Փաշինյան. Մոռացեք Հայաստան-Ադրբեջան պատերազմի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստան-Ադրբեջան նոր սրացում ու նոր պատերազմ չի լինելու»:
«Լինելու է խաղաղություն։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությունը, ուժի ու ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը»,- Ազգային ժողովում հայտարարել է նա:
Փաշինյանը Հայաստանում ու Ադրբեջանում գործող բոլոր ուժերին կրկին կոչ է արել լինել ծայրահեղ պատասխանատու, չանել հայտարարություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են այս տրամաբանությանը.
«Հայաստանի կառավարությունը չի անելու հայտարարություններ ու գործողություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են այս տրամաբանությանը կամ կասկածի տակ են դնում այս տրամաբանությունը՝ նույնը կոչ անելով նաեւ ադրբեջանական կողմին:
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստը համաձայնեցված է, մոռացեք Հայաստան-Ադրբեջան էսկալացիայի եւ պատերազմի մասին: Հարավային Կովկասի պատմության նոր էջը պետք է բացել Ադրբեջանի հետ միասին ու Հայաստանը պատրաստ է միաժամանակ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրն ու ԵԱՀԿ ՄԽ կառույցները լուծարելու մասին Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ դիմումը ԵԱՀԿ-ին»:

Пашинян: Забудьте об армяно-азербайджанской войне - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «новой эскалации и новой войны между Арменией и Азербайджаном не будет».
«Будет мир. Армения и Азербайджан признали территориальную целостность, суверенитет, нерушимость международно признанных границ друг друга, недопустимость применения силы и угрозы силой»,- заявил он в парламенте.
Пашинян в очередной раз призвал все силы, действующие в Армении и Азербайджане, быть предельно ответственными и не делать заявлений, прямо или косвенно противоречащих этой логике.
«Правительство Армении не будет делать заявлений или действий, которые прямо или косвенно противоречат этой логике или ставят ее под сомнение. Призываем азербайджанскую сторону сделать то же самое.
Текст мирного соглашения согласован, забудьте об эскалации и войне между Арменией и Азербайджаном. Новую страницу в истории Южного Кавказа необходимо открыть вместе с Азербайджаном, и Армения готова одновременно подписать мирное соглашение и совместное армяно-азербайджанское заявление в ОБСЕ о роспуске структур Минской группы», - заявил Пашинян.