Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանը մեկնարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման ենթարկելու ցամաքային օպերացիան»:
Ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ էթնիկ զտում իրականացնելու Բաքվի ցանկության մասին են վկայում են վերջինիս հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին «մարդասիրական միջանցքներ» տրամադրելու պատրաստակամության մասին:
«Սա էթնիկ զտումների մասին վկայող ուղիղ գործողություն է», - ասել է ՀՀ վարչապետը: Նրա խոսքով, եթե Ադրբեջանը պնդում է, որ իր գործողությունները ուղղված չեն քաղաքացիական բնակչության դեմ, ապա ի՞նչ կարիք կա նման «միջանցքներ» ապահովել:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի Հայաստանը ներքաշել ռազմական գործողություններում եւ դրան այս կամ այն կերպ աջակցում են որոշակի ուժեր: Փաշինյանն ասել է, որ «մենք այս իրավիճակը կառավարելու ենք՝ որքան էլ դա դժվար է էմոցիոնալ առումով»:
«ՀՀ-ն ռազմական գործողություններում ներքաշված չէ եւ Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի», - շեշտել է Հայաստանի վարչապետը:

Армению пытаются втянуть в широкомасштабную войну, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Азербайджан начал сухопутную операцию по этнической чистке армян Нагорного Карабаха».
Выступая после заседания Совета безопасности, Никол Пашинян заявил, что о намерении Баку провести этническую чистку свидетельствуют заявления последнего о готовности предоставить жителям Нагорного Карабаха «гуманитарные коридоры».
«Это прямое действие, свидетельствующая об этнической чистке», - заявил премьер-министр Армении. По его словам, если Азербайджан утверждает, что его действия не направлены против мирного населения, то цель создания таких «коридоров» непонятна.
Никол Пашинян заявил, что Азербайджан стремится вовлечь Армению в широкомасштабную войну и определенные силы в той или иной мере поддерживают это стремление. Премьер заметил, что «мы будем управлять этой ситуацией, как бы это не было сложно в эмоциональном плане».
«Республика Армения не участвует в военных действиях и не имеет армии в Нагорном Карабахе», - подчеркнул премьер-министр Армении.
Он заявил, что сегодня «некоторые внешние и внутренние силы хотят поставить под угрозу государственность Армении».