Փաշինյան. Պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանին առաջարկում ենք խաղաղության համաձայնագիրը եւ Մինսկի խմբի կառույցները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը ստորագրել միաժամանակ»:
«Սա պաշտոնական առաջարկ է:
Եթե մենք փակում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էջը, իսկ մենք դա անում ենք, ի՞նչ իմաստ ունի հակամարտությամբ զբաղվող կառույցի գոյությունը: Բայց ԵԱՀԿ ՄԽ-ն առնվազն դե ֆակտո ունի ավելի լայն համատեքստ, եւ մենք ցանկանում ենք համոզված լինել՝ Ադրբեջանը ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարումը չի դիտարկում որպես Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտությունն Ադրբեջանի տարածում փակելուն եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք տեղափոխելուն ուղղված քայլ»,- այսօր Ազգային ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, կառավարությունը չի շեղվելու խաղաղության օրակարգից։
«Ակնհայտ է, որ թե Հայաստանում, թե Հայաստանից դուրս գտնվող որոշ ուժեր պատերազմի ամենօրյա քարոզչություն են իրականացնում եւ դա կյանքի կոչելու համար կոնկրետ գործողությունների են դիմում:
Վերահաստատում եմ՝ Հայաստանի բանակին տվել եմ հրադադարի ռեժիմը չխախտելու հստակ հրահանգ: Պատերազմի որեւէ հիմնավորում չկա։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիությունը, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները արժանի են խաղաղության եւ խաղաղ համակեցության: Պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն»,- եզրափակել է Փաշինյանը:

Pashinyan: There will be no war, there will be peace - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “we propose to Azerbaijan to simultaneously sign the peace agreement and the joint application to the OSCE on the dissolution of the Minsk Group structures.”
“This is an official proposal.
If we close the page on the Nagorno-Karabakh conflict, and we are, then what is the point of having a structure dealing with the conflict? However, the OSCE Minsk Group, at least de facto, has a broader context, and we want to be sure that Azerbaijan does not interpret the dissolution of the OSCE Minsk Group as a step towards closing the Armenia-Azerbaijan conflict within Azerbaijan and transferring it to the sovereign territory of Armenia,” Nikol Pashinyan said in the National Assembly today.
He noted that despite all the difficulties, the government will not deviate from the peace agenda.
“It is obvious that certain forces both in and outside Armenia are carrying out daily war propaganda and are resorting to concrete actions to bring it to life.
I reiterate that I have given the Armenian army a clear order not to violate the ceasefire. There is no justification for war. Armenia and Azerbaijan have recognized each other’s territorial integrity, sovereignty, the inviolability of internationally recognized borders, and the inadmissibility of the use of force and the threat of force. The peoples of Armenia and Azerbaijan deserve peace and peaceful coexistence. There will be no war, there will be peace,” Pashinyan concluded.