Փաշինյան. «Եվրամիությունն ինքն իր համար պետք է անի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է Եվրամիության հնարավոր դերակատարությունը Արցախում պատերազմի դադարեցման գործում:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ մի խումբ միջազգային լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք աշխատում ենք մեր հույսը մեզ վրա դնել եւ այն երկրների, որոնք ունեն դաշնակցային պարտավորություններ Հայաստանի նկատմամբ:
Բայց դուք ինձ հարց եք տալիս տեղի ունեցողի մասին, ես պատասխանում եմ՝ ինչ է տեղի ունենում: Որովհետեւ այն, ինչ ես ասում եմ, Եվրամիությունը մեզ համար պետք է չանի, ինքն իր համար պետք է անի: Ցանկանում է անել՝ թող անի, չի ցանկանում անել՝ թող չանի: Ես պետք է մտածեմ Երեւանի, Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի անվտանգության մասին, Վիեննայի  անվտանգությունն իմ աշխատանքային տրամաբանության մեջ չի մտնում: Բայց հետո թող հանկարծ չասեն՝ չզգուշացրեցինք:
Այս պատերազմը Եվրոպայում շուտ է սկսել: Եթե Դուք չեք նկատում այն, եթե այնտեղ հեռահար հրետանի չի աշխատում, դա դեռ չի նշանակում, որ այդ պատերազմը չի սկսվել: Այդ պատերազմը տեղի է ունենում»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал возможную роль Евросоюза в деле прекращения войны в Арцахе.
Пресс-служба правительства сообщает, что Никол Пашинян сказал на встрече с группой международных журналистов:
«Мы стараемся полагаться на самих себя, и на те страны, у которых союзнические обязательства перед Арменией.
Но вы спрашиваете меня о происходящем, я вам отвечаю, что происходит. То, о чем я говорю, Евросоюз должен сделать не для нас, а для себя. Хочет, пусть делает, не хочет – пусть не делает. Я должен думать о безопасности Еревана, Армении и армянского народа, безопасность Вены не входит в зону мой ответственности. Но потом пусть не говорят, что мы не предупреждали.
Эта война началась в Европе давно. Если вы не замечаете ее, если там не гремит дальнобойная артиллерия, это еще не означает, что эта война не началась. Эта война идет».