Գերիների թեման Միրզոյան-Մատվիենկո հանդիպմանը՝ երկու մեկնաբանությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը եւ ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն Սանկտ Պետերբուրգում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը:
«Վալենտինա Մատվիենկոն կարեւորեց Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումը եւ հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների ներկայությունը, ինչը կրակի դադարեցման ռեժիմի ապահովման կարեւորագույն գրավական է: Նա վերահաստատեց ռուսական կողմի տեսակետը, որ ադրբեջանական կողմը պարտավոր է հայրենիք վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց», - ասված է Հայաստանի Ազգային Ժողովի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Արարատ Միրզոյանն, իր հերթին, բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենիք վերադարձնելու հարցի կարեւորությունը եւ ասել է, որ ադրբեջանական կողմի նման քայլերն անբարենպաստ մթնոլորտ են ստեղծում տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների վերաբացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համար:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ՌԴ Դաշնության խորհրդի կայքում Մատվիենկոյի եւ Միրզոյանի հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ ռազմագերիների թեման չի հիշատակվում: Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ հաղորդագրության մեջ ասված է հետեւյալը.
«Դաշնության խորհրդի նախագահը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստին, որ ՌԴ, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների ջանքերի շնորհիվ հաջողվել է նորմալացնել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, երկխոսությունը տեղափոխել խաղաղ հուն: «Դա ողջամտության հաղթանակ էր: Եվ հիմա պետք է շարունակել փոխգործակցությունը, որպեսզի քայլ առ քայլ լուծել սուր հարցերը»: Վալենտինա Մատվիենկոն նաեւ նշել է ռուս խաղաղապահների կարեւոր դերակատարությունը բոլոր կողմերի փոխգործակցության ապահովման գործում՝ բնակիչների խաղաղ կյանքի կազմակերպման համար»:

Тема пленных на встрече Мирзояна с Матвиенко в двух версиях - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Арарат Мирзоян и председатель Совета Федерации России Валентина Матвиенко обсудили в Санкт-Петербурге проблему Нагорного Карабаха.
«Валентина Матвиенко подчеркнула важность трехсторонней декларации о прекращении боевых действий в Нагорном Карабахе и присутствии российских миротворцев в зоне конфликта, что является важнейшей гарантией соблюдения перемирия. Она подтвердила мнение российской стороны о том, что азербайджанская сторона обязана вернуть всех военнопленных и других задержанных лиц»,- говорится в сообщении пресс-службы Национального собрания Армении.
Арарат Мирзоян, в свою очередь, подчеркнул важность немедленного возвращения армянских военнопленных и других задержанных лиц из Азербайджана и сказал, что в обратном случае подобные шаги азербайджанской стороны создают неблагоприятную атмосферу для возобновления работ по разблокировке региональных инфраструктур.
Медиамакс отмечает, что в сообщении о встрече Матвиенко и Мирзояна на сайте Совета Федерации РФ тема военнопленных не упоминается. В сообщении о проблеме Нагорного Карабаха говорится:
«Глава СФ обратила особое внимание, что благодаря усилиям руководителей России, Азербайджана и Армении удалось нормализовать ситуацию в Нагорном Карабахе, перевести диалог в мирное русло: «Это победа здравомыслия. И сейчас надо продолжить взаимодействие, чтобы шаг за шагом снять острые вопросы». Валентина Матвиенко отметила также важную роль российских миротворцев в налаживании взаимодействия всех сторон в установлении мирной жизни жителей».