«Թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի վերացումը քաղաքական որոշում էր» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասել է, որ կառավարությունը թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի վերացման համար առաջնորդվել է քաղաքական նկատառումներով:
«Որպես տնտեսության համար պատասխանատու մարմին մենք պետք է ուշի ուշով հետեւենք ու պաշտպանենք այն ընկերություններին, որոնք բացվել են վերջին մեկ տարվա ընթացքում եւ այնպես անենք, որ իրենց կայացումը չվտանգվի, նրանք շուկայից դուրս չմնան: Մենք հետեւում ենք իրավիճակին, եթե խնդիրներ ծագեն, եւ տեսնենք, որ ներդրողների բիզնեսները վտանգված են, որովհետեւ իրենց բիզնեսն այնքան չի կայացել, որ դիմանա թուրքական ապրանքների մրցակցությանը, այդ պարագայում կներդնենք որոշակի ծրագրեր ներդրողներին պաշտպանելու համար»,- ասել է նա։
Վահան Քերոբյաննը նշել է, որ ինքն անձամբ կողմնակից է եղել թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքի երկարաձգմանը, «սակայն կառավարությունը, լինելով կոլեգիալ մարմին, միասնական այսպիսի որոշում է կայացրել»:

“Lifting the ban on import of Turkish goods political decision” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Economy Vahan Kerobyan said that while lifting the ban on the import of Turkish goods the government was guided by political considerations.
“As the body responsible for the economy, we must closely monitor and protect the companies which opened during the past year and make sure that their development is not endangered and they are not left out of the market. We are monitoring the situation, if issues emerge and we see that investors’ businesses are at risk due to not having developed enough to withstand the competition with Turkish goods, in this case we will introduce certain programs to protect investors,” he said.
Vahan Kerobyan noted that he personally backed the extension of the ban on the import of Turkish goods, “but the government, being a collegial body, made such a joint decision.”