Խաչատուրյանը Պուտինին ասել է, որ պատերազմը կարելի էր կանգնեցնել հոկտեմբերի 19-ին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ պատերազմը դադարեցնելու հնարավորություն եղել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 19-ին։
Այս մասին է վկայում Կրեմլի կայքում տեղադրված հանդիպման սղագրությունը։
Հայաստանի նախագահի կայքում հանդիպման այդ հատվածը չի հիշատակվում:
«Իրականում մենք ուզում էինք ավելի շուտ դադարեցնել, ինչ-որ կերպ ավարտել պատերազմը, եւ ես գիտեմ Ձեր ջանքերը: Դուք հնարավորություն ունեիք հոկտեմբերի 19-ին [2020թ.]՝ այդ մասին մենք զրուցել ենք Սերգեյ Վիկտորովիչի [Լավրովի] հետ, երբ նա Երեւանում էր։ Բայց այնպես ստացվեց, որ նոյեմբերի 9-ին [2020թ.] եղավ, բայց ամենակարեւորը՝ պատերազմը կանգնեցվեց»,- Խաչատուրյանի այս խոսքերը մեջբերում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը։

Armenian president tells Putin that war could’ve been stopped on October 19 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Vahagn Khachaturian said at the meeting with Russian President Vladimir Putin that there was an opportunity to stop the war on October 19, [2020].
This is evidenced by the transcript of the meeting posted on the Kremlin website. This extract though is missing from the video posted on the website of the President of Armenia.
“Actually, we wanted to stop early, somehow end the war, and I know about your efforts. You had the opportunity on October 19 [2020] - we talked about this with Sergey Viktorovich [Lavrov] when he was in Yerevan. But it happened on November 9 [2020], but the most important is that the war stopped,” the press service of the President of Russia quoted Khachaturian as saying.