Փաշինյանը չի բացառել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է՝ «այն նախնական մտահղացումը, որն ուներ Ադրբեջանը, այս պահի դրությամբ ես չեզոքացված չեմ համարում»:
Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ նա նշել է, որ Սեւ լիճ կոչվող մեր տարածքում Ադրբեջանի ձեռնարկած գործողության նպատակը ռազմական բախում հրահրելն է, ուժի գործադրմամբ միջանցք ստեղծելը Սեւ լճից դեպի Բիչենեկի տարածք:
«Ադրբեջանի մտահղացման վերաբերյալ մեր գործընկերները պետք է հստակ տեղեկացված լինեն եւ հստակ դիրքորոշում արտահայտեն: ՀԱՊԿ-ը հստակ դիրքորոշում չի արտահայտել, որ Ադրբեջանը պետք է զորքերը հետ քաշի: Աշխատանքային մակարդակում այդ դիրքորոշումն արտահայտում է, բայց հրապարակային մակարդակում՝ ոչ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ դիմելուն՝ այդ հարցը շարունականում է քննարկման առարկա մնալ. «Մենք երբեք չենք բացառել եւ չենք էլ բացառում, որ կգնանք այդ ճանապարհով, եթե պարզվի, որ ՀԱՊԿ գործիքները կամ հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի վերաբերյալ պայմանագրի գործիքները բավարար չեն այս իրավիճակը լուծելու համար»:
Անդրադառնալով աշխատանքային մակարդակում գտնվող փաստաթղթին՝ վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է. «Չկա այդպիսի տարբերակ, որ մենք որեւէ փաստաթուղթ ստորագրենք՝ առանց զորքերի դուրս բերման: Մենք առաջարկել ենք երկու տարբերակ՝ կամ ադրբեջանական զորքերը դուրս են բերվում, որից հետո տեղի է ունենում համաձայնեցված թղթի ստորագրումը, կամ ստորագրված թղթի մեջ հստակ ձեւակերպվում, թե քանի օրվա մեջ են դուրս գալիս Ադրբեջանի զորքերը:
Դեռ այն ժամանակ, երբ այդ փաստաթուղթը չէր արտահոսել, մենք երկու գրավոր առաջարկ ենք ներկայացրել դրա բովանդակության վերաբերյալ՝ առաջինը գերիների ամբողջական վերադարձ, երկրորդը՝ տվել ենք կոորդինատներ, թե զորքերը Ադրբեջանի որ կոորդինատներից անդին պետք է լինեն: Այդ պահից սկսած մեր առաջարկին ոչ մի արձագանք չենք ստացել»:

Yerevan /Mediamax/. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today has stated that “I do not consider the initial plan of Azerbaijan to be neutralized.”
At the Q&A session at the parliament, he has noted that the purpose of Azerbaijan’s provocation in the Lake Sev area was to initiate an armed clash and create a corridor to Bichenek (Nakhijevan) with force.
“Our partners must be clearly informed about this plan and express a clear position. CSTO has not expressed a clear position that Azerbaijani troops must withdraw. The position has been expressed in working communication, but not publicly,” said Pashinyan.
Touching on appealing to the UN Security Council, the acting PM has said that the possibility is on the agenda. “We have never excluded it and we do not exclude now that we might take that opportunity, if we see that the CSTO mechanisms or the means we have as part of the Armenian-Russian joint forces are not enough to resolve the situation,” he said.
Pashinyan has spoken about the working document as well, stating: “There is way we sign any document until the Azeri troops are in our territory. We have suggested two options: either the Azerbaijani troops withdraw and then we sign an agreed document or the document indicates how many days Azerbaijani troops have to withdraw. When the document was not yet leaked, we presented two proposals in the written form on the content of the document: one was the return of all POWs and the other was provision of the coordinates beyond which the Azerbaijani forces should be staying. There has been no response.”