Փաշինյան. Մոռացեք Հայաստան-Ադրբեջան պատերազմի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստան-Ադրբեջան նոր սրացում ու նոր պատերազմ չի լինելու»:
«Լինելու է խաղաղություն։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությունը, ուժի ու ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը»,- Ազգային ժողովում հայտարարել է նա:
Փաշինյանը Հայաստանում ու Ադրբեջանում գործող բոլոր ուժերին կրկին կոչ է արել լինել ծայրահեղ պատասխանատու, չանել հայտարարություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են այս տրամաբանությանը.
«Հայաստանի կառավարությունը չի անելու հայտարարություններ ու գործողություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են այս տրամաբանությանը կամ կասկածի տակ են դնում այս տրամաբանությունը՝ նույնը կոչ անելով նաեւ ադրբեջանական կողմին:
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստը համաձայնեցված է, մոռացեք Հայաստան-Ադրբեջան էսկալացիայի եւ պատերազմի մասին: Հարավային Կովկասի պատմության նոր էջը պետք է բացել Ադրբեջանի հետ միասին ու Հայաստանը պատրաստ է միաժամանակ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրն ու ԵԱՀԿ ՄԽ կառույցները լուծարելու մասին Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ դիմումը ԵԱՀԿ-ին»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “there will be no new escalation and no new war between Armenia and Azerbaijan.”
“There will be peace. Armenia and Azerbaijan have recognized each other’s territorial integrity, sovereignty, the inviolability of internationally recognized borders, and the inadmissibility of the use of force and the threat of force,” he stated in the National Assembly.
Pashinyan once again called on all forces operating in Armenia and Azerbaijan to be extremely responsible and not to make statements that directly or indirectly contradict this logic:
“The Armenian government will not make statements or actions that directly or indirectly contradict this logic and urges the Azerbaijani side to do the same.
The text of the peace agreement has been agreed upon. Forget about the Armenia-Azerbaijan escalation and war. A new page in the history of the South Caucasus must be opened together with Azerbaijan, and Armenia is ready to simultaneously sign the peace agreement and the joint Armenia-Azerbaijan application to the OSCE on the dissolution of the OSCE Minsk Group structures.”