Տեր-Պետրոսյան. ապրիլի 28-ին կպարզվի` երկխոսություն, թե վերջնագիր իշխանությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր ասել է, որ «ապրիլի 28-ը պետք է դառնա կամ երկխոսության սկզբնավորման, կամ էլ՝ իշխանության ու հասարակության վերջնական ջրբաժանի օր»։
«Մենք ակնկալում ենք, որ մինչեւ հաջորդ հանրահավաքը, որ կկայանա ապրիլի 28-ին, հանուն երկխոսության մեր կողմից առաջ քաշված երեք նվազագույն պահանջները, որոնք են՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի վերականգնումը եւ մարտի 1-ի սպանությունները բացահայտելու պաշտոնական հավաստիացումը, կատարված պետք է լինեն։ Եթե դա տեղի չունենա, ապա Հայ Ազգային Կոնգրեսը, սպառված համարելով երկխոսության հնարավորությունը, հարկադրված է լինելու կտրուկ փոխել իր մարտավարությունն ու գործողությունների բնույթը։ Մենք դեռեւս հակված չենք իշխանության հետ վերջնագրի լեզվով խոսելու, բայց ժողովրդի համբերությունն էլ չափ ու սահման ունի։ Ապրիլի 28-ը պետք է դառնա կամ երկխոսության սկզբնավորման, կամ էլ՝ իշխանության ու հասարակության վերջնական ջրբաժանի օր», - ասել է ՀՀ առաջին նախագահը:

Levon Ter-Petrosian says April 28th will be decisive for relations between authorities and opposition - Mediamax.am
3616 views
Levon Ter-Petrosian says April 28th will be decisive for relations between authorities and opposition
Freedom Square
Yerevan, April 8. Mediamax. The Leader of the Armenian National Congress (ANC), Levon Ter-Petrosian, said at a rally in Yerevan today that "April 28th will mark the beginning of a dialogue, or formation of final watershed between the public and the authorities".
“We expect that three of our minimal demands to authorities will be implemented by April 28: liberation of political prisoners, restoration of the right to hold rallies at the Freedom Square and official assurance that the killings on 1 March 2008 will be solved. If it doesn’t happen by April 28, the ANC will consider the possibility of dialogue exhausted and will be forced to sharply change its tactics. We still do not want to speak with ultimatums with the authorities, but the patience of people has its limits. April 28th will mark the beginning of a dialogue, or formation of final watershed between the public and the authorities,” Armenian first President stated.