«Թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի վերացումը քաղաքական որոշում էր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասել է, որ կառավարությունը թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի վերացման համար առաջնորդվել է քաղաքական նկատառումներով:
«Որպես տնտեսության համար պատասխանատու մարմին մենք պետք է ուշի ուշով հետեւենք ու պաշտպանենք այն ընկերություններին, որոնք բացվել են վերջին մեկ տարվա ընթացքում եւ այնպես անենք, որ իրենց կայացումը չվտանգվի, նրանք շուկայից դուրս չմնան: Մենք հետեւում ենք իրավիճակին, եթե խնդիրներ ծագեն, եւ տեսնենք, որ ներդրողների բիզնեսները վտանգված են, որովհետեւ իրենց բիզնեսն այնքան չի կայացել, որ դիմանա թուրքական ապրանքների մրցակցությանը, այդ պարագայում կներդնենք որոշակի ծրագրեր ներդրողներին պաշտպանելու համար»,- ասել է նա։
Վահան Քերոբյաննը նշել է, որ ինքն անձամբ կողմնակից է եղել թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի երկարաձգմանը, «սակայն կառավարությունը, լինելով կոլեգիալ մարմին, միասնական այսպիսի որոշում է կայացրել»:

«Решение отменить запрет на импорт турецких товаров было политическим» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр экономики Ваан Керобян заявил, что принимая решение об отмене запрета на импорт турецких товаров, правительство Армении руководствовалось политическими соображениями.
«Как орган, ответственный за экономику, мы должны внимательно наблюдать и защищать компании, которые открылись в прошлом году, и следить за тем, чтобы их развитие не подвергалось опасности. Мы наблюдаем за ситуацией, и если мы увидим, что бизнес инвесторов находится в опасности, потому что недостаточно развит, чтобы выдержать конкуренцию турецких товаров, то задействуем определенные программы для защиты инвесторов», - сказал он.
Ваан Керобян отметил, что лично выступал за продление запрета на импорт турецких товаров, «но правительство, будучи коллегиальным органом, приняло такое единое решение».