Սամվել Կարապետյան. «Հայաստանին դրդում են հրաժարվել Ռուսաստանից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ գործարարների ասոցիացիայի նախագահ, «Տաշիր» խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանն այսօր ասել է, որ «անհնար է անտեսել այն վտանգավոր ազդակներն ու միտումները, որոնք վերջին ամիսներին մեծ թափ են հավաքում Հայաստանում»։
«Այսօր տարբեր ուժեր բացահայտ կերպով Հայաստանին մղում են Ռուսաստանից հրաժարվելու եւ պատմական ինքնաոչնչացման քայլին։ Կարեւոր է հենց հիմա կանխել այնպիսի որոշումների ընդունումը, որոնք անխուսափելիորեն կարող են հանգեցնել ծանր հետեւանքների ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի համար։
Այս առումով, ինչպես եւ նախկինում, կարծում եմ, որ Արցախի ապագայի անվտանգության եւ նրա բնակիչների խաղաղ կյանքի միակ երաշխիքը պատմական այս դժվարին ժամանակաշրջանում Ռուսաստանի միջնորդությունն է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հարցում։ Հայաստանի իշխանությունները պետք է հավասարակշռված մոտեցում դրսեւորեն, որը անվտանգության ամուր երաշխիքներ կտա եւ կկանխի Արցախի կորուստը։
Չի կարելի հաշվի չառնել նաեւ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն այսօր Հայաստանի ամենամեծ տնտեսական գործընկերն է, ռուս խաղաղապահներն Արցախի անվտանգության երաշխավորն են, մեր երկրներին միավորում են դարավոր գործընկերային, մշակութային եւ հոգեւոր կապեր։ Այդ իսկ պատճառով այժմ, առավել քան երբեւէ, կենսական նշանակություն ունի ճիշտ ընտրություն կատարել եւ պահպանել հայկական Արցախը աշխարհի համար», - ասված է Սամվել Կարապետյանի հայտարարության մեջ:

Самвел Карапетян: «Армению подталкивают отказаться от России» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Ассоциации армянских предпринимателей, президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян заявил сегодня, что «невозможно игнорировать опасные сигналы и тенденции, набирающие силу в Армении в последние месяцы».
«Сегодня различные силы открыто подталкивают Армению к отказу от России и шагу исторического самоуничтожения. Важно именно сейчас пресечь принятие решений, которые неизбежно могут привести к серьезным последствиям как для Арцаха, так и для Армении.
В этой связи, как и прежде, считаю, что единственной гарантией будущей безопасности Арцаха и мирной жизни его жителей в этот непростой исторический период является посредничество России в подписании мирного договора. Власти Армении должны проявить взвешенный подход, который обеспечит прочные гарантии безопасности и предотвратит потерю Арцаха.
Следует также принять во внимание, что сегодня Российская Федерация является крупнейшим экономическим партнером Армении, российские миротворцы выступают гарантом безопасности Арцаха, наши страны объединяют многовековые партнерские, культурные и духовные узы. Именно поэтому сейчас как никогда важно сделать правильный выбор и сохранить Арцах для всего мира»,- говорится в заявлении Самвела Карапетяна.