Սամվել Կարապետյանը կոչ է արել միահամուռ աջակցել հայ քաղբանտարկյալներին Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Տաշիր» ընկերությունների խմբի եւ Հայ ձեռներեցների ասոցիացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանը կոչ է արել միավորել ջանքերը՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանում պահվող հայ քաղբանտարկյալների։
«Այսօր Բաքվում սկսվում է անցյալ տարվա սեպտեմբերին կալանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ նախկին նախագահների եւ քաղաքացիական անձանց դատավարությունը, ինչպես նաեւ Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությունը։
Ստեղծված իրավիճակում մենք չենք կարող հեռու մնալ։ Այսօր ես ուզում եմ դիմել հանրության հնարավորինս լայն շրջանակներին՝ որպես սփյուռքի ներկայացուցիչ, քաղաքացի, ընկեր, հայ եւ պարզապես ոչ անտարբեր մարդ՝ արդարության կոչով։
Շուրջ 500 օր մեր հայրենակիցները գտնվում են Բաքվի բանտերում՝ զրկված պաշտպանության, հաղորդակցության եւ տեղեկատվության հասանելիության իրավունքից։ Նրանց նկատմամբ կիրառվում են այնպիսի մեթոդներ, որոնք խախտում են մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային սկզբունքները։ Այս մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ պաշտպանել են իրենց ժողովրդի խաղաղ կյանքի իրավունքը, այսօր ունեն մեր աջակցության եւ պաշտպանության կարիքը։
Կոչ եմ անում գործընթացի բոլոր մասնակիցներին ապահովել այդ մարդկանց արդարադատության օրինական իրավունքը։ Մենք հավատարիմ ենք մնում մեր հայրենակիցներին աջակցելու եւ դժվար պահին նրանց կողքին լինելու ավանդույթներին։ Թող նրանց վերադարձը տուն դառնա արդարության եւ մարդկության հաղթանակի խորհրդանիշ»,- ասել է Սամվել Կարապետյանը։

Самвел Карапетян призвал объединить усилия в поддержку армянских политзаключенных в Баку - Mediamax.am
Самвел Карапетян призвал объединить усилия в поддержку армянских политзаключенных в Баку
Ереван /Медиамакс/. Президент группы компании «Ташир» и Ассоциации армянских предпринимателей Самвел Карапетян обратился с призывом объединить усилия в поддержку армянских политических заключенных в Азербайджане.
«Сегодня в Баку начинается судебный процесс над армянами Нагорного Карабаха, задержанными в сентябре прошлого года, в том числе - над бывшими президентами и гражданскими лицами, а также отдельный процесс над Рубеном Варданяном.
В сложившейся ситуации мы не можем оставаться в стороне. Сегодня я хочу обратиться к самому широкому кругу общественности как член диаспоры, гражданин, друг, армянин и просто неравнодушный человек с призывом к справедливости. В течение почти 500 дней наши соотечественники находятся в бакинских тюрьмах, будучи лишенными права на защиту, свободу общения и получения информации. В отношении них применяются методы, нарушающие международные принципы защиты прав человека. Эти люди, многие годы выступавшие за право на мирную жизнь для своего народа, сегодня сами нуждаются в нашей поддержке и защите.
Я призываю всех участников процесса обеспечить законное право на справедливость для этих людей. Мы остаемся верны своим традициям поддерживать соотечественников и быть рядом в трудные времена. Пусть их возвращение домой станет символом торжества справедливости и человечности», - заявил Самвел Карапетян.