Կարապետյանը պատրաստ է քննարկել արտահերթ ընտրությունների հարցը - Mediamax.am
Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում Հայաստանում հեղափոխության կողմնակիցներին կոչ է արել ապրիլի 25-ին՝ ժամը 11.00-ից հավաքվել Հանրապետության հրապարակում՝ «շարունակելու եւ ավարտին հասցնելու ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը»։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ՀՀԿ ներկայացուցիչների հետ վաղը նախատեսված բանակցությունները չեն կայանալու:
Ստեղծված իրավիճակը քննարկելու եւ լուծումներ փնտրելու համար Կարեն Կարապետյանի եւ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման չեղարկման վերաբերյալ հայտարարություն է արել նաեւ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ նա տեղեկացրել է, որ «հանդիպումը տեղի չի ունենալու, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը միակողմանի առաջադրել է նոր պահանջներ` մասնավորապես` հանդիպման ձեւաչափի, օրակարգի եւ լուսաբանման առումով»:
«Վերջինիս կողմից առաջարկվել է մեր կողմից մասնակցող անձանց ցանկը, ինչպես նաեւ հայտարարվել, որ բանակցելու է բացառապես իր օրակարգի շուրջ: Սա նշանակում է ոչ թե բանակցություն կամ երկխոսություն, այլ բացառապես սեփական տեսակետը, օրակարգը հնչեցնել` ընդհուպ մինչեւ մեր փոխարեն մեր բանակցողներին որոշելով: Ունենալով որոշակի փորձառություն բանակցությունների վարման հարցում՝ երբեւէ նման ձեւաչափով բանակցությունների մասին չեմ լսել:
Մտահոգ լինելով ստեղծված իրավիճակով` որպես գործադիր իշխանության ղեկավար, ունենալով պարտավորություն ապահովել մեր երկրի բնականոն ռիթմը, դիմում եմ Հայաստանի Հանրապետության նախագահին իր նախընտրած ձեւաչափով կազմակերպելու հանդիպում խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի լայն սպեկտրի մասնակցությամբ` քննարկելու ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը եւ հնարավոր հանգուցալուծման ուղիները` ընդհուպ մինչեւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում»,- ասված է վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հայտարարության մեջ:

Карапетян готов обсудить вопрос внеочередных выборов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутат Национального собрания Никол Пашинян выступил с заявлением поздно вечером 24 апреля, в котором призвал своих сторонников сегодня в 11:00 часов собраться на площади Республики, «чтобы продолжить и довести до конца ненасильственную, бархатную, народную революцию».
Ранее стало известно, что запланированные на сегодня переговоры Пашияна с и.о. премьер-министра Армении Кареном Карапетяном не состоятся.
С заявлением в связи с отменой встречи выступил также и.о. премьер-министра Армении Карен Карапетян.
Он заявил, что «встреча не состоится, поскольку Никол Пашинян односторонне выдвинул новые требования, связанные, в частности, с форматом, повесткой и освещением встречи».
«Он предложил список лиц, которые должны участвовать в переговорах с нашей стороны, а также заявил, что будет вести их исключительно вокруг своей повестки. Имея определенный опыт ведения переговоров, я никогда не слышал о таких переговорах.
Будучи обеспокоенным сложившейся ситуацией, как глава исполнительной власти, имея обязательство по обеспечению естественного ритма жизни страны, я обращаюсь к президенту Армении с тем, чтобы он организовал встречу с привлечением широкого спектра парламентских и внепарламентских сил с целью обсудить сложившуюся внутриполитическую ситуацию и возможные пути развязки, вплоть до проведения внеочередных парламентских выборов»,- говорится в заявлении Карена Карапетяна.