Փաշինյան. «Եվրամիությունն ինքն իր համար պետք է անի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է Եվրամիության հնարավոր դերակատարությունը Արցախում պատերազմի դադարեցման գործում:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ մի խումբ միջազգային լրատվամիջոցների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք աշխատում ենք մեր հույսը մեզ վրա դնել եւ այն երկրների, որոնք ունեն դաշնակցային պարտավորություններ Հայաստանի նկատմամբ:
Բայց դուք ինձ հարց եք տալիս տեղի ունեցողի մասին, ես պատասխանում եմ՝ ինչ է տեղի ունենում: Որովհետեւ այն, ինչ ես ասում եմ, Եվրամիությունը մեզ համար պետք է չանի, ինքն իր համար պետք է անի: Ցանկանում է անել՝ թող անի, չի ցանկանում անել՝ թող չանի: Ես պետք է մտածեմ Երեւանի, Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի անվտանգության մասին, Վիեննայի  անվտանգությունն իմ աշխատանքային տրամաբանության մեջ չի մտնում: Բայց հետո թող հանկարծ չասեն՝ չզգուշացրեցինք:
Այս պատերազմը Եվրոպայում շուտ է սկսել: Եթե Դուք չեք նկատում այն, եթե այնտեղ հեռահար հրետանի չի աշխատում, դա դեռ չի նշանակում, որ այդ պատերազմը չի սկսվել: Այդ պատերազմը տեղի է ունենում»:

Pashinyan: “The European Union should do it for itself” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the possible role of the European Union in ending the war in Artsakh.
The governmental press service reports that at the meeting with a group of international media representatives, Nikol Pashinyan stated:
“We are trying to put hopes on ourselves and on those countries that have allied commitments to Armenia.
But you are asking me what is going on, and I’m answering you about what is going on. Because what I am saying, the European Union should not do for us, but for itself. If the EU wants to do it, let them do it, if not - then let them not do it. I have to think about the security of Yerevan, Armenia and the Armenian people, the security of Vienna is not in my working logic. But in that case, they should not say later that we did not warn them.
This war started early in Europe. If you fail to notice it, if long-range artillery is not firing there, it does not mean that the war has not started. That war is taking place.”