Դավիթ Տոնոյանն առանց որեւէ իրավական հիմքի մնում է կալանքի տակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբն այսօր հայտարարել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարն առանց որեւէ իրավական հիմքի մնում է կալանքի տակ:
«Մեկ շաբաթից ավել՝ 09.08.2022-ից մինչ օրս, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատական նիստ չի նշանակվում: Ավելին՝ հայտնի չէ, թե երբ կնշանակվի հաջորդ դատական նիստը եւ ում կողմից:
Արհեստածին Հակակոռուպցիոն դատարանի ձեւավորման հետ կապված խառնաշփոթության արդյունքում, հաշվի առնելով, որ 2022 թ. հունվարից մինչ այս պահը քրեական գործով դատաքննության փուլն այդպես էլ չի սկսվել, դատավոր Մանվել Շահվերդյանը ձեռնպահ է մնում դատական նիստ նշանակելուց, քանի որ համաձայն ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի եւ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների՝ իրավասու չէ այլեւս հիշյալ քրեական գործը քննելու: Սակայն գործը նաեւ չի ուղարկվում նորաստեղծ Հակակոռուպցիոն դատարան, ինչի արդյունքում Դավիթ Տոնոյանը շարունակում է առանց որեւէ իրավական հիմքի մնալ կալանքի տակ:
Իրավական անկատարության եւ ամենաթողության այս մթնոլորտի պայմաններում սպասելի է, որ դեռ մեկ ամիս, գուցե եւ ավելի, կոպտորեն խախտելով քրեական վարույթի՝ ողջամիտ ժամկետում գործի քննության կարեւորագույն սկզբունքը, Դավիթ Տոնոյանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ, ինչը կլրացնի վերջինիս անձնական ազատության եւ անձեռնմխելիության իրավունքի կոպիտ խախտումների շարքը»:

Давид Тоноян остается под арестом без каких-либо законных оснований - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. Группа адвокатов Давида Тонояна объявила сегодня, что бывший министр обороны Армении остается под арестом без каких-либо законных оснований.
«Более недели, с 09.08.2022 года по сей день, не назначено судебное заседание по уголовному делу в отношении бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна. Более того, неизвестно, когда и кем будет назначено следующее судебное заседание.
В результате неразберихи, связанной с формированием искусственно созданного антикоррупционного суда, с учетом того, что с января 2022 года по сей день судебная стадия уголовного дела еще не начата, судья Манвел Шахвердян воздерживается от назначения судебного заседания, так как, согласно новому Уголовному кодексу РА и поправкам в Конституционный закон «Судебный кодекс РА» он более не уполномочен рассматривать указанное уголовное дело. Однако дело не направляется также в новосозданный антикоррупционный суд, в результате чего Давид Тоноян продолжает оставаться под арестом без каких-либо законных оснований.
В условиях атмосферы правового несовершенства и вседозволенности ожидается, что еще месяц, если не больше, грубо нарушая важнейший принцип уголовного судопроизводства - расследование дела в разумные сроки, Давид Тоноян продолжит оставаться в тюрьме, что завершит серию грубых нарушений его права на личную свободу и неприкосновенность».