Փաշինյան․ «Պրահայի պայմանավորվածություններով պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագրին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները որոշակի պրովոկացիոն բնույթ են կրում եւ էսկալացիա ստեղծելու նպատակ ունեն:
«Այդ հայտարարություններին մեր ճիշտ արձագանքն է, որ պետք է տարածաշրջանում կայունության որոշակի գործոն հանդիսանա:
Պրահայի պայմանավորվածությունների հիման վրա պատրաստ ենք գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, իսկ այդ հայտարարությունները հակասում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Տարածաշրջանում իրավիճակը կայուն պահելու լավագույն տարբերակը բանակցային ու քաղաքական ճանապարհով լուծումների գնալն է, ինչպես մենք ստանձնել ենք մեր պատրաստակամությունն ու պատասխանատվությունը, նույն կերպ պատրաստ ենք շարունակել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եւ Ադրբեջանի ագրեսիվ հայտարարությունները, սակայն, նոր խոչընդոտներ են ստեղծում խաղաղության գործընթացի համար. «Հարց՝ իսկ ո՞վ է ասել, որ հենց դա չէ Ադրբեջանի ուզածը, որ նաեւ այդ կարգի սադրիչ հայտարարություններով ամբողջությամբ վիժեցնի խաղաղության գործընթացը»:

Pashinyan says Armenia ready for peace treaty based on Prague agreements - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that the statements of the Azerbaijani president are provocative and aim to escalate the situation.
“Our right response to those statements is that there should be a certain factor of stability in the region.
We are ready to sign a peace treaty based on the Prague agreements, but these statements contradict the reached agreements. The best way to keep the situation stable in the region is to find solutions through negotiations. As we have assumed our readiness and responsibility, we are ready to continue in the same way,” Nikol Pashinyan said.
He stressed that the blockade of Lachin corridor and the aggressive statements of Azerbaijan, create new obstacles for the peace process: “Question: who said that this is not exactly what Azerbaijan wants, to completely abort the peace process with such provocative statements?”