Սարգսյանն ու Փաշինյանը կարեւորել են «հակակշիռների ճիշտ համակարգը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր նախագահական նստավայրում աշխատանքային հանդիպում են ունեցել:
«Սա, կարծես, մեր ավանդույթն է՝ պարբերաբար հանդիպել, քննարկել ե՛ւ երկրում, ե՛ւ երկրից դուրս՝ միջազգային ոլորտում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունները, նաեւ կիսվել մեզանից յուրաքանչյուրի ինստիտուտի՝ կառավարության եւ նախագահական ինստիտուտների այցելությունների, հանդիպումների, ձեռքբերումների, դժվարությունների մասին»,- ասել է նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, որ 2019-ը հաջող տարի է ստացվել Հայաստանի համար:
«Կարծում եմ, որ 2020 թվականին հենց այդպիսի մի փուլ ենք թեւակոխում, եւ մեր երկրում ինստիտուտների կայացումը, հակակշիռների եւ փոխզսպումների համակարգի ներդրումը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում եւ հիմա էլ մեր ուշադրության կենտրոնում է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ վարչապետն ասել է.
«Ես միանշանակ կիսում եմ Ձեր այն տեսակետը, որ մենք այդ հարցին պետք է մոտենանք հենց երկրի ինստիտուցիոնալ կայացման տրամաբանությամբ, մեր երկրի ազգային եւ պետական շահերի տրամաբանությամբ, հակակշիռների եւ փոխզսպումների ճշգրիտ եւ աշխատող համակարգ ունենալու տրամաբանությամբ»:
Նախագահը հավելել է, որ ինքը պատրաստ է քննարկման:
«Շատ էական է այն, ինչ Դուք ասացիք՝ ինստիտուտների կայանալը մեր երկրում, հավասարակշի՛ռ ինստիտուտների, որովհետեւ եթե խոսում ենք երկարաժամկետ, կայուն զարգացման մասին, առանց դրա հնարավոր չի լինի»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Саргсян и Пашинян коснулись «правильной системы сдержек и противовесов» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян и премьер-министр Никол Пашинян провели сегодня рабочую встречу в резиденции президента.
«Это, кажется, уже традиция - периодически встречаться, обсуждать события, происходящие как в стране, так и за ее пределами»,- заявил президент.
Никол Пашинян отметил, что 2019 год был для Армении успешным.
«Думаю, что в 2020 году мы вступаем в такой этап, когда становление институтов, внедрение системы сдержек и противовесов должно быть в центре нашего внимания»,- подчеркнул Никол Пашинян.
Коснувшись ситуации вокруг Конституционного суда, премьер-министр заявил:
«Я однозначно разделяю Ваше мнение, что мы должны подходить к этому вопросу, опираясь на логику институционального становления, национальных и государственных интересов нашей страны, логику точной и работающей системы сдержек и противовесов».
Президент подчеркнул, что готов к обсуждениям.
«То, что Вы сказали, очень важно, ведь без этого невозможно говорить о долгосрочном, устойчивом развитии»,- подчеркнул Армен Саргсян.