Սարգսյանն ու Փաշինյանը կարեւորել են «հակակշիռների ճիշտ համակարգը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր նախագահական նստավայրում աշխատանքային հանդիպում են ունեցել:
«Սա, կարծես, մեր ավանդույթն է՝ պարբերաբար հանդիպել, քննարկել ե՛ւ երկրում, ե՛ւ երկրից դուրս՝ միջազգային ոլորտում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունները, նաեւ կիսվել մեզանից յուրաքանչյուրի ինստիտուտի՝ կառավարության եւ նախագահական ինստիտուտների այցելությունների, հանդիպումների, ձեռքբերումների, դժվարությունների մասին»,- ասել է նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, որ 2019-ը հաջող տարի է ստացվել Հայաստանի համար:
«Կարծում եմ, որ 2020 թվականին հենց այդպիսի մի փուլ ենք թեւակոխում, եւ մեր երկրում ինստիտուտների կայացումը, հակակշիռների եւ փոխզսպումների համակարգի ներդրումը մշտապես եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում եւ հիմա էլ մեր ուշադրության կենտրոնում է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ վարչապետն ասել է.
«Ես միանշանակ կիսում եմ Ձեր այն տեսակետը, որ մենք այդ հարցին պետք է մոտենանք հենց երկրի ինստիտուցիոնալ կայացման տրամաբանությամբ, մեր երկրի ազգային եւ պետական շահերի տրամաբանությամբ, հակակշիռների եւ փոխզսպումների ճշգրիտ եւ աշխատող համակարգ ունենալու տրամաբանությամբ»:
Նախագահը հավելել է, որ ինքը պատրաստ է քննարկման:
«Շատ էական է այն, ինչ Դուք ասացիք՝ ինստիտուտների կայանալը մեր երկրում, հավասարակշի՛ռ ինստիտուտների, որովհետեւ եթե խոսում ենք երկարաժամկետ, կայուն զարգացման մասին, առանց դրա հնարավոր չի լինի»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Armenian president and Prime Minister highlight “the system of counterbalances” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian and Prime Minister Nikol Pashinyan have held a work meeting at the presidential residence today.
“It seems that we have a habit of meeting regularly to discuss everything that goes on in the country and globally as well as the visits, meetings, achievements and challenges of each of our institutions – the government and the presidency,” noted Armen Sarkissian.
Nikol Pashinyan has stated that 2019 was a successful year for Armenia.
“I believe 2020 will be the start of another such period. Establishment of institutions and the system of counterbalances and mutual restrain has always been and will remain a key matter for us,” said Pashinyan.
Touching on current situation with the Constitutional Court of Armenia, the Prime Minister said:
“I definitely share your view that we should approach this issue in the institutional context, in the context of Armenia’s national and state interests, accurate and operating system of counterbalance.”
Armen Sarkissian added he was ready for discussions on the topic.
“It is essential that you have mentioned establishment of institutions in our country, which balance each other out, because long-term, sustainable development we are considering cannot take place without them,” noted President Sarkissian.