Փաշինյանն ակնկալում է ժողովրդի աջակցությունը խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր խորհրդարանում ասել է, որ «Հայաստանի շուրջ իրադրությունը շարունակում է մնալ կայուն լարված, բայց լարվածության թուլացման որոշակի հնարավորություններ մենք տեսնում ենք»։
«Տեսնում ենք նաեւ՝ բանակցային գործընթացի բովանդակությունից ելնելով։ 10 օրվա ընթացքում տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ, մասնավորապես՝ Բլինքեն-Միրզոյան- Բայրամով, Սալիվան-Գրիգորյան-Հաջիեւ հանդիպումները, Միրզոյան-Բայրամով հանդիպումը, Բլինքեն-Բայրամով-Միրզոյան եռակողմ հեռախոսազրույցը։ Դրանք պարզ եւ հեշտ խոսակցություններ չեն, բայց իմ գնահատմամբ՝ վերջին շրջանի քննարկումները եւ դիվանագիտական աշխատանքը մեզ համար առաջ գնալու որոշակի տարածք են ստեղծել»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ 1991թ․դեկտեմբերի 8-ի ԱՊՀ ձեւավորման մասին համաձայնագրով Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ կան նախանշաններ, որ այդ մոտեցումը կարող է փոխադարձաբար ընդունելի լինել կողմերի համար։
«Կարծում եմ, որ կա որոշակի տարածք, որպեսզի մեկնարկի խոսակցություն Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ»,- ավելացրել է վարչապետը։
«Հաստատում եմ, որ մենք որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգ, ես այն իրագործելու պատասխանատվություն եմ ստանձնում եւ ակնկալում եմ խորհրդարանական մեծամասնության եւ ժողովրդի աջակցությունը»,- ասել Նիկոլ Փաշինյանը»։

Пашинян рассчитывает на поддержку народа в продвижении «мирной повестки» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня в парламенте, что «ситуация вокруг Армении продолжает оставаться напряженной, однако мы видим определенные возможности для снижения напряженности».
«В течение 10 дней состоялся ряд встреч, а именно: Блинкен-Мирзоян-Байрамов, Салливан-Григорян-Хаджиев, Мирзоян-Байрамов, а также трехсторонний телефонный разговор Блинкен-Байрамов-Мирзоян. Это непростые беседы, но, по моему мнению, недавние обсуждения и дипломатическая работа создали определенное пространство для движения вперед», - сказал он.
Премьер отметил, что соглашением об образовании СНГ от 8 декабря 1991 года Армения и Азербайджан взаимно признали территориальную целостность друг друга и есть признаки того, что такой подход может быть приемлем для обеих сторон.
«Думаю, что есть определенное пространство для начала диалога между Нагорным Карабахом и Азербайджаном», - добавил премьер.
«Еще раз подтверждаю, что мы приняли мирную повестку, беру на себя ответственность за ее реализацию и рассчитываю на поддержку парламентского большинства и народа», - сказал Никол Пашинян.