«Հայաստանում միջանցքային տրամաբանությամբ տրանսպորտային ուղի գոյություն չունի» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՀԱՊԿ ԱԽ քարտուղարների կոմիտեի նիստին ասել է, որ տարածաշրջանը դեռ լի է մարտահրավերների, ինչը պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական չկարգավորված հարաբերությունների եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հետ։
ԱԽ գրասենյակից հայտնում են, որ Գրիգորյանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումը՝ մասնավորեցնելով մայիսի 28-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքը, ինչի հետեւանքով զոհվել էր հայ զինծառայող։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ բարձրացնում է, այսպես կոչված, Հայաստանի տարածքով «տրանսպորտային միջանցք» բացելու հարցը: Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում միջանցքային տրամաբանությամբ որեւէ տրանսպորտային ուղի գոյություն ունենալ չի կարող։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հակամարտությունը դեռեւս լուծված չէ եւ հիմնահարցի համապարփակ լուծումը պետք է տրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։

Армен Григорян: «В Армении транспортного маршрута c коридорной логикой быть не может» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил на заседании Комитета Совета безопасности ОДКБ, что регион по-прежнему полон вызовов из-за неурегулированности армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщила пресс-служба Совета безопасности Армении, Григорян назвал недопустимым нарушение режима прекращения огня со стороны Азербайджана, указав на случай нарушения перемирия азербайджанскими войсками 28 мая, в результате которого погиб армянский военнослужащий.
Касаясь разблокирования региональных каналов связи, он отметил, что время от времени Азербайджан поднимает вопрос об открытии так называемого «транспортного коридора» через территорию Армении. Григорян подчеркнул, что на территории Армении транспортного маршрута с коридорной логикой быть не может.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, Армен Григорян отметил, что конфликт пока не урегулирован, и комплексное решение вопроса должно быть дано в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.