Ըստ Քոչարյանի, Հայաստան-Թուրքիա շփումների օրակարգը ձևավորել է Ադրբեջանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր ասել է, որ «Թուրքիան կդադարի Հայաստանը դիտարկել որպես խոչընդոտ իր ծրագրերին միայն այն պարագայում, եթե ունենա ամբողջական ազդեցություն մեր քաղաքական գործընթացների վրա»:
Նրա խոսքով՝ սա ենթադրում է, որ Թուրքիան պետք է գերիշխող դիրքեր ունենա Հայաստանի տնտեսության մեջ եւ լիարժեք ազդեցություն ունենա քաղաքական էլիտայի վրա:
«Սա հնարավոր կդառնա այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի ներկայությունն այստեղ սկսի դադարել եւ փոխարինվի թուրքականով: Սա հնարավոր է նաեւ այն դեպքում, եթե Հայաստանը հրաժարվի Արցախից ընդհանրապես: Այս քաղաքականությունն, անկասկած, աջակցություն է ստանալու ԱՄՆ կողմից»,- նշել է նա՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսում:
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ Հայաստանն այսօր գնում է այս ճանապարհով:
«Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանը երբեք դեմ չեմ եղել, բայց դրանց հաստատումն ունի իր բնական ընթացակարգը, իսկ այն, ինչ հիմա է կատարվում, հասկանալի չէ:
Այն ֆորմատը, որն այսօր տեսնում եմ, դրանով ոչ թե բանակցում ենք Թուրքիայի հետ, այլ՝ Թուրքիա-Ադրբեջան միավորի հետ, որի օրակարգը ձևավորել է Ադրբեջանը, իսկ հնչեցնելու է Թուրքիան: Սա ճիշտ ճանապարհ չէ երկկողմ հարաբերությունների հաստատման համար»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил сегодня, что «Турция перестанет рассматривать Армению как препятствие для своих программ только в том случае, если она будет иметь полное влияние на наши политические процессы».
По его словам, это означает, что для этого Турция должна занимать доминирующее положение в экономике Армении и иметь полноценное влияние на политическую элиту.
«Это станет возможным тогда, когда российское присутствие здесь прекратится и сменится турецким. Это возможно и в том случае, если Армения вообще откажется от Арцаха. Эта политика, несомненно, будет поддержана Соединенными Штатами», - сказал он на пресс-конференции.
По словам Роберта Кочаряна, сегодня Армения идет по этому пути.
«Я никогда не был против установления отношений с Турцией, но их установление имеет свою естественную процедуру, а то, что происходит сейчас, непонятно.
Формат, который я вижу сегодня, это переговоры не с Турцией, а с блоком Турция-Азербайджан, повестка которого сформирована Азербайджаном и озвучивать которую будет Турция. Это неправильный путь налаживания двусторонних отношений»,- сказал он.