Խաչատուրյանը Պուտինին ասել է, որ պատերազմը կարելի էր կանգնեցնել հոկտեմբերի 19-ին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ պատերազմը դադարեցնելու հնարավորություն եղել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 19-ին։
Այս մասին է վկայում Կրեմլի կայքում տեղադրված հանդիպման սղագրությունը։
Հայաստանի նախագահի կայքում հանդիպման այդ հատվածը չի հիշատակվում:
«Իրականում մենք ուզում էինք ավելի շուտ դադարեցնել, ինչ-որ կերպ ավարտել պատերազմը, եւ ես գիտեմ Ձեր ջանքերը: Դուք հնարավորություն ունեիք հոկտեմբերի 19-ին [2020թ.]՝ այդ մասին մենք զրուցել ենք Սերգեյ Վիկտորովիչի [Լավրովի] հետ, երբ նա Երեւանում էր։ Բայց այնպես ստացվեց, որ նոյեմբերի 9-ին [2020թ.] եղավ, բայց ամենակարեւորը՝ պատերազմը կանգնեցվեց»,- Խաչատուրյանի այս խոսքերը մեջբերում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը։

Хачатурян заявил на встрече с Путиным, что войну можно было остановить 19 октября - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Ваагн Хачатурян заявил на встрече с президентом России Владимиром Путиным о том, что возможность остановить войну была 19 октября 2020 года.
Об этом свидетельствует стенограмма встречи, размещенная на сайте Кремля.
На видеозаписи, размещенной на сайте президента Армении, этого фрагмента нет.
«В действительности мы хотели пораньше прекратить, как-то закончить войну, и я знаю Ваши усилия. У Вас возможность была 19 октября [2020 года] ещё - мы об этом говорили с Сергеем Викторовичем [Лавровым], когда он был в Ереване. Но так получилось, что 9 ноября [2020 года], но самое важное, что война остановилась», - эти слова Хачатуряна приводит пресс-служба президента России.