Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Անվտանգության խորհրդի նիստում ներկայացրել է իրավիճակի հանգուցալուծման իր պլանը:
Նա ասել է, որ առաջարկում է Սոտք-Խոզնավար սահմանային հատվածից մշտական տեղակայման վայրեր վերադարձնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները եւ այդտեղ տեղակայել «Ռուսաստանի կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիտորդներին»:
Փաշինյանն ասել է, որ դրանից հետո, «Ռուսաստանի կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչների հովանու ներքո» կարող է իրականացվել սահմանային կետերի ճշգրտման աշխատանքը:
Նա ասել է, որ եթե Ադրբեջանի նպատակը սահմանային կետերի ճշգրտումն է, «նրանք չպետք է պատճառ ունենան հրաժարվել այս առաջարկից»:
Փաշինյանն ասել է, որ սա պաշտոնական առաջարկ է ԵԱՀԿ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին:

Пашинян представил свой план по деэскалации ситуации - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян представил сегодня на заседании Совета безопасности свой план по деэскалации ситуации.
Он заявил, что предлагает вернуть подразделения вооруженных сил Армении и Азербайджана с участка границы Сотк-Хознавур в места постоянной дислокации и «разместить там наблюдателей Российской Федерации или стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ».
По словам Пашиняна, после этого, «под эгидой Российской Федерации или стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ может развернуться работа по уточнению границ».
Он отметил, что если целью Азербайджана является уточнение границ, то «у них не должно быть причин не соглашаться с этим предложением».
Пашинян заявил, что это является официальным предложением руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Азербайджана.