Փաշինյանը կոշտ հակադարձել է Ալիեւին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Աշխաբադում կոշտ հակադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությանն այն մասին, թե «Հայաստանը հերոսացնում է ֆաշիզմը, եւ նախկին իշխանությունները Երեւանում կանգնեցրել են ֆաշիստական դահիճ ու դավաճան Գարեգին Տեր-Հարությունյանի (Նժդեհ – խմբ.) հուշարձանը»։
ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստում Հայաստանի վարչապետն ասել է, որ Ադրբեջանի նախագահն անհարգալից վերաբերմունք է դրսեւորել հայ ժողովրդի, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդեպ, ու «տեղին չէ այս ձեւաչափն օգտագործել պատմությունն աղավաղելու, չափազանց կարեւոր հանդիպման մթնոլորտում լարվածություն մտցնելու համար»։
«Իլհամ Ալիեւի ելույթից տպավորություն է առաջանում, որ այդ պատերազմում Հիտլերը միայն երկրորդական դեր ուներ, եւ նացիստական շարժման առաջնորդը Գարեգին Նժդեհն էր։ Ճշմարտությունն այն է, որ Գարեգին նժդեհը պայքարում էր Հայաստանում թուրքական օկուպացիայի եւ թուրքերի կողմից կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության դեմ։ Գարեգին Նժդեհը, ի դեպ, 1918-ին՝ հայ-թուրքական պատերազմի ժամանակ, շատ ռուս սպաների հետ ղեկավարում էր խիստ կարեւոր ռազմաճակատի մի մասը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ կարեւորելով պատմության օբյեկտիվ գնահատումը։

Пашинян резко осудил заявление Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил сегодня в Ашхабаде с резкой критикой заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «в Армении происходит героизация фашизма, где прежняя власть установила в центре Еревана памятник фашистскому палачу и предателю Гарегину Тер-Арутюняну (Нжде – ред.)».
На заседании Совета глав государств СНГ в узком формате премьер-министр Армении заявил, что президент Азербайджана демонстрирует неуважительное отношение к армянскому народу, а также к руководителям стран СНГ, так как «неуместно использовать данный формат, чтобы искажать историю и внести напряженность в атмосферу этого важного заседания».
«Из речи Ильхама Алиева создается впечатление, что в этой войне у Гитлера была второстепенная роль, а лидером нацистского движения был Гарегин Нжде. Правда в том, что Нжде боролся против турецкой оккупации Армении, против Геноцида армян, который организовали турки. И действительность в том, что Нжде, между прочим, с многими российскими офицерами в 1918 году руководил очень важным участком фронта во время армяно-турецкой войны. Очень важно, чтобы мы знали объективную оценку истории»,- подчеркнул Никол Пашинян.