Օնիկ Գասպարյան. «Պետք է ընտրեինք շատ վատի եւ ողբերգության միջեւ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր Շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանն այսօր հայտնել է, որ դեռեւս հունիսին Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի «ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել եւ անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն»:
«Որոշ գործիչների կողմից մեղադրանքներ են հնչում, որ զինված ուժերի ղեկավարությունը պետության ղեկավարին ոչ իրատեսական վերլուծություն է ներկայացրել հակառակորդի գործողությունների հավանական բնույթի եւ նրա զինված ուժերի կարողությունների վերաբերյալ։ Դա իրականությանը չի´ համապատասխանում», - ասված է Օնիկ Գասպարյանի հայտարարության մեջ:
«Ես Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, եւ արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց նաեւ՝ Անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը եւ մեր զինուժի կարողությունները:
Ներկայացրել եմ առաջարկություններ պետության ռազմական անվտանգության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես նշել եմ, որ.
1. Այլեւս մեր հակառակորդը միայն Ադրբեջանը չէ, այլ նաեւ Թուրքիան: Հետեւաբար՝ այդ պետությունների համահավաք ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել եւ անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն:
2. Տրված առաջարկը անվտանգության խորհրդի եւ վարչապետի կողմից ընդունվեց, սակայն հարցադրում արվեց` «Իսկ եթե չհաջողվի պատերազմից խուսափել, ի՞նչ պետք է անենք»: Ես պատասխանեցի, որ մեզ պարտադրված պատերազմում պետք է փորձենք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հասցնենք հակառակորդին մեծ կորուստներ եւ ստիպենք հրաժարվել հետագա գործողություններից: Նշել եմ, որ երկարատեւ պատերազմից պետք է խուսափենք` հաշվի առնելով մեր պաշարների առկայությունը: Քննարկվել եւ հավանության են արժանացել բազմաթիվ առաջարկներ, որոնց իրագործումը պետք է զգալիորեն բարձրացներ մեր մարտական ներուժը. դա վերաբերում էր եւ´ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, եւ´ մարտական գործողությունների համակողմանի ապահովմանը:
3. Այդ ժամանակ բարձրացվեց նաեւ 100 հազար կազմ ունեցող աշխարհազորային միավորումների կազմավորման հարցը», - նշել է Գլխավոր շտաբի պետը:
«Ինչեւէ, պատերազմից մենք չկարողացանք խուսափել եւ սեպտեմբերի 27-ին թշնամին բազմակի անգամ գերազանցող ուժերով անցավ լայնածավալ հարձակման` Արցախի ողջ ճակատով: Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ հետ էր մղում նրա բոլոր գրոհները` հասցնելով մեծ կորուստներ, ոչնչացնելով մեծաքանակ կենդանի ուժ եւ զինտեխնիկա: Ցավոք, նաեւ մեր զորքերն էին կրում ծանր կորուստներ:
Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ես ներկայացրեցի մեր կորուստները եւ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն եւ յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ:
Նմանատիպ գնահատականներ ես բազմաթիվ անգամ ներկայացրել եմ նաեւ վարչապետի հետ շուրջօրյա աշխատանքի ընթացքում, ինչպես նաեւ Անվտանգության խորհրդի նիստերում:
Պատերազմը որոշակի փուլում կանգնեցնելու բոլոր փորձերը եւ առաջարկությունները Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից մերժվել են եւ մենք պարտադրված շարունակել ենք մարտական գործողությունները` փորձելով թշնամուն հասցնել մեծ կորուստներ ու ստիպել նստել բանակցային սեղանի շուրջ:
Բոլորիս համար, շատ ծանր պայմաններով համաձայնագիրը, ընդունվել է իրոք իրադրության բազմակողմանի գնահատման արդյունքում: Մենք պետք է ընտրություն կատարեինք շատ վատի եւ ողբերգության միջեւ: Նախընտրել ենք շատ վատը:
Այդ օրը իմ կյանքի վատագույն օրն էր, ինձ համար անձնական ողբերգություն…
Բայց գիտակցումը, որ այդ որոշման արդյունքում հաջողվեց պահպանել Արցախի մեծ մասը եւ պաշտպանության բանակի հիմնական ռազմական ներուժը, ասում է, որ մենք ընկճվելու իրավունք չունենք. պե´տք է համախմբվել, արագ վերականգնվել եւ պատրաստվել պայքարը շարունակելուն», - նշել է գեներալ Գասպարյանը:

Armenian army Chief: We had to choose between a very bad option and a tragedy - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel General Onik Gasparyan today has said that back in June he stated at a Security Council meeting that Armenia could not "effectively counter the military potential of Azerbaijan and Turkey and needed to direct all its political and diplomatic potential toward avoiding or postponing the war.”
“Some politicians accuse the leadership of the armed forces of presenting an unrealistic analysis to the head of state on the possible nature of the enemy’s actions and the capabilities of enemy armed forces. These accusations contradict the reality,” Onik Gasparyan has said in a statement.
“I was appointed Chief of the General Staff of the Armed Forces on 8 June 2020, and as soon as on June 12 I presented to the Prime Minister and a few days later to the Security Council the analysis of the military and political situation in the region and the capabilities of our armed forces.
I have made proposals to increase the level of military security in the country.
In particular, I stated:
1. Our opponent is not only Azerbaijan, but also Turkey. Therefore, Armenia cannot effectively resist the combined military potential of these states and it is necessary to direct all political and diplomatic potential to avoid or at least postpone the war.
2. Security Council and the Prime Minister accepted the proposal, but the question they asked was this: “And if we cannot avoid war, what should we do?” I replied that should a war be imposed on us, we should try to inflict heavy losses on the enemy as soon as possible and force it to abandon further actions. I mentioned that we should avoid a long war, given the availability of our resources. Numerous proposals were discussed and approved, the implementation of which should have significantly increased our combat potential. This referred to both the acquisition of armaments and military equipment and the comprehensive provision of hostilities.
3. At that time, we also raised the issue of forming units from mobilized resources in the amount of 100,000 troops,” said Gasparyan.
“In any case, we could not escape the war, and on September 27 the enemy launched a large-scale offensive on the entire Artsakh front. The Defense Army successfully repulsed all its attacks, inflicting heavy losses and eliminating large numbers of personnel and military equipment. Unfortunately, our troops also suffered heavy losses.
On the fourth day of the war, during the Security Council meeting, I presented our losses and the assessment of the situation in the armed forces, noting that it was necessary to stop the war in two or three days, otherwise we would exhaust our resources quickly and have more unfavorable conditions for the negotiation process in the coming days.
I have made similar assessments many times during my round-the-clock work with the Prime Minister, as well as at the Security Council meetings.
Turkey and Azerbaijan rejected all attempts and proposals to stop the war at a certain stage and we were forced to continue hostilities, trying to inflict heavy losses on the enemy and force the enemy to return to the negotiation table.
For all of us, the ceasefire statement with very difficult conditions was adopted as a result of a comprehensive assessment of the situation. We had to choose between a very bad option and a tragedy. We preferred the very bad option. That day was the worst day of my life, a personal tragedy for me…
However, the realization that with that ceasefire statement we managed to preserve most of Artsakh and the main military potential of the Defense Army says that we have no right to be depressed. We must unite, recover quickly and prepare for the continuation of the struggle,” said Colonel General Gasparyan.