Ռուբեն Վարդանյանը մեկնաբանել է իր հարաբերությունները Փաշինյանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն «աշխատանքային» է անվանել իր հարաբերությունները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
RTVI հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Վարդանյանը նշել է, որ երբ 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ հանդիպել էր Փաշինյանին, ասել էր վերջինիս, որ Արցախն իր համար «կարմիր գիծ» է եւ միակ թեման, հանուն որի ինքը պատրաստ կլինի փոխել իր ապրելակերպը:
Պատասխանելով Հայաստանի վարչապետի հետ իր ներկայիս հարաբերությունների մասին հարցին՝ Արցախի պետական նախարարն ասել է.
«Աշխատանքային հարաբերություններ են: Մենք հանդիպում ունեցանք, քննարկեցինք աշխատանքային հարցեր, Արցախի առջեւ ծառացած բազմաթիվ մարտահրավերներ»։ Վարդանյանը նկատել է, որ «Հայաստանի շահերը կարող են լիովին չհամընկնել Արցախի շահերի հետ»:
Մեկնաբանելով այն փաստը, որ Հայաստանում շատերը պարտության պատասխանատու են համարում Նիկոլ Փաշինյանին, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է.
«Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, որտեղ կա բազմակարծություն։ Նա հաղթեց 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում՝ չնայած 2020 թվականի պարտությանը»։
Խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հեռանկարների մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է.
«Դա առանձին թեմա է, այն կապված է Արցախի խնդրի հետ, բայց ոչ միայն այն է որոշում մեր երկրի ապագան։ Խաղաղության պայմանագիրը չէ որոշում Արցախի ապագան»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2018 թվականի դեկտեմբերին գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր, որ «բոլորս պետք է օգնենք Փաշինյանին, որովհետեւ եթե նա տապալվի, դա աղետ կլինի հայ ազգի համար»:
«Այսօր Հայաստանը կանգնած է բազմաթիվ մարտահրավերների առջեւ: Երկիրը բարեփոխումների եւ արդիականացման կարիք ունի բոլոր ոլորտներում: Նրան [Նիկոլ Փաշինյանին] դժվարին աշխատանք է սպասվում եւ մենք բոլորս պետք է օգնենք նրան, որովհետեւ եթե նա տապալվի, դա աղետ կլինի հայ ազգի համար: Մարդիկ նրան վստահության մեծ մանդատ են տվել եւ ես հույս ունեմ, որ նա կկարողանա արդարացնել այդ մեծ սպասելիքները, որքան էլ դա դժվար լինի: Նա, իհարկե, երկիրը տնտեսական տրանսֆորմացիայի ճանապարհով տանելու փորձ չունի, բայց եթե կարողանա հանդես գալ որպես պրոֆեսիոնալ եւ ազատ մտածող մարդկանց համախմբող, կարող է հաջողության հասնել», - ասել էր Վարդանյանը Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում:
2022թ. սեպտեմբերին Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել էր, որ «ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են դիվանագիտական գործընթացում մոռացության մատնել ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքի գերակայությունը»:

Рубен Варданян прокомментировал свои отношения с Николом Пашиняном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Рубен Варданян назвал «рабочими» свои отношения с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
В интервью телеканалу RTVI Варданян отметил, что впервые встретившись с Пашиняном после «бархатной революции» 2018 года, он сказал ему, что «Арцах - для меня это «красная линия» и единственная тема, ради которой я готов поменять свой образ жизни».
Отвечая на вопрос о своих нынешних отношениях с премьер-министром Армении, госминистр Арцаха сказал:
«Это рабочие отношения. У нас состоялась встреча, мы обсуждали рабочие вопросы и многочисленные вызовы, которые стоят перед Арцахом». При этом Варданян признал, что
«интересы Армении могут не совсем совпадать с интересами Арцаха».
Комментируя тот факт, что многие в Армении считают Никола Пашиняна ответственным за проигранную войну, Рубен Варданян отметил:
«Армения - демократическая страна, где есть плюрализм мнений. Он выиграл парламентские выборы 2021 года, несмотря на поражение в войне в 2020 году».
Говоря о перспективах подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, Рубен Варданян сказал:
«Это - отдельная тема, она связана с вопросом Арцаха, но не только она определяет будущее нашей страны. Не мирный договор определяет будущее Арцаха».
Медиамакс отмечает, что в декабре 2018 года Рубен Варданян говорил, что «мы все должны помогать Николу Пашиняну, потому что если он не добьется успеха, это станет катастрофой для армянской нации».
«Сегодня Армения стоит перед многочисленными вызовами. Страна нуждается в реформах и модернизации во всех сферах. Его [Никола Пашиняна] ждет тяжелая работа, и все мы должны помогать Николу Пашиняну, потому что если он не добьется успеха, это станет катастрофой для армянской нации. Люди наделили его очень большим мандатом доверия, и я надеюсь, что он сможет оправдать эти огромные ожидания. У него, конечно, нет опыта реализации экономической трансформации государства, но если он сможет консолидировать профессионалов, то сможет добиться успеха», - отмечал Варданян в интервью Deutsche Welle.
В сентябре 2022 года Рубен Варданян заявлял, что «к сожалению, власти Армении продолжают предавать забвению приоритет принципа самоопределения народов».