ԱՄՆ պետքարտուղարը մեկնաբանել է Համբիկ Սասունյանի սպասվող ազատումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը «խորը հիասթափություն» է հայտնում 1982 թվականին Լոս Անջելեսում Թուրքիայի հյուպատոս Քեմալ Արիքանին սպանելու մեղադրանքով դատապարտված Համբիկ Սասունյանի սպասվող վաղաժամկետ ազատման առնչությամբ:
Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Հարձակումը դիվանագետի վրա ոչ միայն ծանր հանցագործություն է անձի, այլեւ բուն դիվանագիտության հանդեպ: Աշխարհով մեկ ծառայություն տանող նվիրյալ ամերիկացի դիվանագետների անվտանգությունը երաշխավորելու համար ԱՄՆ-ի երկարամյա դիրքորոշումն այն է, որ դիվանագետներին սպանողները պետք է ստանան առավելագույն պատիժ եւ կրեն այն առանց ներման կամ վաղաժամ ազատվելու հնարավորության:
Կրկին մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում պարոն Արիքանի ընտանիքին եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության մեր գործընկերներին», - ասել է Էնթոնի Բլինքենը:

Yerevan /Mediamax/. The Department of State is deeply disappointed by the expected grant of parole in the State of California of Hampig "Harry” Sassounian, who was convicted of the 1982 murder of Turkish Consul General to Los Angeles Kemal Arikan.
U.S. Secretary of State Antony Blinken said this in a statement.
“Attacking a diplomat is not only a grave crime against a particular individual, it is also an attack on diplomacy itself. To ensure the safety of the dedicated U.S. diplomats serving around the world, it has been the longstanding position of the United States to advocate that those who assassinate diplomats receive the maximum sentence possible, and that they serve those sentences without parole or early release.
We again offer our deepest condolences to the family of Mr. Arikan and our colleagues at Turkey’s Ministry of Foreign Affairs for their loss”, Blinken stated.