Փաշինյանն ակնկալում է ժողովրդի աջակցությունը խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր խորհրդարանում ասել է, որ «Հայաստանի շուրջ իրադրությունը շարունակում է մնալ կայուն լարված, բայց լարվածության թուլացման որոշակի հնարավորություններ մենք տեսնում ենք»։
«Տեսնում ենք նաեւ՝ բանակցային գործընթացի բովանդակությունից ելնելով։ 10 օրվա ընթացքում տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ, մասնավորապես՝ Բլինքեն-Միրզոյան- Բայրամով, Սալիվան-Գրիգորյան-Հաջիեւ հանդիպումները, Միրզոյան-Բայրամով հանդիպումը, Բլինքեն-Բայրամով-Միրզոյան եռակողմ հեռախոսազրույցը։ Դրանք պարզ եւ հեշտ խոսակցություններ չեն, բայց իմ գնահատմամբ՝ վերջին շրջանի քննարկումները եւ դիվանագիտական աշխատանքը մեզ համար առաջ գնալու որոշակի տարածք են ստեղծել»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ 1991թ․դեկտեմբերի 8-ի ԱՊՀ ձեւավորման մասին համաձայնագրով Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ կան նախանշաններ, որ այդ մոտեցումը կարող է փոխադարձաբար ընդունելի լինել կողմերի համար։
«Կարծում եմ, որ կա որոշակի տարածք, որպեսզի մեկնարկի խոսակցություն Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ»,- ավելացրել է վարչապետը։
«Հաստատում եմ, որ մենք որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգ, ես այն իրագործելու պատասխանատվություն եմ ստանձնում եւ ակնկալում եմ խորհրդարանական մեծամասնության եւ ժողովրդի աջակցությունը»,- ասել Նիկոլ Փաշինյանը»։

Pashinyan expects people’s support in advancing the “peace agenda” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today in the parliament that “the situation around Armenia continues to remain tense, but we see certain possibilities for easing the tension.”
“We see it also based on the content of the negotiation process. During 10 days, a number of meetings took place, in particular: Blinken-Mirzoyan-Bayramov, Sullivan-Grigoryan-Hajiyev meetings, Mirzoyan-Bayramov meeting, Blinken-Bayramov-Mirzoyan trilateral telephone conversation. These are not simple and easy conversations, but according to my assessment, the recent discussions and diplomatic work have created a certain space for us to move forward,” he said.
He noted that with the December 8, 1991 agreement on the formation of the CIS, Armenia and Azerbaijan mutually recognized each other’s territorial integrity and stressed that there are signs that this approach can be mutually acceptable to the parties.
“I think there is a certain space for a dialogue between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan,” the premier added.
“I confirm that we have adopted a peace agenda, I assume responsibility for carrying it out, and I expect the support of the parliamentary majority and the people,” Pashinyan said.