ԱՄՆ պետքարտուղարը մեկնաբանել է Համբիկ Սասունյանի սպասվող ազատումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը «խորը հիասթափություն» է հայտնում 1982 թվականին Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արիքանին սպանելու մեղադրանքով դատապարտված Համբիկ Սասունյանի սպասվող վաղաժամկետ ազատման առնչությամբ:
Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Հարձակումը դիվանագետի վրա ոչ միայն ծանր հանցագործություն է անձի, այլեւ բուն դիվանագիտության հանդեպ: Աշխարհով մեկ ծառայություն տանող նվիրյալ ամերիկացի դիվանագետների անվտանգությունը երաշխավորելու համար ԱՄՆ-ի երկարամյա դիրքորոշումն այն է, որ դիվանագետներին սպանողները պետք է ստանան առավելագույն պատիժ եւ կրեն այն առանց ներման կամ վաղաժամ ազատվելու հնարավորության:
Կրկին մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում պարոն Արիքանի ընտանիքին եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության մեր գործընկերներին», - ասել է Էնթոնի Բլինքենը:

Ереван /Медиамакс/. Госдепартамент США выражает «глубокое разочарование» ожидаемым досрочным освобождением Aмбика Сасуняна, осужденного за убийство консула Турции Кемаля Арикана в Лос-Анджелесе в 1982 году.
Об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен.
«Нападение на дипломата - это тяжелое преступление не только против личности, но и против самой дипломатии. Чтобы обеспечить безопасность преданных своему делу американских дипломатов во всем мире, Соединенные Штаты давно придерживаются позиции, согласно которой те, кто убивает дипломатов, должны понести максимальное наказание без возможности помилования или досрочного освобождения.
Еще раз выражаем наши соболезнования семье господина Арикана и нашим коллегам из министерства иностранных дел Турции», - заявил Энтони Блинкен.