Փոխվարչապետ. ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի անվտանգության առանցքային գործիքն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ը դիտարկում է անվտանգության եւ կայունության առանցքային գործիք կազմակերպության պատասխանատվության գոտում:
ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովի 17-րդ նիստում փոխվարչապետը համոզվածություն է հայտնել, որ նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները լավ հիմք կհանդիսանան ՀԱՊԿ անդամ պետությունների միջեւ ռազմատնտեսական ոլորտում համագործակցության ընդլայնման եւ խորացման համար:
Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ կարեւոր նշանակություն է տրվում միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով կանոնավոր քաղաքական խորհրդակցություններին, արդի մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին հակազդելու մեխանիզմների կատարելագործմանը, ինչպես նաեւ կազմակերպության ռազմական ներուժի զարգացմանը:
Փոխվարչապետը կարծիք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների բարձր տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների միջեւ համագործակցության մակարդակն անբավարար է, մինչդեռ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատանքի աշխուժացումը կարող է դառնալ փոխգործակցության խորացման լրացուցիչ եւ կարեւոր գործիք:
Բացը լրացնելու համար հայկական կողմն առաջարկել է ակտիվացնել համագործակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավտոմոբիլաշինություն, հաջորդ սերնդի ցանցերը, ավիատիեզերական համակարգերը, միկրոէլեկտրոնիկան եւ ռադիոէլեկտրոնիկան, արդյունաբերական իրերի ինտերնետը եւ արհեստական բանականությունը:

Вице-премьер: ОДКБ – ключевой инструмент безопасности Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении Тигран Авинян заявил, что Армения рассматривает ОДКБ как ключевой инструмент обеспечения своей безопасности и стабильности в зоне ответственности организации.
На проходящем в Ереване заседании межгосударственной комиссии по военно-экономическому сотрудничеству ОДКБ вице-премьер выразил уверенность, что достигнутые в ходе заседания договоренности станут хорошей основой для расширения и углубления сотрудничества в военно-экономической сфере между странами-членами организации.
По словам Тиграна Авиняна, большое внимание уделяется регулярным политическим консультациям по вопросам международной и региональной безопасности, совершенствованию механизмов по противодействию существующим вызовам и угрозам, а также развитию военного потенциала организации.
При этом вице-премьер назвал неудовлетворительным уровень сотрудничества между высокотехнологичными предприятиями стран-членов ОДКБ, в то время как активация работ в сфере высоких технологий может стать дополнительным и важным инструментом для углубления сотрудничества.
Чтобы восполнить этот пробел, армянская сторона предложила активировать сотрудничество в таких областях, как автомобилестроение, сети будущего поколения, аэрокосмические системы, микро- и радиоэлектроника, интернет вещей и искусственный интеллект.