Փաշինյան. Պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանին առաջարկում ենք խաղաղության համաձայնագիրը եւ Մինսկի խմբի կառույցները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը ստորագրել միաժամանակ»:
«Սա պաշտոնական առաջարկ է:
Եթե մենք փակում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էջը, իսկ մենք դա անում ենք, ի՞նչ իմաստ ունի հակամարտությամբ զբաղվող կառույցի գոյությունը: Բայց ԵԱՀԿ ՄԽ-ն առնվազն դե ֆակտո ունի ավելի լայն համատեքստ, եւ մենք ցանկանում ենք համոզված լինել՝ Ադրբեջանը ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարումը չի դիտարկում որպես Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտությունն Ադրբեջանի տարածում փակելուն եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք տեղափոխելուն ուղղված քայլ»,- այսօր Ազգային ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների, կառավարությունը չի շեղվելու խաղաղության օրակարգից։
«Ակնհայտ է, որ թե Հայաստանում, թե Հայաստանից դուրս գտնվող որոշ ուժեր պատերազմի ամենօրյա քարոզչություն են իրականացնում եւ դա կյանքի կոչելու համար կոնկրետ գործողությունների են դիմում:
Վերահաստատում եմ՝ Հայաստանի բանակին տվել եմ հրադադարի ռեժիմը չխախտելու հստակ հրահանգ: Պատերազմի որեւէ հիմնավորում չկա։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիությունը, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդները արժանի են խաղաղության եւ խաղաղ համակեցության: Պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն»,- եզրափակել է Փաշինյանը:

Пашинян: «Войны не будет, будет мир» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «мы предлагаем Азербайджану подписать одновременно мирное соглашение и совместное заявление в ОБСЕ о роспуске структур Минской группы».
«Это официальное предложение. Если мы закроем страницу нагорно-карабахского конфликта, а мы это делаем, какой смысл имеет структура, занимающуюся конфликтом? Но Минская группа ОБСЕ, по крайней мере де-факто, имеет более широкий контекст, и мы хотим быть уверены, что Азербайджан не рассматривает роспуск Минской группы ОБСЕ как шаг к закрытию армяно-азербайджанского конфликта внутри Азербайджана и переносу его на суверенную территорию Армении»,- заявил сегодня в парламенте Никол Пашинян.
Он отметил, что, несмотря на все трудности, правительство не отступит от мирной повестки.
«Очевидно, что определенные силы как в Армении, так и за ее пределами ведут ежедневную пропаганду войны и прибегают к конкретным действиям для ее воплощения в жизнь.
Еще раз заявляю, что отдал армянской армии четкий приказ не нарушать режим прекращения огня. Войне нет оправдания. Армения и Азербайджан признали территориальную целостность, суверенитет, нерушимость международно признанных границ друг друга, недопустимость применения силы и угрозы применения силы. Народы Армении и Азербайджана заслуживают мира и мирного сосуществования. Войны не будет, будет мир», - заключил Пашинян.