Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ցավոք, երբեմն փորձ է արվում կրոնն օգտագործել քաղաքական նպատակներով»:
Եգիպտոսում Ալ-Ազհարի Գերագույն Իմամ, շեյխ Ահմեդ Մուհամմադ Ալ-Տալիբի հետ հանդիպման ժամանակ նա նշել է, որ դրա պատճառներից է նաեւ այն, որ մարդիկ երբեմն այդքան էլ լավ պատկերացումներ չունեն կրոնների մասին:
«Այս առումով, վարչապետը կարեւորել է կառավարությունների դերը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է հայ ժողովրդի` իսլամի հետ հաղորդակցվելու երկար պատմությունը եւ իսլամական երկրներում հազարավոր հայերի ապաստան գտնելու փաստը: Վարչապետը կարեւորել է նաեւ Եգիպտոսում առկա կրոնական հանդուրժողականությունը եւ ընդգծել տեղի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքի փաստը»,- ասված է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Пашинян заявил, что имеют место попытки использовать религию в политических целях - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «к сожалению, иногда имеют место попытки использовать религию в политических целях».
Во время встречи с верховным имамом Аль-Азхара в Египте шейхом Ахмедом Мухаммадом Аль-Талибом он отметил, что одна из причин этого заключается в том, что люди не всегда имеют полноценное представление о религиях.
«В этой связи премьер-министр подчеркнул роль правительств. Никол Пашинян подчеркнул долгую историю связи армянского народа с исламом и тот факт, что тысячи армян нашли убежище в исламских странах. Премьер-министр также подчеркнул существующую в Египте религиозную толерантность и подчеркнул факт теплого отношения к местной армянской общине», - говорится в сообщении пресс-службы правительства Армении.