«Հայաստան» խմբակցություն. «Նախապատրաստվում են մահացու զիջումներ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ դատապարտելով իշխանությունների ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը, որը «վերջնականապես փլուզում է անվտանգության փխրուն համակարգը»:
Խմբակցության տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Մեզ համար անընդունելի են Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ անկախության հռչակագրին հակասող հայտարարությունները։
Թաքնվելով «Հավաստի Աղբյուրի» անվան տակ՝ օրվա իշխանությունը նախապատրաստում է հայ ժողովրդին նոր՝ մահացու զիջումների եւ զուգահեռաբար խրախուսում հակառուսական հիստերիան՝ փորձելով իր ձախողումների մեղավորներ նշանակել: Այն դեպքում, երբ Արցախի անվտանգության ու արցախահայության կյանքի իրավունքը ռուսական խաղաղապահներն են ապահովում, իսկ հայ-թուրքական սահմանին ռուսական ռազմաբազա է տեղակայված:
Հայաստանը Ռուսաստան-Արեւմուտք հակադրության մեջ մանրադրամ դարձնելու օրվա իշխանության արկածախնդրային քաղաքականությունը մեր երկրի համար կործանարար հետեւանքների կարող է հանգեցնել: Համոզված ենք, որ միայն իշխանափոխության դեպքում է հնարավոր ռազմավարական-դաշնակցային-բարեկամական հարաբերությունները վերականգնել Ռուսաստանի ու Իրանի հետ, ինչպես նաեւ վստահելի, կանխատեսելի ու հարգանք վայելող գործընկեր դառնալ Արեւմուտքի հետ հարաբերություններում:
Մենք կողմ ենք հարեւանների հետ համակեցության կանոններ գտնելուն ու հարաբերություններ հաստատելուն, բայց դրանք չպետք է լինեն մեր անվտանգության ու արժանապատվության հաշվին։ Դեմ ենք միջպետական կոմունիկացիաների գործարկումը միջանցքային տրամաբանությամբ իրականացնելուն։
Իրական ու արժանապատիվ խաղաղությունը հնարավոր է ապահովել միայն պետության արդյունավետ ներքին ու արտաքին քաղաքականությամբ, պրոֆեսիոնալ թիմով, բանակի վերականգնմամբ, հանրային լայն համախմբում ու համերաշխություն ապահովելով, Հայաստանի կողմից նոր բանակցողով»:

Yerevan /Mediamax/. Armenia faction of the National Assembly issued a statement condemning the government’s domestic and foreign policy, which “ultimately ruins the fragile security system” of the country.
The statement particularly says:
“Nikol Pashinyan’s statements contradicting Armenian Declaration of Independence are unacceptable for us.
The incumbent authorities are preparing the Armenian people for new, deadly concessions and at the same time are encouraging anti-Russian hysteria, trying to assign the culprits of their failures. And all this in the event that the security of Artsakh and the right to life of Artsakh Armenians are ensured by Russian peacekeepers, and a Russian military base is deployed on the Armenian-Turkish border.
The incumbent government’s adventurous policy of turning Armenia into a bargaining chip in the Russia-West conflict can lead to devastating consequences for our country. We are convinced that only in case of change of power, it is possible to restore the strategic-allied-friendly relations with Russia and Iran, as well as to become a reliable, predictable and respected partner in the relations with the West.
We are for finding rules of coexistence with neighbors and establishing relations, but they should not be at the expense of our safety and dignity. We are against operation of interstate communications with corridor logic.
A real and dignified peace can be ensured only by state’s effective domestic and foreign policy, a professional team, restoration of the army, broad public consolidation and solidarity, and a new negotiator on the part of Armenia.”