Փաշինյան. Օնիկ Գասպարյանը պատերազմը կանգնեցնելու կոչ չէր արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ազգային Ժողովում մեկնաբանել է Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի 2020թ. նոյեմբերի 17-ին արված հայտարարությունը:
Օնիկ Գասպարյանը, մասնավորապես,  հայտարարել էր.
«Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ես ներկայացրեցի մեր կորուստները եւ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր միջոցները սեղմ ժամկետում կսպառվեն եւ յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ»:
«Օնիկ Գասպարյանի հայտարարության այդ կետը իրականության հետ որեւէ աղերս չունի: Չի՛ ասել Գլխավոր շտաբի պետը նման բան: Դա արձանագրված է պաշտոնապես, այդ թվում՝ ձայնագրությամբ: Ընդհակառակը, ասել է, որ հակառակորդը ոչ մի առաջխաղացում չի ունեցել, Զինված ուժերը կատարում են իր առջեւ դրված խնդիրը եւ մինչեւ վերջ կկատարեն»:

Пашинян: Оник Гаспарян не призывал остановить войну - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в Национальном Собрании прокомментировал заявление бывшего начальника Генштаба Вооруженных сил Оника Гаспаряна, сделанное 17 ноября 2020 года.
Оник Гаспарян, в частности, заявил:
«На четвертый день войны на заседании Совета безопасности я представил наши потери и оценку ситуации, отметив, что через два-три дня необходимо принять меры по прекращению войны, иначе наши ресурсы в короткие сроки будут исчерпаны, и в каждый последующий день у нас будут еще более невыгодные условия для переговорного процесса».
«Этот пункт заявления Оника Гаспаряна не имеет ничего общего с реальностью. Ничего подобного начальник Генштаба не заявлял. Это зафиксировано официально, в том числе, на озаписи. Напротив, он заявил, что противнику не удалось продвинуться вперед, наши войска выполняют поставленную перед ними задачу и будут выполнять ее до конца».