Փաշինյան. Ադրբեջանցիները հիմա էլ կարող են հատել ՀՀ սահմանն ու գնալ Նախիջեւան - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ ադրբեջանցիները ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հենց այսօր էլ կարող են հատել Հայաստանի սահմանն ու գնալ Նախիջեւան:
«Հայաստանի պարտավորությունների մասին խոսելիս՝ Ադրբեջանն ասում է՝ Հայաստանը պարտավորվել է ապահովել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի կապը: Մենք ամեն օր պատրաստ ենք ապահովել այդ կապը, Ադրբեջանն է, որ չի օգտվում մեր ընձեռած հնարավորություններից: Այսօր էլ ասում ենք՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով եկեք-հատեք Հայաստանի սահմանը, գնացեք Նախիջեւան: Դեռ նախորդ տարվանից ունենք ՀՀ մաքսային եւ սահմանապահ ծառայությունների կետեր եւ Ադրբեջանին ասել ենք, որ իրենք սահմանված կարգով ցանկացած պահին այդ կետերը կարող են հատել եւ կապ հաստատել Նախիջեւանի հետ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով կառուցվող նոր ճանապարհներին՝ վարչապետն ասել է, որ եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է՝ դա պետք է տեղի ունենա կողմերի համաձայնությամբ.
«Մենք ասում ենք, որ այդ ճանապարհների երթուղին քննարկելը համարում ենք երկրորդ հարցը՝ իրավական ընթացակարգերի ամրագրումից եւ գործարկումից հետո: Պաշտոնապես ասում եմ՝ այսօր Արդբեջանը մի քանի կետով կարող է հատել Հայաստանի սահմանը եւ երթեւեկություն իրականացնել Նախիջեւան: Ադրբեջանի ամենաարեւմտյան շրջանը Ղազախի շրջանն է, թող գան, հատեն, գնան Նախիջեւան: Մենք երաշխավորում ենք այդ երթեւեկության անվտանգությունը՝ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով: Միայն Ղազախ-Իջեւան հատվածով չէ, նաեւ Ղազախ-Բերդ, Վարդենիսի, Սիսիանի, Երասխի հատվածում կարող ենք ապահովել, Գորիսի հատվածում վաղուց մաքսային ծառայության հսկողություն ունենք, ու այս ընթացքում Ադրբեջանը ոչ մի անգամ չի էլ փորձել օգտվել: Չկա դեպք, որ իրենք գան, ասեն, որ ուզում են հատել, ու մենք խոչընդոտենք: Բայց էլի եմ ասում՝ սա պետք է տեղի ունենա ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով»:
Անդրադառնալով հայտարարության կետին, ըստ որի՝ պետք է ապահովվի ազատ տեղաշարժ, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«ՀՀ Սահմանադրության մեջ գրված է, որ ՀՀ քաղաքացիներն ունեն ազատ տեղաշարժի իրավունք, բայց դա չի նշանակում, որ այդ ազատ տեղաշարժը պետք է տեղի ունենա օրենսդրության շրջանցմամբ: Այս իրողությունները պետք է հստակ ու միջազգայնորեն արձանագրենք»:

Пашинян: Азербайджанцы уже сейчас могут проехать в Нахичеван через Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что азербайджанцы уже сегодня имеют возможность пересечь границу Армении и отправиться в Нахичеван в порядке, установленном законодательством Армении.
«Говоря об обязательствах Армении, Азербайджан говорит, что Армения обязана обеспечить связь между западными районами Азербайджана и Нахичеваном. Мы каждый день готовы обеспечить эту связь, однако сам Азербайджан не использует возможности, которые мы предоставляем. Мы и сегодня говорим: приезжайте, пересекайте границу Армении в порядке, установленном законодательством Армении, и отправляйтесь в Нахичеван. Еще с прошлого года у нас есть пункты таможенного и пограничного контроля, и мы сообщили Азербайджану, что они могут в любое время пересекать эти пункты для связи с Нахичеваном»,- сказал Никол Пашинян.
Касаясь строящихся новых дорог, премьер-министр сообщил, что в трехстороннем заявлении указано, что это должно происходить по соглашению сторон.
«Мы говорим, что обсуждение маршрута этих дорог – второй вопрос, после установления и запуска юридическхе процедур. Официально заявляю: сегодня азербайджанцы могут пересекать границу Армении в нескольких местах и ехать в Нахичеван. Самая западная область Азербайджана - Газахская область, пусть приходят, пересекают границу, едут в Нахичеван. Мы гарантируем безопасность этого маршрута в порядке, установленном законодательством Армении, не только на участке Газах-Иджеван. Мы также можем обеспечить ее на участках Газах-Берд, Варденис, Сисиан, Ерасх. На участке Гориса давно есть контрольная таможенная служба, и за весь этот период Азербайджан ни разу не попытался воспользоваться этим. Не было случая, чтобы они пришли и сказали, что хотят пересечь границу, а мы препятствуем этому. Но, повторяю, это должно происходить в порядке, установленном законодательством Армении».
Коснувшись пункта заявления, согласно которому должно быть обеспечено свободное передвижение, Никол Пашинян сказал:
«Конституция Армении гласит, что ее граждане имеют право на свободное передвижение, однако это не означает, что свободное передвижение должно осуществляться в обход законодательства. Мы должны зафиксировать эти реалии четко и на международном уровне».