Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին տեքստի ձեւավորմանը «Հայաստանը որեւէ կերպ չի մասնակցել, քննարկումների կողմ չի եղել»։
«Ամենակարեւոր հարցն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց տներում ապրելու իրավունքն ամբողջությամբ ապահովվի Ռուսաստանի կողմից:
Ենթադրվում է, որ եթե խաղաղապահները նման առաջարկ են արել, նշանակում է, որ նրանք ամբողջությամբ եւ առանց վերապահումների ընդունել են ԼՂ հայության անվտանգության ապահովման ամբողջական պարտավորությունը, ինչով պետք է լիարժեք պայմաններ ապահովեն, որ ԼՂ հայերի՝ իրենց տներում, իրենց հողի վրա ապրելու իրավունքը պահպանեն, ապրելու արժանապատիվ ու անվտանգ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ Հայաստանի հետ կապ չունեցող տեսքում ՀՀ-ի անունը հիշատակելը արդարացնում է երեկվա իր վարկածը, թե «ԼՂ-ի դեմ ադրբեջանական ռազմական այս ագրեսիայի հիմնական նպատակներից մեկը Հայաստանին ռազմական գործողությունների մեջ ներքաշելն է»։
«Տեղի ունեցածն ընդունում ենք ի գիտություն, կհետեւենք զարգացումներին: Հույս ունենք, որ ռազմական էսկալացիան չի շարունակվի»,- ասել է նա:

Pashinyan: Armenia had no participation in the discussion of the text - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "Armenia had no participation in the formation of the text on the cessation of hostilities in Artsakh, and was not a party to the discussions.”
“The most important issue is for Russia to fully ensure the right of Nagorno-Karabakh Armenians to live in their homes.
It is assumed that if the peacekeepers made such a proposal, it means that they have fully and without reservations accepted the full obligation to ensure the security of the NK Armenians, by which they must provide full conditions for them to maintain their right to live in their homes and on their land, to live in dignity and safety,” Nikol Pashinyan said.
At the same time, he noted that mentioning Armenia in a text that has nothing to do with it, justifies his yesterday’s hypothesis that “one of the key goals of this Azerbaijani military aggression against Nagorno-Karabakh is to involve Armenia in hostilities.”
“We take note of what happened and will follow the developments. We hope that the military escalation will not continue,” he said.