Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանը մեկնարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման ենթարկելու ցամաքային օպերացիան»:
Ելույթ ունենալով Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ էթնիկ զտում իրականացնելու Բաքվի ցանկության մասին են վկայում են վերջինիս հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին «մարդասիրական միջանցքներ» տրամադրելու պատրաստակամության մասին:
«Սա էթնիկ զտումների մասին վկայող ուղիղ գործողություն է», - ասել է ՀՀ վարչապետը: Նրա խոսքով, եթե Ադրբեջանը պնդում է, որ իր գործողությունները ուղղված չեն քաղաքացիական բնակչության դեմ, ապա ի՞նչ կարիք կա նման «միջանցքներ» ապահովել:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի Հայաստանը ներքաշել ռազմական գործողություններում եւ դրան այս կամ այն կերպ աջակցում են որոշակի ուժեր: Փաշինյանն ասել է, որ «մենք այս իրավիճակը կառավարելու ենք՝ որքան էլ դա դժվար է էմոցիոնալ առումով»:
«ՀՀ-ն ռազմական գործողություններում ներքաշված չէ եւ Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի», - շեշտել է Հայաստանի վարչապետը:

Pashinyan speaks about an attempt to engage Armenia in a wide-scale war - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “Azerbaijan has launched a ground operation to ethnically cleanse the Armenians of Nagorno-Karabakh.”
Speaking after the Security Council meeting, Nikol Pashinyan said that Baku’s desire to carry out ethnic cleansing is evidenced by the latter’s statements about the readiness to provide “humanitarian corridors” to the residents of Nagorno-Karabakh.
“This is a direct action testifying the ethnic cleansing,” Armenia’s premier said. He said that if Azerbaijan claims that its actions are not directed against the civilian population, then why there is a need to provide such “corridors”.
Pashinyan said that Azerbaijan aims to engage Armenia in military operations and certain forces support it in one way or another. Pashinyan noted that “we will manage this situation, no matter how difficult it is emotionally.”
“The Republic of Armenia is not engaged in military operations and does not have an army in Nagorno-Karabakh,” the Armenian premier emphasized.