Ըստ Քոչարյանի, Հայաստան-Թուրքիա շփումների օրակարգը ձևավորել է Ադրբեջանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր ասել է, որ «Թուրքիան կդադարի Հայաստանը դիտարկել որպես խոչընդոտ իր ծրագրերին միայն այն պարագայում, եթե ունենա ամբողջական ազդեցություն մեր քաղաքական գործընթացների վրա»:
Նրա խոսքով՝ սա ենթադրում է, որ Թուրքիան պետք է գերիշխող դիրքեր ունենա Հայաստանի տնտեսության մեջ եւ լիարժեք ազդեցություն ունենա քաղաքական էլիտայի վրա:
«Սա հնարավոր կդառնա այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի ներկայությունն այստեղ սկսի դադարել եւ փոխարինվի թուրքականով: Սա հնարավոր է նաեւ այն դեպքում, եթե Հայաստանը հրաժարվի Արցախից ընդհանրապես: Այս քաղաքականությունն, անկասկած, աջակցություն է ստանալու ԱՄՆ կողմից»,- նշել է նա՝ հանդես գալով մամուլի ասուլիսում:
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ Հայաստանն այսօր գնում է այս ճանապարհով:
«Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանը երբեք դեմ չեմ եղել, բայց դրանց հաստատումն ունի իր բնական ընթացակարգը, իսկ այն, ինչ հիմա է կատարվում, հասկանալի չէ:
Այն ֆորմատը, որն այսօր տեսնում եմ, դրանով ոչ թե բանակցում ենք Թուրքիայի հետ, այլ՝ Թուրքիա-Ադրբեջան միավորի հետ, որի օրակարգը ձևավորել է Ադրբեջանը, իսկ հնչեցնելու է Թուրքիան: Սա ճիշտ ճանապարհ չէ երկկողմ հարաբերությունների հաստատման համար»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s second president Robert Kocharyan said today that “Turkey will stop to consider Armenia as an obstacle to its programs after it gains full influence on our political processes.”
He said it implies that Turkey must have dominating positions in Armenia’s economy and have full influence on the political elite.
“This will be possible after Russia’s presence here ends and is replaced by Turkish. This is also possible if Armenia fully renounces Artsakh. This policy will undoubtedly be supported by the United States,” he said at a news conference.
Robert Kocharyan said today Armenia is following that path.
“I have never been against establishment of relations with Turkey but the establishment [of relations] has common procedure while what happens know is unclear. With the format I see today, we do not negotiate with Turkey but with Turkey-Azerbaijan unit and the agenda has been formed by Azerbaijan and voiced by Turkey. It is not the right way to establish bilateral relations,” he said.