Օնիկ Գասպարյան. «Պետք է ընտրեինք շատ վատի եւ ողբերգության միջեւ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր Շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանն այսօր հայտնել է, որ դեռեւս հունիսին Անվտանգության խորհրդի նիստում ասել է, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի «ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել եւ անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն»:
«Որոշ գործիչների կողմից մեղադրանքներ են հնչում, որ զինված ուժերի ղեկավարությունը պետության ղեկավարին ոչ իրատեսական վերլուծություն է ներկայացրել հակառակորդի գործողությունների հավանական բնույթի եւ նրա զինված ուժերի կարողությունների վերաբերյալ։ Դա իրականությանը չի´ համապատասխանում», - ասված է Օնիկ Գասպարյանի հայտարարության մեջ:
«Ես Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, եւ արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց նաեւ՝ Անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը եւ մեր զինուժի կարողությունները:
Ներկայացրել եմ առաջարկություններ պետության ռազմական անվտանգության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես նշել եմ, որ.
1. Այլեւս մեր հակառակորդը միայն Ադրբեջանը չէ, այլ նաեւ Թուրքիան: Հետեւաբար՝ այդ պետությունների համահավաք ռազմական ներուժին Հայաստանը չի կարող արդյունավետ դիմակայել եւ անհրաժեշտ է քաղաքական ու դիվանագիտական ողջ ներուժը ուղղել պատերազմից խուսափելուն կամ գոնե այն հետաձգելուն:
2. Տրված առաջարկը անվտանգության խորհրդի եւ վարչապետի կողմից ընդունվեց, սակայն հարցադրում արվեց` «Իսկ եթե չհաջողվի պատերազմից խուսափել, ի՞նչ պետք է անենք»: Ես պատասխանեցի, որ մեզ պարտադրված պատերազմում պետք է փորձենք հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հասցնենք հակառակորդին մեծ կորուստներ եւ ստիպենք հրաժարվել հետագա գործողություններից: Նշել եմ, որ երկարատեւ պատերազմից պետք է խուսափենք` հաշվի առնելով մեր պաշարների առկայությունը: Քննարկվել եւ հավանության են արժանացել բազմաթիվ առաջարկներ, որոնց իրագործումը պետք է զգալիորեն բարձրացներ մեր մարտական ներուժը. դա վերաբերում էր եւ´ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումներին, եւ´ մարտական գործողությունների համակողմանի ապահովմանը:
3. Այդ ժամանակ բարձրացվեց նաեւ 100 հազար կազմ ունեցող աշխարհազորային միավորումների կազմավորման հարցը», - նշել է Գլխավոր շտաբի պետը:
«Ինչեւէ, պատերազմից մենք չկարողացանք խուսափել եւ սեպտեմբերի 27-ին թշնամին բազմակի անգամ գերազանցող ուժերով անցավ լայնածավալ հարձակման` Արցախի ողջ ճակատով: Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ հետ էր մղում նրա բոլոր գրոհները` հասցնելով մեծ կորուստներ, ոչնչացնելով մեծաքանակ կենդանի ուժ եւ զինտեխնիկա: Ցավոք, նաեւ մեր զորքերն էին կրում ծանր կորուստներ:
Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ես ներկայացրեցի մեր կորուստները եւ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն եւ յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ:
Նմանատիպ գնահատականներ ես բազմաթիվ անգամ ներկայացրել եմ նաեւ վարչապետի հետ շուրջօրյա աշխատանքի ընթացքում, ինչպես նաեւ Անվտանգության խորհրդի նիստերում:
Պատերազմը որոշակի փուլում կանգնեցնելու բոլոր փորձերը եւ առաջարկությունները Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից մերժվել են եւ մենք պարտադրված շարունակել ենք մարտական գործողությունները` փորձելով թշնամուն հասցնել մեծ կորուստներ ու ստիպել նստել բանակցային սեղանի շուրջ:
Բոլորիս համար, շատ ծանր պայմաններով համաձայնագիրը, ընդունվել է իրոք իրադրության բազմակողմանի գնահատման արդյունքում: Մենք պետք է ընտրություն կատարեինք շատ վատի եւ ողբերգության միջեւ: Նախընտրել ենք շատ վատը:
Այդ օրը իմ կյանքի վատագույն օրն էր, ինձ համար անձնական ողբերգություն…
Բայց գիտակցումը, որ այդ որոշման արդյունքում հաջողվեց պահպանել Արցախի մեծ մասը եւ պաշտպանության բանակի հիմնական ռազմական ներուժը, ասում է, որ մենք ընկճվելու իրավունք չունենք. պե´տք է համախմբվել, արագ վերականգնվել եւ պատրաստվել պայքարը շարունակելուն», - նշել է գեներալ Գասպարյանը:

Оник Гаспарян: «Пришлось выбирать между очень плохим и трагедией» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник Генштаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Гаспарян заявил сегодня, что еще в июне на заседании Совета безопасности он заявил о том, что «Армения не сможет эффективно противостоять объединенному военному потенциалу Азербайджана и Турции, и ей необходимо использовать весь свой политический и дипломатический потенциал, чтобы избежать войны или хотя бы отложить ее».
«Некоторые политики обвиняют руководство ВС в том, что оно предоставило главе государства нереалистичный анализ возможного характера действий противника и возможностей его вооруженных сил. Это не так»,- говорится в заявлении Оника Гаспаряна.
«Меня назначили начальником Генштаба ВС 8 июня этого года, и уже 12 июня я представил премьер-министру Армении, а через несколько дней - и Совету безопасности анализ военно-политической ситуации в регионе, а также возможностей наших вооруженных сил.
Мною были внесены предложения по повышению уровня военной безопасности. В частности, я отметил, что:
1.      Наш противник - не только Азербайджан, но и Турция. Следовательно, Армения не может эффективно противостоять объединенному военному потенциалу этих государств, и необходимо использовать весь политический и дипломатический потенциал, чтобы избежать или хотя бы отложить войну.
2.      Предложение было принято Советом безопасности и премьер-министром, но был задан вопрос: «А что делать, если мы не сможем избежать войны?». Я ответил, что в навязанной нам войне мы должны постараться как можно скорее нанести противнику большие потери и заставить его отказаться от дальнейших действий. Я упомянул, что нам следует избегать длительной войны, учитывая наши ресурсы. Были обсуждены и одобрены многочисленные предложения, реализация которых должна была существенно повысить наш боевой потенциал. Это касалось как приобретения вооружения и военной техники, так и комплексного ведения боевых действий.
3.      Тогда же был поднят вопрос о формировании добровольческих сил численностью в 100 тысяч человек»,- сказал начальник Генштаба.
«В любом случае, нам не удалось избежать войны, и 27 сентября противник начал широкомасштабную атаку по всему фронту Арцаха. Армия обороны успешно отбивала все атаки, нанося противнику большие потери, уничтожая большое количество живой силы и военной техники. К сожалению, наши войска также понесли большие потери.
На четвертый день войны на заседании Совета безопасности я представил наши потери и оценку ситуации в ВС, отметив, что через два-три дня необходимо принять меры по прекращению войны, иначе наши ресурсы в короткие сроки будут исчерпаны и в каждый последующий день у нас будут еще более невыгодные условия для переговорного процесса.
Подобные оценки я давал неоднократно в ходе круглосуточной работы с премьер-министром, а также на заседаниях Совета безопасности.
Все попытки и предложения остановить войну на определенном этапе были отвергнуты Турцией и Азербайджаном, и мы были вынуждены продолжать боевые действия, пытаясь нанести противнику большие потери и заставить его сесть за стол переговоров.
Соглашение было принято на очень сложных для всех нас условиях, но в результате всесторонней оценки ситуации. Нам пришлось делать выбор между очень плохим решением и трагедией. Мы предпочли выбрать очень плохое. Тот день был худшим днем в моей жизни, он стал личной трагедией для меня. Но осознание того, что в результате этого решения нам удалось сохранить большую часть Арцаха и военный потенциал Армии обороны, говорит о том,  что мы не имеем права впадать в депрессию. Мы должны объединиться, быстро восстановиться и подготовиться к продолжению борьбы »,- отметил Оник Гаспарян.