Սամվել Կարապետյանը կոչ է արել միահամուռ աջակցել հայ քաղբանտարկյալներին Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Տաշիր» ընկերությունների խմբի եւ Հայ ձեռներեցների ասոցիացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանը կոչ է արել միավորել ջանքերը՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանում պահվող հայ քաղբանտարկյալների։
«Այսօր Բաքվում սկսվում է անցյալ տարվա սեպտեմբերին կալանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ նախկին նախագահների եւ քաղաքացիական անձանց դատավարությունը, ինչպես նաեւ Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությունը։
Ստեղծված իրավիճակում մենք չենք կարող հեռու մնալ։ Այսօր ես ուզում եմ դիմել հանրության հնարավորինս լայն շրջանակներին՝ որպես սփյուռքի ներկայացուցիչ, քաղաքացի, ընկեր, հայ եւ պարզապես ոչ անտարբեր մարդ՝ արդարության կոչով։
Շուրջ 500 օր մեր հայրենակիցները գտնվում են Բաքվի բանտերում՝ զրկված պաշտպանության, հաղորդակցության եւ տեղեկատվության հասանելիության իրավունքից։ Նրանց նկատմամբ կիրառվում են այնպիսի մեթոդներ, որոնք խախտում են մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային սկզբունքները։ Այս մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ պաշտպանել են իրենց ժողովրդի խաղաղ կյանքի իրավունքը, այսօր ունեն մեր աջակցության եւ պաշտպանության կարիքը։
Կոչ եմ անում գործընթացի բոլոր մասնակիցներին ապահովել այդ մարդկանց արդարադատության օրինական իրավունքը։ Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր հայրենակիցներին աջակցելու եւ դժվար պահին նրանց կողքին լինելու ավանդույթներին։ Թող նրանց վերադարձը տուն դառնա արդարության եւ մարդկության հաղթանակի խորհրդանիշ»,- ասել է Սամվել Կարապետյանը։

Samvel Karapetyan calls for united support for Armenian political prisoners in Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Samvel Karapetyan, President of Tashir Group and the Armenian Businessmen Association, called to unite efforts to support Armenian political prisoners held in Azerbaijan.
“The trial of Nagorno-Karabakh Armenians detained last September, including former presidents, civilians, as well as the separate trial of Ruben Vardanyan begins today in Baku.
We cannot stand aside in this situation. As a member of the Diaspora, a citizen, a friend, an Armenian and just a concerned individual today I would like to appeal to the broader public with a call for justice. For nearly 500 days, our compatriots have been held in Baku prisons, stripped of their right to defense, freedom of communication and information. They are subjected to treatment that violates international human rights protection principles. These individuals, who for many years have been advocating for the right of their people to live in peace, now need our support and protection.
I call on everyone involved to ensure their legal right to justice. We remain true to our traditions of supporting our compatriots and being there for them in difficult times. May their return home become a symbol of the triumph of justice and humanity,” said Karapetyan.