Տեր-Պետրոսյան. ապրիլի 28-ին կպարզվի` երկխոսություն, թե վերջնագիր իշխանությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր ասել է, որ «ապրիլի 28-ը պետք է դառնա կամ երկխոսության սկզբնավորման, կամ էլ՝ իշխանության ու հասարակության վերջնական ջրբաժանի օր»։
«Մենք ակնկալում ենք, որ մինչեւ հաջորդ հանրահավաքը, որ կկայանա ապրիլի 28-ին, հանուն երկխոսության մեր կողմից առաջ քաշված երեք նվազագույն պահանջները, որոնք են՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի վերականգնումը եւ մարտի 1-ի սպանությունները բացահայտելու պաշտոնական հավաստիացումը, կատարված պետք է լինեն։ Եթե դա տեղի չունենա, ապա Հայ Ազգային Կոնգրեսը, սպառված համարելով երկխոսության հնարավորությունը, հարկադրված է լինելու կտրուկ փոխել իր մարտավարությունն ու գործողությունների բնույթը։ Մենք դեռեւս հակված չենք իշխանության հետ վերջնագրի լեզվով խոսելու, բայց ժողովրդի համբերությունն էլ չափ ու սահման ունի։ Ապրիլի 28-ը պետք է դառնա կամ երկխոսության սկզբնավորման, կամ էլ՝ իշխանության ու հասարակության վերջնական ջրբաժանի օր», - ասել է ՀՀ առաջին նախագահը:

Тер-Петросян сказал, что 28 апреля станет решающим для отношений властей и оппозиции
Ереван, 8 апреля. /Медиамакс/. Лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян заявил сегодня на митинге в Ереване, что «28 апреля должно стать днем начала диалога, или оформления окончательного водораздела между обществом и властями».
«Мы ожидаем, что до следующего митинга, который пройдет 28 апреля, должны быть выполнены три наших минимальных требования к властям - освобождение политзаключенных, восстановление права на проведение митингов на площади Свободы и официальное заверение о раскрытии убийств 1 марта 2008 года. Если этого не случится, то АНК поссчитает возможность диалога исчерпанной и будет вынужден резко изменить свою тактику. Мы пока не склонны говорить с властями языком ультиматума, но терпение народа имеет предел. 28 апреля должно стать днем начала диалога, или оформления окончательного водораздела между обществом и властями», - сказал первый президент Армении.