«Հայաստան» խմբակցություն. «Նախապատրաստվում են մահացու զիջումներ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ դատապարտելով իշխանությունների ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը, որը «վերջնականապես փլուզում է անվտանգության փխրուն համակարգը»:
Խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Մեզ համար անընդունելի են Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ անկախության հռչակագրին հակասող հայտարարությունները։
Թաքնվելով «Հավաստի Աղբյուրի» անվան տակ՝ օրվա իշխանությունը նախապատրաստում է հայ ժողովրդին նոր՝ մահացու զիջումների եւ զուգահեռաբար խրախուսում հակառուսական հիստերիան՝ փորձելով իր ձախողումների մեղավորներ նշանակել: Այն դեպքում, երբ Արցախի անվտանգության ու արցախահայության կյանքի իրավունքը ռուսական խաղաղապահներն են ապահովում, իսկ հայ-թուրքական սահմանին ռուսական ռազմաբազա է տեղակայված:
Հայաստանը Ռուսաստան-Արեւմուտք հակադրության մեջ մանրադրամ դարձնելու օրվա իշխանության արկածախնդրային քաղաքականությունը մեր երկրի համար կործանարար հետեւանքների կարող է հանգեցնել: Համոզված ենք, որ միայն իշխանափոխության դեպքում է հնարավոր ռազմավարական-դաշնակցային-բարեկամական հարաբերությունները վերականգնել Ռուսաստանի ու Իրանի հետ, ինչպես նաեւ վստահելի, կանխատեսելի ու հարգանք վայելող գործընկեր դառնալ Արեւմուտքի հետ հարաբերություններում:
Մենք կողմ ենք հարեւանների հետ համակեցության կանոններ գտնելուն ու հարաբերություններ հաստատելուն, բայց դրանք չպետք է լինեն մեր անվտանգության ու արժանապատվության հաշվին։ Դեմ ենք միջպետական կոմունիկացիաների գործարկումը միջանցքային տրամաբանությամբ իրականացնելուն։
Իրական ու արժանապատիվ խաղաղությունը հնարավոր է ապահովել միայն պետության արդյունավետ ներքին ու արտաքին քաղաքականությամբ, պրոֆեսիոնալ թիմով, բանակի վերականգնմամբ, հանրային լայն համախմբում ու համերաշխություն ապահովելով, Հայաստանի կողմից նոր բանակցողով»:

Ереван /Медиамакс/. Парламентская фракция «Армения» выступила с заявлением, в котором осудила внутреннюю и внешнюю политику властей, «окончательно рушащую хрупкую систему безопасности».
В распространенном фракцией заявлении, в частности, говорится:
«Для нас неприемлемы заявления Никола Пашиняна, противоречащие декларации о независимости Армении.
Сегодняшняя власть готовит армянский народ к новым, смертельным уступкам и одновременно поощряет антироссийскую истерию, пытаясь обвинить Россию в своих неудачах. И это при том, что безопасность Арцаха и право на жизнь арцахских армян обеспечивают российские миротворцы, а на армяно-турецкой границе находится российская военная база.
Авантюрная политика нынешнего правительства по превращению Армении в разменную монету в конфликте между Россией и Западом может привести к разрушительным последствиям для нашей страны. Уверены, что только в случае смены власти можно будет восстановить стратегические союзные дружеские отношения с Россией и Ираном, а также стать надежным, предсказуемым и уважаемым партнером в отношениях с Западом.
Мы - за установление правил сосуществования с соседями и налаживание отношений, что не должно делаться в ущерб нашей безопасности и достоинству. Мы против реализации межгосударственных коммуникаций по коридорной логике.
Настоящий и достойный мир может обеспечить только эффективная внутренняя и внешняя политика государства, профессиональная команда, восстановление армии, широкая общественная консолидация и солидарность, а также новый переговорщик со стороны Армении».