին եւ կանանց 10-ամսյա զինվորական ծառայության:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Պարույր Հայրիկյանն այսօր ասել է, որ այս գաղափարը դեռեւս 3 տարի առաջ ներկայացրել եւ քննարկել է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին, այն ստացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի հավանությունը, սակայն զարգացում չի ստացել:
Այժմ այս գաղափարը ներկայացված է Պարույր Հայրիկյանի նախընտրական ծրագրում:
«Առաջին փուլում կանայք կսովորեն մեքենա վարել, զենքի տիրապետել, նաեւ առաջին բուժօգնություն ցուցաբերել»,- ասել է Պարույր Հայրիկյանը:
Նա հավելել է, որ հետագայում, երբ ծառայություն անցած աղջիկները բուհ կընդունվեն, պետությունը պարտավորություն կստանձնի վճարել ուսման վարձի կեսը:

Паруйр Айрикян предлагает призывать девушек и женщин в армию на 10 месяцев - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян предлагает призывать на 10 месяцев девушек и женщин в Вооруженные силы Армении.
Как сообщает Медиамакс, Паруйр Айрикян сегодня сказал, что эту идею еще три года назад он предложил и обсудил с действующим президентом Сержем Саргсяном, идея была одобрена министром обороны Армении, однако никакого развития не получила.
Сейчас эта идея включена в предвыборную программу Паруйра Айрикяна.
«На первом этапе девушки будут обучаться вождению автомобиля, обращению с оружием, оказанию первой медицинской помощи»,- сказал Паруйр Айрикян.