Փաշինյան․ «Պրահայի պայմանավորվածություններով պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագրին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունները որոշակի պրովոկացիոն բնույթ են կրում եւ էսկալացիա ստեղծելու նպատակ ունեն:
«Այդ հայտարարություններին մեր ճիշտ արձագանքն է, որ պետք է տարածաշրջանում կայունության որոշակի գործոն հանդիսանա:
Պրահայի պայմանավորվածությունների հիման վրա պատրաստ ենք գնալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, իսկ այդ հայտարարությունները հակասում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Տարածաշրջանում իրավիճակը կայուն պահելու լավագույն տարբերակը բանակցային ու քաղաքական ճանապարհով լուծումների գնալն է, ինչպես մենք ստանձնել ենք մեր պատրաստակամությունն ու պատասխանատվությունը, նույն կերպ պատրաստ ենք շարունակել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եւ Ադրբեջանի ագրեսիվ հայտարարությունները, սակայն, նոր խոչընդոտներ են ստեղծում խաղաղության գործընթացի համար. «Հարց՝ իսկ ո՞վ է ասել, որ հենց դա չէ Ադրբեջանի ուզածը, որ նաեւ այդ կարգի սադրիչ հայտարարություններով ամբողջությամբ վիժեցնի խաղաղության գործընթացը»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что заявления президента Азербайджана носят определенный провокационный характер и направлены на эскалацию напряженности.
«Наша правильная реакция на эти заявления - это то, что должно стать определенным фактором стабильности в регионе.
Мы готовы подписать мирный договор на основе пражских договоренностей, а подобные заявления противоречат им. Лучший способ сохранить стабильную ситуацию в регионе - найти решения путем переговоров и политики, и мы готовы продолжать в том же духе, в котором взяли на себя готовность и ответственность», – сказал Никол Пашинян.
По его словам, блокада Лачинского коридора и агрессивные заявления Азербайджана создают новые препятствия для мирного процесса. «Вопрос: а кто сказал, что Азербайджан не хочет именно этого, что подобными провокационными заявлениями он не собирается полностью сорвать мирный процесс?»