Երեւան: Մեդիամաքս: The Gallup Organization-ի եւ Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի անցկացրած հանրային կարծիքի ուսումնասիրության արդյունքներով, հարցված ընտրողների 66%-ը ասել է, որ փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում քվեարկելու է գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի օգտին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ներկայացնելով հարցման արդյունքները` Gallup Europe-ի տնօրենների խորհրդի անդամ Ռասա Ալիշաուսկենեն այսօր նշել է, որ հարցվածների 10%-ը մտադիր է քվեարկել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի, 4%-ը՝ Պարույր Հայրիկյանի, 4%-ը՝ Հրանտ Բագրատյանի օգտին: Մյուս թեկնածուները չեն հաղթահարել 4%-ի շեմը: Հարցվածների 16%-ը դեռ չի որոշել, թե որ թեկնածուին է աջակցելու:
The Gallup Organization-ի՝ հանրային կարծիքի ուսումնասիրման երկրորդ հարցումն անցկացվել է հունվարի 15-ից 23-ը: Հարցմանը մասնակցել է ընտրական իրավունք ունեցող 1020 քաղաքացի:
Ռասա Ալիշաուսկենեն նշել է, որ հայաստանցի ընտրողները բավական մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում նախագահական ընտրությունների հանդեպ:
«Հարցվածների 39%-ն ասել է, որ հաստատ ընտրելու է, 43%-ը՝ «հավանաբար կընտրի»: Այսպիսով, քարոզարշավի այս փուլում, հաշվի առնելով տարբեր գործոնները, ընտրություններին սպասվող մասնակիցների թիվը կազմում է մոտ 61%»,- նկատել է Ռասա Ալիշաուսկենեն:
Հայկական սոցիոլոգիական ասոցիացիայի նախագահ Գեւորգ Պողոսյանն իր հերթին ասել է, որ հարցման արդյունքները ցույց տվեցին, որ այս ընտրություններում սեփական թեկնածու չառաջադրելու պատճառով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը կորցրել է իր ընտրազանգվածի որոշ մասի աջակցությունը:
Նախագծի երրորդ հարցումը կանցկացվի փետրվարի 9-ին:
Ընտրությունների օրը` փետրվարի 18-ին, ողջ հանրապետության տարածքում կանցկացվի exit poll, որի արդյունքները կհրապարակվեն նույն օրը երեկոյան 20:00-ին:

The Gallup Organization. 66% избирателей проголосует за Сержа Саргсяна
Ереван/Медиамакс/. Согласно результатам исследования общественного мнения, проведенного The Gallup Organization и Армянской социологической ассоциацией, 66% опрошенных заявили, что на президентских выборах 18 февраля проголосуют за действующего президента Сержа Саргсяна.
Как сообщает Медиамакс, представляя результаты опроса, член Совета директоров Gallup Europe Раса Алишаускене отметила сегодня, что 10% респондентов заявили, что проголосуют за Раффи Ованисяна, 4% - за Паруйра Айрикяна, 4%- за Гранта Багратяна. Остальные кандидаты не смогли преодолеть 4-процентный барьер. 16% респондентов пока не определились со своим кандидатом.
Второй опрос The Gallup Organization был проведен 15-23 января среди 1020 граждан, имеющих право голоса.
Раса Алишаускене подчеркнула, что армянские избиратели проявляют большой интерес к выборам. «39% респондентов заявили, что точно пойдут на выборы, 43% - «вероятно пойдут». Таким образом, на данном этапе предвыборной кампании, с учетом различных деталей, явка избирателей составит 61%», - сказала представитель  The Gallup Organization.
Глава Армянской социологической ассоциации Геворг Погосян, в свою очередь, заявил, что результаты опроса показали, что партия «Процветающая Армения», не выдвинув собственного кандидата, потеряла определенную часть электората.
Третьий опрос будет проведен 9 февраля. В день выборов будет проведен также exit-poll, результаты которого будут оглашены в 20 часов.