Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին տեքստի ձեւավորմանը «Հայաստանը որեւէ կերպ չի մասնակցել, քննարկումների կողմ չի եղել»։
«Ամենակարեւոր հարցն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տներում ապրելու իրավունքն ամբողջությամբ ապահովվի Ռուսաստանի կողմից:
Ենթադրվում է, որ եթե խաղաղապահները նման առաջարկ են արել, նշանակում է, որ նրանք ամբողջությամբ եւ առանց վերապահումների ընդունել են ԼՂ հայության անվտանգության ապահովման ամբողջական պարտավորությունը, ինչով պետք է լիարժեք պայմաններ ապահովեն, որ ԼՂ հայերի՝ իրենց տներում, իրենց հողի վրա ապրելու իրավունքը պահպանեն, ապրելու արժանապատիվ ու անվտանգ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ Հայաստանի հետ կապ չունեցող տեսքում ՀՀ-ի անունը հիշատակելը արդարացնում է երեկվա իր վարկածը, թե «ԼՂ-ի դեմ ադրբեջանական ռազմական այս ագրեսիայի հիմնական նպատակներից մեկը Հայաստանին ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելն է»։
«Տեղի ունեցածն ընդունում ենք ի գիտություն, կհետեւենք զարգացումներին: Հույս ունենք, որ ռազմական էսկալացիան չի շարունակվի»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения не участвовала в составлении текста о прекращении военных действий в Арцахе».
«Самый важный вопрос заключается в том, что право армян Нагорного Карабаха жить в своих домах должно быть полностью обеспечено Россией.
Предполагается, что если миротворцы выступили с таким предложением, то это означает, что они полностью и без оговорок приняли на себя полное обязательство по обеспечению безопасности армян Нагорного Карабаха, которым они должны обеспечить условия для того, чтобы армяне Нагорного Карабаха сохранили свое право на жить в своих домах и на своей земле, жить достойно и безопасно», - сказал Никол Пашинян.
В то же время, он отметил, что упоминание Армении в тексте, не имеющем ничего общего с ней, оправдывает его вчерашнюю версию о том, что «одной из главных целей азербайджанской военной агрессии против Нагорного Карабаха является вовлечение Армении в военные действия».
«Мы принимаем к сведению произошедшее, будем следить за развитием событий. Надеемся, что военная эскалация не будет продолжаться», - сказал он.